Arcybiskup Australii powtarza pilne wezwanie do wprowadzenia progu klimatycznego na poziomie 1.5 stopnia po wizycie w Cieśninie Torresa

Opublikowano 13 czerwca 2024

[Anglikańskie skupienie] Arcybiskup Brisbane, Jeremy Greaves, po swojej niedawnej wizycie na wyspach Poruma i Masig, powtórzył pilny apel tradycyjnych właścicieli wysp w Cieśninie Torresa, aby ograniczyli średnie globalne ocieplenie powierzchni do 1.5 stopnia Celsjusza powyżej temperatur przedindustrialnych. 

Greaves, który pod koniec maja odwiedził Wyspy Cieśniny Torresa, powiedział, że uderzył go ogrom i złożoność wpływu zmian klimatycznych na nisko położone wyspy.

„Chociaż worki z piaskiem i falochrony chronią wioski i społeczności, są to jedynie rozwiązania tymczasowe” – powiedział. „Jest to również „poprawka”, która ma inne skutki — falochron chroniący wioskę uniemożliwia również zakładanie gniazd żółwiom, a rampa dla łodzi wystarczająco solidna, aby wytrzymać wyższe przypływy, powoduje ruch piasku, który pokrywa trawę morską i wpływa na siedliska diugoni. ”

Przeczytaj cały historia.


Tagi