Prymas Kościoła anglikańskiego w Kanadzie Linda Nicholls odejdzie we wrześniu na emeryturę

Opublikowano 10 kwietnia 2024

Najprzewielebniejsza Linda Nicholls, prymas Kościoła anglikańskiego Kanady, odejdzie na emeryturę we wrześniu 2024 r.

[Kościół anglikański Kanady] Ekscelencja Linda Nicholls, prymas Kościoła anglikańskiego w Kanadzie, ogłosiła 9 kwietnia, że ​​ustąpi ze stanowiska 15 września 2024 r.

Kanonicy Kościoła anglikańskiego w Kanadzie wymagają, aby naczelne przeszły na emeryturę po ukończeniu 70. urodzin. Nicholls osiągnie obowiązkowy wiek emerytalny w październiku.

14 lipca 13 r. Nicholls została wybrana 2019. prymasem Kościoła anglikańskiego w Kanadzie. Była pierwszą kobietą sprawującą ten urząd w Kanadzie i dopiero drugą we Wspólnocie Anglikańskiej, po Rt. Ks. Katharine Jefferts Schori, która była prymasem Kościoła episkopalnego w latach 2006-2015.

Przed wyborem pełniła funkcję biskupa Huron (2016-2019) i biskupa obszaru Trent-Durham w diecezji Toronto (2008-2016). Była także koordynatorką ds. dialogu na rzecz etyki, stosunków międzywyznaniowych i rozwoju kongregacji w biurze krajowym Kościoła Anglikańskiego w Kanadzie. Spędziła prawie 20 lat jako proboszcz w diecezji Toronto.

„Największą radością było dzielenie się relacjami między Bogiem a ludem Bożym poprzez opiekę duszpasterską, przepowiadanie, nauczanie i posługę sakramentalną oraz orędowanie na rzecz sprawiedliwości i współczucia dla wszystkich” – napisała Nicholls w swojej książce ogłoszenie o przejściu na emeryturę. „Widzenie Boga działającego, niosącego uzdrowienie i nadzieję pośród smutków, bólu i radości codziennego życia dla poszczególnych osób, rodzin, społeczności i całego świata, to przywilej, którego nie da się zmierzyć”.

W czasie, gdy była prymasem, Nicholls przeprowadziła Kościół przez szereg znaczących zmian i wyzwań. Kiedy pandemia wprowadziła ograniczenia w osobistych spotkaniach i podróżach, zaprosiła anglikanów do swojego salonu za pośrednictwem wideokonferencji i transmisji internetowej, aby się modlili, śpiewali i oddawali cześć.

Gdy możliwości podróżowania stały się coraz szersze, prymas spotkał się z anglikanami w całym kraju i na całym świecie. Jedna z jej najbardziej znaczących wizyt odbyła się w 2022 r. z arcybiskupem Canterbury w diecezji Saskatchewan, prowincji Rupert's Land i rezerwacie Jamesa Smitha, podczas której wysłuchała osób, które przeżyły szkołę z internatem.

Kluczową częścią mandatu Nichollsa było wspieranie trwających prac na rzecz pojednania między rdzennymi i nierdzennymi anglikanami. Podkreśliła także, że antyrasizm jest ważnym przedmiotem zainteresowania Rady Synodu Generalnego, zachęcając anglikanów, aby żyli zgodnie z przyrzeczeniem chrzcielnym i szanowali godność każdej istoty ludzkiej.

Nadzorowała Grupę Roboczą ds. Planowania Strategicznego, która była odpowiedzialna za sporządzenie nowego planu strategicznego Kościoła Anglikańskiego w Kanadzie. Pięć zobowiązań transformacyjnych, które wynikły już z tego procesu, obejmuje planowanie, ustalanie priorytetów, alokację zasobów i współpracę z prowincjami i diecezjami w okresie dwuletnim 2023–25.

Oprócz pracy na rzecz budowania relacji duszpasterskich z diecezjami i parafiami Nicholls reprezentowała Kościół Anglikański Kanady w pracy ekumenicznej i międzynarodowej. Ściśle współpracowała z biskupem Susan Johnson z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Kanadzie, pełnym partnerem komunijnym Kościoła anglikańskiego, a także z Kościołami poza granicami, Kościołem episkopalnym i Kościołem ewangelicko-luterańskim Ameryki.

Jej praca we Wspólnocie Anglikańskiej obejmowała służbę w Stałym Komitecie Naczelnych i Anglikańskiej Radzie Konsultacyjnej, a także udział w Konferencji w Lambeth. Na międzynarodowej scenie ekumenicznej od 2011 roku jest członkiem Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej.

„Współpraca z Prymasem była zaszczytem” – mówi Ven. Alan Perry, Sekretarz Generalny, w krajowym biurze Kościoła. „Oprócz swojej przenikliwej wnikliwości oraz miłości i rozległej wiedzy o Kościele, w swoich różnych rolach wnosiła troskę, współczucie i radość w Ewangelii. Personelowi będzie brakować jej śpiewającego głosu tak samo jak głosu głoszącego podczas naszych regularnych spotkań w kaplicy. Będzie mi brakować przyjaciela i mentora, który nieustannie mnie wspierał i zachęcał do rozwoju.

Do czasu wyboru nowego prymasa przez Synod Generalny w 2025 r. funkcję pełniącego funkcję prymasa będzie pełnić arcybiskup Anne Germond, metropolita prowincji kościelnej Ontario i starszy metropolita prowincjalny ze względu na najdłuższą obecną kadencję.


Tagi