Podziały Kościoła anglikańskiego w sprawie małżeństw osób tej samej płci utrudniają osiągnięcie jedności na Synodzie Generalnym

autorstwa Davida Paulsena
Wysłano 27 lutego 2024 r

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Kościół anglikański zamknął swoje ostatnie posiedzenie Synodu Generalnego, nadal głęboko podzielony w sprawie prób większej integracji osób LGBTQ+, przy czym obie strony są niezadowolone z tempa postępu i nie są w stanie uzgodnić proponowanego języka, w którym będą formułowane przyszłe dyskusje.

Anglikanie LGBTQ+ i ich sojusznicy argumentowali, że Kościół powinien oferować nowo zatwierdzone błogosławieństwa dla par tej samej płci w ramach odrębnych nabożeństw, natomiast anglikanie sprzeciwiający się małżeństwom osób tej samej płci ostrzegali, że nie mogą zaakceptować zmian postrzeganych jako zmiana zasad Kościoła Tradycyjne nauki teologiczne na temat małżeństwa.

Połączenia 23-27 lutego posiedzenie Synodu Generalnego, główny organ zarządzający Kościoła anglikańskiego, rozważył propozycję znalezienia jednolitej ścieżki rozwoju w oparciu o 10 wspólnych „zobowiązań”. Uchwała ta jednak nie udało się nawet przystąpić do głosowania, przy czym członkowie synodu zamiast tego w ostatnim dniu posiedzenia postanowili w drodze wniosku proceduralnego po prostu zająć się innymi sprawami.

Biskup Leicester Martyn Snow przemawia podczas posiedzenia Synodu Generalnego, które odbędzie się w dniach 23–27 lutego. Zdjęcie: Geoff Crawford/Kościół anglikański

Biskup Leicester Martyn Snow, który jako biskup wiodący w kościele Życie w miłości i wierze inicjatywa przedstawiła rezolucję w sprawie zobowiązań, czerpała nadzieję z tego, co określił jako „hojny i łaskawy ton debaty”. On i inni przywódcy kościoła zobowiązali się do kontynuowania pracy nad budowaniem mostów między segmentami kościoła podzielonymi w kwestiach ludzkiej seksualności.

„Wierzę, że moich braci i sióstr na synodzie nie byłoby tutaj, gdyby nie wierzyli, że pewien stopień komunii jest nadal możliwy” – powiedział Snow. „To daje mi wielką nadzieję i wielką pewność, że znajdziemy sposób, aby przez to przejść”.

Pary tej samej płci zaczął otrzymywać błogosławieństwa w grudniu 2023 r po zatwierdzeniu modlitw przez Synod Generalny jako zwieńczenie sześcioletniej inicjatywy Żyć w miłości i wierze. W 2013 r. parlament zalegalizował w Anglii małżeństwa osób tej samej płci, jednak parom nadal nie wolno zawierać małżeństw w tamtejszych kościołach anglikańskich. Kościelne modlitwy dziękczynne i poświęcenia za pary mogą być zawarte jedynie w regularnych nabożeństwach, a nie w nabożeństwach organizowanych tylko dla par.

Synod Generalny, który odbył się w tym miesiącu, został poproszony o dokonanie przeglądu szeregu opcji okresu próbnego w przypadku niezależnych usług błogosławienia par tej samej płci. W przypadku braku porozumienia opcje te pozostają niepewne, podobnie jak wezwania duchownych LGBTQ+ do zapewnienia, że ​​mogą poślubić swoich partnerów w służbie cywilnej bez narażania ich na szwank zdolności do służby w Kościele anglikańskim.

10 zobowiązań zaproponowanych na tym Synodzie Generalnym miało na celu „w miarę możliwości kultywowanie jedności, umożliwienie jak największej liczbie osób pozostania w Kościele anglikańskim i wyposażenie misji Kościoła wobec narodu”. Tekst zobowiązań podkreślał ducha „pojednania” pomiędzy anglikanami reprezentującymi różne strony w kwestii małżeństwa. Potwierdzono również, że Kościół „nie rozpocznie żadnych dyskusji na temat małżeństw osób tej samej płci” w ciągu najbliższych pięciu lat.

Snow przyznał, że po tym, jak propozycja nie przeszła pod głosowanie, „jest jeszcze wiele do zrobienia, aby opracować konkretne propozycje dotyczące naprawdę ważnych kwestii, przed którymi stoimy, a wiele osób uważało, że przystępowanie do głosowania bez tych propozycji nie byłoby pomocne”. konkretne propozycje. Widzę w tym logikę.”

Arcybiskup Canterbury Justin Welby powiedział wcześniej, że nie będzie osobiście błogosławił par tej samej płci, chociaż jego otwartość na większą integrację osób LGBTQ+ doprowadziła do głębokie podziały z innymi współzależnymi, autonomicznymi prowincjami Wspólnoty Anglikańskiej, z których wszystkie mają korzenie w Kościele anglikańskim.

Niektóre prowincje anglikańskie, w tym Kościół episkopalny, posunęły się dalej, zezwalając parom tej samej płci na zawieranie małżeństw w swoich kościołach, chociaż w większości innych prowincji jest to nadal rzadkość.

Konserwatywni biskupi anglikańscy, szczególnie ci z prowincji regionu zwanego Globalnym Południem, stanowczo sprzeciwili się błogosławieństwom. Z powodu tych wydarzeń w Kościele anglikańskim oświadczyli, że nie mogą dłużej akceptować roli Welby’ego jako historycznego „ośrodka jedności” we Wspólnocie Anglikańskiej.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi