Diecezje anglikańskie w Brazylii reagują na katastrofalną powódź i proszą o pomoc całą wspólnotę

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 14 maja 2024
Brazylia zalała ulicę w Porto Alegre

Widok z drona na ludzi ewakuowanych 14 maja z domów na zalanym obszarze z powodu ulewnych deszczy, w Serraria w Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brazylia. Foto: Reuters

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Przywódcy anglikańscy w Brazylii odpowiadają niszczycielskie powodzie w południowych regionach kraju – trwająca „katastrofa klimatyczna”, mówią przywódcy, w wyniku której zginęło około 150 osób, a pół miliona mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Dwa tygodnie ulewnych deszczy spowodowały wezbranie rzek w południowej Brazylii do historycznego poziomu, zwłaszcza rzeki Guaíba, która zalała ponad szacunkowo 1,500 mil kwadratowych wokół Porto Alegre, stolica brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, który graniczy z Argentyną i Urugwajem.

„W tej ponurej sytuacji nasze wspólnoty parafialne niestrudzenie pracują, aby zapewnić schronienie oraz dostarczać żywność i odzież potrzebującym” – powiedział w majowym wydaniu ks. Marinez Rosa dos Santos Bassotto, prymas anglikańskiego kościoła episkopalnego Brazylii. 13 pisemne oświadczenie.

„Nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy katastrofy na taką skalę i jest to konsekwencja zmian klimatycznych, ale także zaniedbań władz, które nie zadbały o infrastrukturę miast i zignorowały ostrzeżenia” – stwierdziła. „Proszę, pamiętajcie o naszym Kościele i ludziach w swoich modlitwach”.

Trzy diecezje prowincji służą Rio Grande do Sul i bezpośrednio pomagają społecznościom w stanie dotkniętym powodzią.

„Bez wątpienia jest to największa katastrofa klimatyczna w historii stanu” – stwierdził biskup południowo-zachodniej Brazylii Francisco de Assis da Silva w pisemnym oświadczeniu w sprawie kryzysu. Trzy tamtejsze diecezje „stoją w obliczu żądań zapewnienia schronienia wysiedleńcom, gromadzenia odzieży, artykułów higienicznych i żywności na rzecz ofiar oraz zapewnienia podstawowych usług”.

Centrum Porto Alegre

Widok z drona pokazuje zalane ulice w centrum Porto Alegre w Rio Grande do Sul w Brazylii, 13 maja. Zdjęcie: Reuters

Paula de Mello Alves stwierdziła w pisemnym oświadczeniu dla Episcopal News Service, że mieszkańcy tych obszarów desperacko potrzebują pomocy. Jest sekretarzem wykonawczym diecezji południowej Brazylii w Porto Allegre.

„W mieście Guaíba okolice naszej kaplicy zostały całkowicie zalane wodą” – powiedział Alves. „Katedra Narodowa Świętej Trójcy, w historycznej dzielnicy Porto Alegre, jest otoczona wodą i można się tam dostać jedynie łodzią.”

„Było wiele rozdzierających serce historii o stracie”, a takiej „wielkiej katastrofy” nie da się szybko zaradzić – dodała. „Kiedy woda opadnie, rozpoczyna się kolejna faza czyszczenia i odbudowy. Ale teraz staramy się pomóc ludziom przetrwać”.

Diecezja południowej Brazylii udostępniła swoje obiekty jako schroniska dla wysiedlonych rodzin. Diecezja południowo-zachodniej Brazylii zbiera żywność i odzież dla rodzin, a diecezja Pelotas również zapewnia pomoc.

„Niestety władze okazały się nieprzygotowane do odpowiedniej reakcji i konieczne będą znaczne inwestycje publiczne, aby odbudować państwo i skutecznie pomóc społeczeństwu w odrobieniu strat materialnych” – stwierdził da Silva. „Pilne wsparcie ze strony całej Wspólnoty Anglikańskiej, zwłaszcza agencji ds. sytuacji kryzysowych i agencji rozwoju, ma kluczowe znaczenie w tej sytuacji”.

Organizacja Episcopal Relief & Development z siedzibą w USA skontaktowała się z przywódcami anglikańskimi w Brazylii, aby wesprzeć ich w przeprowadzaniu lokalnych ocen. Darowizna dla Pomoc i rozwój biskupi jest głównym sposobem, w jaki episkopalianie mogą pomagać w akcjach niesienia pomocy na obszarach dotkniętych klęskami, takich jak południowa Brazylia.

Połączenia Anglikański Kościół Episkopalny Brazylii, jedna z niewielu portugalskojęzycznych prowincji liczącej 42 członków Wspólnoty Anglikańskiej, została założona w 1889 roku przy wsparciu Kościoła episkopalnego. Niegdyś diecezja misyjna biskupów, stała się diecezją misyjną autonomiczna prowincja w 1965 r. Od tego czasu Kościół brazylijski i Kościół episkopalny utrzymują bliskie stosunki, szczególnie za pośrednictwem dwustronnego komitetu utworzonego na mocy przymierza między obiema prowincjami, które zostało zawarte zatwierdzony w 2009 roku przez 76. Konwencję Generalną Kościoła Episkopalnego.

Wielebny Adam Shoemaker, ksiądz z diecezji Karoliny Południowej, który przewodniczy komisji dwustronnej, powiedział, że członkowie jej episkopatu planują tygodniową podróż do Sao Paulo na przełomie maja i czerwca. „Niedawna powódź w Rio Grande do Sul jest bardzo ważna dla tamtejszego kościoła i nasza dwustronna komisja planuje dostarczyć potrzebne rzeczy do przekazania” – Shoemaker powiedział e-mailem Episcopal News Service.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service z siedzibą w Wisconsin. Można się z nim skontaktować pod adresem dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi