Kościół św. Tomasza w Nowym Jorku jest gospodarzem obchodów stulecia „Twinning of York”, a biskup przewodniczy głoszeniu

przez Shireen Korkzan
Opublikowano 8 maja 2024

Biskup Nowego Jorku Matthew Heyd, arcybiskup Yorku Stephen Geoffrey Cottrell i inni przedstawiciele Nowego Jorku i Jorku w Anglii świętowali stulecie „powiązania partnerskiego” obu miast podczas specjalnego nabożeństwa wieczornego, które odbyło się 5 maja 2024 r. o godz. Kościół episkopalny św. Tomasza przy Piątej Alei na środkowym Manhattanie. Zdjęcie: Bess Adler

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] W 2024 r. miasta Nowy Jork i Jork w Anglii będą obchodzić stulecie jako miasta bliźniacze. „Partnerstwo Yorku” Uroczystości rozpoczęły się w ubiegły weekend o godz Kościół św. Tomasza przy Piątej Alei w środkowym Manhattanie i kontynuować w tym tygodniu.

Niezależnie od tego, czy chodzi o handel, przemysł, handel, finanse, hotelarstwo czy edukacja, „będziemy świętować to, co nas łączy” – powiedział Episcopal News Service wielebny Carl Turner, rektor kościoła św. Tomasza. „To bardzo historyczny i doniosły czas”.

9 maja o godzinie 5:30 czasu wschodniego, Arcybiskup Yorku Stephen Geoffrey Cottrell będzie odprawiał Mszę św. z okazji Dnia Wniebowstąpienia. Głosić będzie przewodniczący biskup Michael Curry. Msza będzie transmitowana na żywo w serwisie YouTube Kościoła Św. Tomasza kanał.

Wspólnota św. Tomasza nie może się doczekać kazania Curry’ego. Turner powiedział, że choć Curry brał udział w wydarzeniach w kościele św. Tomasza, będzie to jego pierwsze głoszenie w historycznym kościele, który od października 2023 r. obchodzi dwustulecie swojego istnienia.

„Wszyscy są bardzo podekscytowani” – powiedział. "Byliśmy dużo się modlę za biskupa Curry’egoi jesteśmy naprawdę zachwyceni, że przyjdzie świętować zarówno dwustulecie w St. Thomas, jak i setną rocznicę partnerstwa Yorku i Nowego Jorku ze swoim przyjacielem, arcybiskupem Yorku. Obaj mają tę pasję do misji i ewangelizacji i jest to namacalne, gdy słyszy się ich razem”.

Cottrell przyjechał do Nowego Jorku w zeszłym tygodniu na uroczystości. „Jestem zachwycony, że mogę być częścią tej chwili, w której York i Nowy Jork odnawiają swoje połączenie” – powiedział ENS w pisemnym oświadczeniu. „W świecie, w którym istnieje wiele podziałów, docieranie do różnych kultur sprzyja dobrej woli i zrozumieniu, przełamuje bariery i uznaje, że wszyscy jesteśmy częścią jednej ludzkości”.

Arcybiskup Yorku Stephen Geoffrey Cottrell wygłosił kazanie 5 maja 2024 r. podczas specjalnego wieczornego nabożeństwa z okazji stulecia „połączenia partnerskiego” Nowego Jorku, Nowego Jorku i Yorku w Anglii. Zdjęcie: Bess Adler

Cottrell głosił podczas nabożeństw 5 maja wieczorne nabożeństwo usługa, Hanna Młody, Konsul Generalny Jego Królewskiej Mości w Nowym Jorku, odsłonił księga główna kamień zaprojektowany i wyrzeźbiony w Minister w Yorku, katedra anglikańska w Yorku, upamiętniająca stulecie. Księga pozostanie w St. Thomas.

„Jako konsul brytyjski w Nowym Jorku byłem świadkiem na własne oczy głębokości tego powiązania i wzajemnych korzyści, jakie przynosi ono obu miastom” – Young powiedział ENS w pisemnym oświadczeniu. „Ta relacja podkreśla znaczenie współpracy międzynarodowej i wartość wspólnych wartości w promowaniu dobrobytu, wzrostu i zrozumienia między dwoma narodami.

„W ciągu ostatniego stulecia York i Nowy Jork łączyły trwałe relacje. Te dwa miasta stworzyły wyjątkową więź charakteryzującą się wymianą kulturalną, uczenie się na wzajemnych historiach i współpracy od sztuki po handel.”

W wieczornym nabożeństwie uczestniczył także biskup Nowego Jorku Matthew Heyd. Diecezja Nowego Jorku i Diecezja Londyńska są połączone specjalnym łączem programu linkowego.

Podczas wieczornego nabożeństwa Young odczytał także na głos przesłanie od króla Karola III z tej okazji i przesyłającego „najgorętsze życzenia”: „Życzliwość okazana długotrwałym powiązaniom historycznym między miastami Jork i Nowy Jork jest najbardziej wzruszająca”.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams; Lord Burmistrz Yorku Chrisa Cullwicka; ks. Dominic Barrington, dziekan York Minster; i inni goście z Yorku wzięli udział w wieczornej piosence.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams przemawiał do wiernych w kościele św. Tomasza przy Piątej Alei na środkowym Manhattanie 5 maja 2024 r. podczas specjalnego wieczornego nabożeństwa upamiętniającego stulecie „połączenia partnerskiego” Nowego Jorku, Nowego Jorku i Yorku w Anglii. Zdjęcie: Bess Adler

„Dziś chrześniak Yorku ponownie deklaruje naszą przyjaźń i partnerstwo poprzez edukację, sztukę, biznes, turystykę i technologię” – powiedział Adams po powitaniu zgromadzonych przez Cullwicka. Oto kolejne 100 lat.”

Połączenia Panowie z Chóru Męskiego i Chłopięcego św. Tomasza, zawodowy chór męski kościoła św. Tomasza oraz Szkoła Chóralna św. Tomasza chórzyści śpiewali podczas niedzielnych nabożeństw. Połączone chóry będą śpiewać podczas Mszy św. z okazji Dnia Wniebowstąpienia. Całą muzykę wykonywaną podczas nabożeństw „twinning of York” skomponowali byli organiści z York Minster, w tym T. Tertius Noble, który w 1919 roku założył St. Thomas Choir School. Szkoła chóralna jest jedna z zaledwie trzech na świecie szkół z internatem dla chłopców, które kształcą wyłącznie chórzystów na wysokich tonach. W zeszłym miesiącu oba chóry kościoła św. Tomasza śpiewał z historyczny Dzieci z Kaplicy Królewskiej Jego Królewskiej Mościz siedzibą w Pałacu św. Jakuba w Londynie, w Anglii. Chórzyści Chapel Royal występują gdziekolwiek i kiedykolwiek o to poprosi panujący monarcha.

W 1664 roku na cześć nazwano Nowy Jork król Anglii Jakub II, który był wówczas księciem Yorku. York w Anglii był założony jako rzymskie miasto Eboracum w 71 r. n.e. Kiedy w 1924 r. oba historyczne miasta „połączyły się w partnerstwo”, mieszkańcy Nowego Jorku podarowali Yorkowi tablicę przyjaźni z brązu oraz przesłanie od prezydenta USA Calvina Coolidge’a podczas nabożeństwa w Anglii.

Podczas specjalnego wieczornego nabożeństwa, które odbyło się 5 maja 2024 r. w kościele św. Tomasza przy Piątej Alei na środkowym Manhattanie, upamiętniającym setną rocznicę „połączenia partnerskiego” Nowego Jorku i Yorku w Anglii, wmurowano nowy kamień w księdze upamiętniającej szczególne relacje między odsłonięto oba miasta. Zdjęcie: Bess Adler

Powiedział: „Tutaj wyrażamy naszą wdzięczność historycznemu Yorkowi, którego imię i duch są utrwalone po morzach, które raczej nas jednoczą niż dzielą. Przez 260 lat Nowy Jork pozostaje wierny tradycjom starego Jorku, a Wasi kuzyni mogą być dumni, wiedząc, że nadaliście swoje imię Nowemu Jorkowi w nowej krainie, bramie do wielkiego kraju, gdzie pod Bożym błogosławieństwem wolność i możliwości są zapewnione wszystkim ludziom”.

Z biegiem czasu przyjaźń i wsparcie obu miast rosły. W czasie II wojny światowejpersonel wojskowy USA pomagał oddziałom brytyjskim w regionie Yorkshire, gdzie znajduje się York. Niemiecka Luftwaffe mocno zbombardowała historyczne budynki miasta, w tym ratusz, który doszczętnie spłonął. Jednym z niewielu oszczędzonych przedmiotów w ratuszu była tablica przyjaźni Nowego Jorku.

Po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r. w St. Thomas odbył się tzw Nabożeństwo żałobne w intencji 67 Brytyjczyków, którzy zginęli w World Trade Center na Dolnym Manhattanie. Podczas nabożeństwa przemawiał ówczesny premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Podczas nabożeństwa sir Christopher Meyer, ówczesny ambasador Wielkiej Brytanii w Stanach Zjednoczonych, przeczytał list napisany przez królową Elżbietę II, który kończył się słowami: „Smutek jest ceną, jaką płacimy za miłość.” Wyrażenie to jest wyryte na filarze pamiątkowym św. Tomasza z 9 września.

„Staliśmy ramię w ramię przez bardzo długi czas” – powiedział Turner. „Ameryka i Wielka Brytania muszą być silne, ponieważ nasza przyjaźń przeprowadziła nas przez katastrofę, terror i wojnę, aż do świętowania i budowania Umiłowanej Społeczności”.

W ramach obchodów tego tygodnia św. Tomasz organizuje także sympozjum pt Modele zaangażowania: Kościół i społeczeństwo obywatelskie. W ramach cyklu wydarzeń odbędą się warsztaty i wykłady teologów. Ostatnie dwa warsztaty, zatytułowane Sing Alleluia i Keep Walking: Organizing on Earth with the Hope of Heaven oraz Bayard Rustin i Quaker Practice w Nowym Jorku, zaplanowano na 8 maja w godzinach 6:30–8:30 czasu wschodniego. Wystąpią w nich prelegenci m.in Ekumeniczne Centrum Teologii i Wspólnoty w Londynie i Union Theological Seminary w Nowym Jorkuodpowiednio. Cottrell będzie przemawiał na zakończenie sympozjum.

-Shireen Korkzan jest reporterem i zastępcą redaktora naczelnego Episcopal News Service z siedzibą w północnej Indianie. Można się z nią skontaktować pod adresem skorkzan@episcopalchurch.org.


Tagi