Naczelne anglikańskie wyruszają z pielgrzymką do Rzymu, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem

Przez personel ENS
Opublikowano 2 maja 2024

Od lewej Rt. Wielebny Matthias Clement Tze-wo Der, biskup wyspy Hongkong i arcybiskup Titus Chung Khiam Boon, arcybiskup Azji Południowo-Wschodniej i biskup Singapuru, po opuszczeniu Bazyliki Santa Maria na Trastevere idą dalej z tłumaczem w ramach pielgrzymki Spotkania Prymasów w Rzymie. Zdjęcie: Neil Turner/Biuro Wspólnoty Anglikańskiej

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Po raz pierwszy naczelne anglikańskie zebrały się w Rzymie we Włoszech, gdzie udały się na pielgrzymkę, podążając śladami św. Pawła. Rankiem 2 maja spotkali się z papieżem Franciszkiem w Watykanie.

„To pierwsze spotkanie naczelnych z papieżem w Rzymie, a papież wniósł mocne przesłanie dotyczące pragnienia jedności chrześcijan zakorzenionej w miłości i kierowanej przez Ducha Świętego” – powiedziała abp Linda Nicholls, arcybiskup Kościoła anglikańskiego Kanady. konferencja prasowa 2 maja.

„Być może najbardziej poruszającym momentem był moment, w którym papież powiedział nam: «To ciężka praca. Proszę, pomódl się za mnie.' Byliśmy wdzięczni za nasze powitanie i będziemy nadal modlić się za papieża Franciszka, za naszych braci i siostry we wspólnocie Kościoła rzymskiego. Jesteśmy wdzięczni za możliwość bycia tutaj, w miejscu naszej wspólnej historii” – powiedział Nicholls.

Trzydziestu dwóch naczelnych reprezentujących 42 prowincje Wspólnoty Anglikańskiej zebrało się w Rzymie na Spotkaniu Prymasów 2024, które odbyło się w dniach 29 kwietnia–2 maja. Ich komunikat jest następujący: tutaj. Arcybiskup Ian Ernst, dyrektor Centrum Anglikańskiego w Rzymie, gościł naczelnych. Jako pielgrzymi odwiedzili święte miejsca, w tym opactwo Tre Fontane, bazylikę św. Pawła za Murami i bazylikę Santa Maria in Trastevere, przed audiencją u papieża Franciszka.

„Jak wskazano w komunikacie, spotkanie skupiało się na jedności chrześcijan i dziele pojednania w naszym własnym kościele. Było to bardzo pozytywne, kolegialne i pełne energii spotkanie, podczas którego działał między nami Duch Święty” – powiedział ks. Wielebna Mary Gray-Reeves, wiceprzewodnicząca Izby Biskupów Kościoła episkopalnego, która była obecna w imieniu przewodniczącego biskupa Michaela Curry’ego, powiedziała Episcopal News Service.

„Rzym jest miejscem o wspólnych chrześcijańskich korzeniach, a także świętą ziemią, w której można medytować i praktykować misję Kościoła” – stwierdziła. „Audycja u papieża Franciszka była prawdziwym zaszczytem i błogosławieństwem. W czasie naszego wspólnego pobytu wyraziliśmy nasze wspólne zaangażowanie na rzecz pojednania i jedności chrześcijan oraz zobowiązaliśmy się modlić za siebie nawzajem, podejmując wspólną posługę, aczkolwiek wyznawcy różnych wyznań tej samej wiary”.

Papież przemawiał przez godzinę na tematy synodalności – wspólnego podróżowania jako lud Boży – jedności i priorytetowego traktowania relacji, chrześcijańskiej miłości i służby.

Było to „najpiękniejsze przemówienie na temat natury jedności i synodalności oraz roli Ducha Świętego w życiu Kościoła – które oderwało nasze oczy od nas samych i wzniosło je ku wierności Boga w Jezusie Chrystusie i darze Ducha” – powiedział arcybiskup Canterbury Justin Welby w komunikacie prasowym z 2 maja.

„Tylko miłość, która staje się bezinteresowną służbą, tylko miłość, której nauczał i ucieleśniał Jezus, zbliży do siebie odłączonych chrześcijan” – stwierdził papież w swoim przemówieniu. adres. „Tylko ta miłość, która nie odwołuje się do przeszłości, aby trzymać się z daleka lub wskazywać palcem, tylko ta miłość, która w imię Boga stawia naszych braci przed żelazną obroną naszych własnych struktur religijnych, tylko ta miłość zjednoczy nas."

Rt. Wielebna Mary Gray-Reeves, wiceprzewodnicząca Izby Biskupów Kościoła episkopalnego, rozmawia z ks. Ks. Matthias Clement Tze-wo Der, biskup wyspy Hongkong, podczas pierwszej przerwy kawowej w Casa La Salle 29 kwietnia, pierwszego dnia Spotkania Prymasów w Rzymie, Włochy. Gray-Reeves zastąpił biskupa przewodniczącego Michaela Curry’ego. Zdjęcie: Neil Turner/Biuro Wspólnoty Anglikańskiej

Spotkanie Prymasów to tzw jeden z anglikańskich instrumentów komunii, oprócz Konferencji Biskupów w Lambeth i Anglikańskiej Rady Konsultacyjnej, głównego organu kształtującego politykę wspólnoty. Welby przewodniczy spotkaniu naczelnych, zwołuje konferencję w Lambeth i jest przewodniczącym Anglikańskiej Rady Konsultacyjnej.

Co najmniej dziewięciu naczelnych zdecydowało się nie uczestniczyć w spotkaniu ze względów osobistych, związanych z podróżą albo z powodu różnic teologicznych z prowincjami, które dopuszczają małżeństwa osób tej samej płci.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby wygłasza modlitwy podczas wieczornej modlitwy w Bazylice Santa Maria na Trastevere 30 kwietnia, drugiego dnia Spotkania Prymasów w Rzymie, Włochy. Zdjęcie: Neil Turner/Biuro Wspólnoty Anglikańskiej

„Podstawową kwestią [sprzeciwu sumienia] pozostaje decyzja Kościoła anglikańskiego o dalszym zbadaniu stopnia, w jakim będzie on wspierał błogosławieństwa par pozostających w związkach osób tej samej płci, jeżeli związki te zostały już formalnie ustanowione poprzez rejestrację cywilną ceremonii” – powiedział Welby.

Parlament Anglii zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci w 2013 r. Dziesięć lat później, w grudniu 2023 r., pary tej samej płci po raz pierwszy mogły zawrzeć związek małżeński błogosławiony w Kościele anglikańskim. Nadal nie wolno im zawierać małżeństw w kościołach anglikańskich i to jest debata ciągły.

W przeszłości, naczelne z Rwandy, Ugandy i Nigerii znaleźli się wśród bojkotujących zgromadzeń przywódców anglikańskich, w tym konferencji w Lambeth w 2022 r., w związku z kwestiami ludzkiej seksualności.

Ponadto naczelne, które uczestniczyły w spotkaniu w Rzymie, wysłuchały informacji na temat projektu dokumentu opracowanego przez Międzyanglikańską Stałą Komisję ds. Jedności Wiary i Porządku, która pełni funkcję doradcy ds. Instrumentów Komunii i Kościołów członkowskich w kwestiach doktrynalnych, eklezjologii , liturgii, prawa kanonicznego i stosunków ekumenicznych.

Jednym z zadań komisji jest „ponowne rozważenie kwestii, jak rozumiemy siebie jako Wspólnotę Anglikańską” – powiedział biskup Graham Tomlin, który pełni funkcję przewodniczącego komisji.

„Przez ostatnie 90 lat używaliśmy definicji lub opisu Wspólnoty Anglikańskiej przyjętej przez Konferencję w Lambeth w 1930 r.” – powiedział Tomlin podczas konferencji prasowej, odnosząc się do oświadczenie charakteru i statusu Wspólnoty Anglikańskiej.

„[Opisał to jako] wspólnotę w ramach jednego świętego Kościoła katolickiego i apostolskiego prawidłowo utworzonych diecezji, prowincji i kościołów regionalnych pozostających w komunii ze Stolicą Canterbury” – powiedział.

Od czasu przyjęcia tego stwierdzenia zmieniły się struktury wspólnoty. Na przykład, powiedział, utworzono Anglikańską Radę Konsultacyjną i Spotkanie Naczelnych.

„Wspólnota Anglikańska zmieniła się na wiele różnych sposobów. Demograficznie, jeśli chodzi o środek ciężkości… zmieniło się to ogromnie” – powiedział Tomlin.

„Jednym z obrazów, którego używaliśmy podczas naszych dyskusji, było to, że w 1930 roku wydawało się, że mamy kościół-matkę, wokół której znajdują się małe dzieci. Teraz mamy inny rodzaj rodziny z dorosłymi dziećmi. Matka nadal tam jest, ale w innej pozycji niż rodzina z dorosłymi dziećmi” – powiedział.

„Jedno z pytań zadanych nam w komisji… brzmiało: jaka jest obecna rola Kościoła anglikańskiego we Wspólnocie Anglikańskiej w świecie postkolonialnym?”

Spotkanie Naczelnych jednomyślnie wyraziło chęć ponownego przemyślenia definicji, co będzie wymagało dalszych konsultacji i dyskusji. Tomlin powiedział, że w ciągu miesiąca lub dwóch spodziewana jest wersja raportu, którą inni będą mogli przeczytać i omówić.

Dodatkową propozycją przedstawioną przez komisję, ale odrzuconą przez naczelne, jak powiedział, było wybranie spośród nich prymasa, który byłby „twarzą Spotkania Naczelnych”.

„Istniał realny wyraz potrzeby zarówno szerszego wsparcia posługi arcybiskupa Canterbury w ramach szerszej wspólnoty, jak i potrzeby pewnego rodzaju ekspresji w naszych strukturach, która wyrażałaby rozwijający się charakter komunii, ale my” jeszcze tego nie ma” – powiedział Tomlin.

Welby powiedział, że planuje pozostać na tym stanowisku do 2026 roku, kiedy skończy 70 lat obowiązkowa emerytura wiek. W 2022 r. Synod Generalny Kościoła anglikańskiego za uwzględnienie szerszej różnorodności głosów w sprawie wyboru kolejnego arcybiskupa Canterbury.


Tagi