RIP: Alice Garrick, wieloletnia przywódczyni kobiet w Kościele anglikańskim w Pakistanie, umiera w wieku 61 lat

Przez personel ENS
Opublikowano 31 maja 2024

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Jak poinformowało Biuro ds. Wspólnoty Anglikańskiej, 61 maja zmarła długoletnia przywódczyni Alice Garrick (27 l.) z diecezji Raiwind w Kościele anglikańskim w Pakistanie.

„Członkinie Międzynarodowej Sieci Kobiet Anglikańskich złożyły hołd jej życiu i pracy. Była niezwykle ceniona w całej Wspólnocie Anglikańskiej i wielu pamięta jej niestrudzone wysiłki, gdy przemierzała świat, organizując wsparcie dla kobiet, na których tak bardzo jej zależało” – głosi oświadczenie z 28 maja.

Garrick służył przez ponad 27 lat, ostatnio jako dyrektor wykonawczy, w Towarzystwie Rozwoju i Służby Kobiet w Kościele Anglikańskim w Pakistanie w diecezji Raiwind. Urodziła się 16 października 1962 roku w Lahore. Uzyskała tytuł licencjata i magistra psychologii na Uniwersytecie w Pendżabie, a następnie uczyła w szkole średniej, zanim dołączyła do społeczeństwa rozwoju. Poślubiła Aslama Garricka w 1993 roku i razem mieli troje dzieci.

„Alicja była i nadal będzie inspiracją dla wielu osób. Jej pasja, wytrwałość i zaangażowanie na rzecz kobiet w Raiwind i nie tylko były niezachwiane” – powiedziała Mandy Marshall, dyrektor ds. sprawiedliwości płci w Biurze Wspólnoty Anglikańskiej. „Jest dla nas wszystkich przykładem tego, co można osiągnąć, wcielając w życie swoją wiarę i pasję. Będzie jej bardzo brakować IAWN i wszystkim, którzy mieli zaszczyt ją poznać.”

Podczas swojej pracy w Towarzystwie Rozwoju i Usług Kobiet Garrick skupiła się na czterech głównych obszarach:

  • Prawa człowieka: Wysiłki Kościoła pakistańskiego mające na celu zapobieganie przymusowym nawracaniom i małżeństwom kobiet i dziewcząt.
  • Handel ludźmi: wysiłki Kościoła mające na celu zwalczanie sprzedaży hinduskich i chrześcijańskich kobiet i dziewcząt do prostytucji.
  • Pomoc dla rodzin: wyżywienie, odzież i zakwaterowanie pozbawionych środków do życia kobiet i dzieci.
  • Szkolenie zawodowe: Pomoc kobietom i dziewczętom w porzuceniu prostytucji i zarabianiu na życie w takich dziedzinach, jak opieka zdrowotna.

W Raiwind była pionierką kilku ważnych posług wzmacniających pozycję kobiet w całej diecezji i poza nią. Obejmowało to szkolenie zdrowotne i medyczne, umiejętności czytania i pisania dla dorosłych i zajęcia zawodowe, wsparcie podczas klęsk żywiołowych oraz programy rehabilitacyjne dla osób świadczących usługi seksualne. Prowadziła także szkolenia w innych krajach Azji Południowej oraz za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Garrick była członkinią Międzynarodowej Sieci Kobiet Anglikańskich i przedstawicielem delegacji anglikańskiej na 10. dorocznej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Statusu Kobiet i była dobrze znana w całym Kościele Episkopalnym, a także we Wspólnocie Anglikańskiej.

„Od lat wspieram program Alice…. Alicja była ze mną przy wielu okazjach. Wykonała niesamowitą pracę, wzmacniając i podnosząc na duchu kobiety” – powiedziała Yvonne O'Neal, wieloletnia działaczka na rzecz sprawiedliwości społecznej i członkini między innymi diecezjalnej grupy zadaniowej ds. przemocy domowej i przemocy na tle seksualnym diecezji Nowego Jorku.

Garrick była znana ze swoich umiejętności nawiązywania kontaktów, humoru, pasji i delikatnej życzliwości, jaką okazywała każdemu, kogo spotkała.

„Na tegorocznym UNCSW Alice była pełna życia, niesamowita, pełna pasji i zaangażowana. Zostanie zapamiętana nie tylko ze względu na swoją pracę, ale także ze względu na głęboką wiarę, łagodny humor, niesamowite uściski i niestrudzone dążenie do sprawiedliwości” – powiedziała Lizzi Green z Anglii w imieniu Międzynarodowa Sieć Kobiet Anglikańskich.

Garrick był głosem tysięcy ofiar w Pakistanie i poza jego granicami.

„Po dwukrotnej wizycie w Pakistanie i na własne oczy widziałam, jak ciężka praca Alice przyniosła efekty w ośrodkach Rozwoju i Rehabilitacji Kobiet, mogę powiedzieć, że podczas swojej długiej kadencji na stanowisku dyrektora wykonawczego uratowała tysiące istnień ludzkich” – powiedziała wielebna Caroline Carson, rektor Kościoła Episkopalnego Świętych Niewiniątek w Beach Haven w stanie New Jersey.

„Była networkerką, która nie tylko dzieliła się Ewangelią, ale praktykowała ją w świecie. Alice wywarła ogromny wpływ i przekroczyła granice w Pakistanie i innych miejscach, aby zapewnić pomoc potrzebującym, ofiarom przemocy, złego traktowania i przepisów dotyczących bluźnierstwa, a także była symbolem nadziei dla tych, którzy ją znali” – powiedziała.


Tagi