Pary tej samej płci po raz pierwszy otrzymują błogosławieństwa w Kościele anglikańskim

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 18 grudnia 2023
Błogosławieństwo osób tej samej płci w Kościele anglikańskim

Wielebna Catherine Bond (po lewej) i wielebna Jane Pearce trzymają się za ręce po błogosławieństwie w kościele św. Jana Chrzciciela w Felixstowe w Suffolk. Zdjęcie: Stowarzyszenie Prasowe za pośrednictwem AP Images

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Pary tej samej płci zaczął otrzymywać błogosławieństwa w Kościele anglikańskim 17 grudnia, ale nadal nie wolno im zawierać małżeństw w kościołach anglikańskich w Anglii – od dawna dyskutowany kompromis, który według konserwatywnych anglikanów posuwa się za daleko, a bardziej postępowi anglikanie uważają, że nie idzie wystarczająco daleko.

Chociaż nie oczekuje się, że podziały w Kościele anglikańskim i w całej szerzej rozumianej Wspólnocie Anglikańskiej zostaną w najbliższym czasie zażegnane, ten dzień był przynajmniej małym krokiem w stronę pełniejszej integracji osób LGBTQ+ dla par, które po raz pierwszy mogły poprosić o błogosławieństwa duchownych czas.

Wśród pierwsze pary, które otrzymają błogosławieństwa byli wielebni Catherine Bond i wielebna Jane Pearce, obaj księża stowarzyszeni, podczas Najświętszej Eucharystii 17 grudnia w kościele św. Jana Chrzciciela w Suffolk. Wielebny Andrew Dotchin, który udzielił błogosławieństwa, opisał związek pary jako „pielgrzymkę zaszczyconą [Bożym] błogosławieństwem” i modlił się, aby „radowali się i mieli nadzieję w podtrzymywaniu swojej miłości przez wszystkie dni ich życia”. – wynika z raportu BBC.

Dzień później, 18 grudnia, papież Franciszek złamał podobny pogląd w Kościele rzymskokatolickim, zezwalając księżom katolickim na błogosławienie par tej samej płci, ogłosił Watykan. Choć pary homoseksualne i lesbijskie w Kościele katolickim nadal nie mają obrzędu liturgicznego dla swoich związków, decyzja papieża była słuszna. postrzegane jako znaczący krok w wyznaniu, które powoli wita chrześcijan LGBTQ+ i utrzymuje, że małżeństwo jest tylko dla mężczyzny i kobiety.

Błogosławieństwa Kościoła anglikańskiego były zatwierdzony przez Synod Generalny w lutym 2023 r. jako zwieńczenie sześcioletniej inicjatywy „Życie w miłości i wierze”. Od tego czasu grupy przywódców kościelnych spotykały się, aby opracować wybór czytań oraz modlitw dziękczynnych i dedykacyjnych zatwierdzony w tym miesiącu przez Izbę Biskupów Kościoła.

Tekst modlitw został opublikowany 12 grudnia wraz z poradnictwem duszpasterskim dla duchownych. Można je wykorzystywać podczas regularnie zaplanowanych nabożeństw, a dyskusje na temat propozycji umożliwienia ich stosowania podczas odrębnych nabożeństw są kontynuowane.

Duchowni Kościoła anglikańskiego nie mają obowiązku udzielania błogosławieństw. Arcybiskup Canterbury Justin Welby powiedział, że nie będzie osobiście błogosławił par tej samej płci, chociaż jego otwartość na większą integrację osób LGBTQ+ doprowadziła do głębokie podziały z innymi współzależnymi, autonomicznymi prowincjami Wspólnoty Anglikańskiej, z których wszystkie mają korzenie w Kościele anglikańskim.

Niektóre prowincje anglikańskie, w tym Kościół episkopalny, posunęły się dalej, zezwalając parom tej samej płci na zawieranie małżeństw w swoich kościołach, chociaż w większości innych prowincji jest to nadal rzadkość.

Małżeństwa osób tej samej płci są legalne na mocy prawa cywilnego w Anglii od 2014 r. i popiera je większość brytyjskiego społeczeństwa, ale pozostają zabronione w kościołach Kościoła anglikańskiego.

Konserwatywni biskupi anglikańscy, szczególnie ci z prowincji regionu zwanego Globalnym Południem, stanowczo sprzeciwili się błogosławieństwom. Z powodu tych wydarzeń w Kościele anglikańskim oświadczyli, że nie mogą dłużej akceptować roli Welby’ego jako historycznego „ośrodka jedności” we Wspólnocie Anglikańskiej.

Z drugiej strony niektórzy anglikanie LGBTQ+ uznali błogosławieństwa Kościoła anglikańskiego za obraźliwe. Twierdzą, że zmiana pozostawia w mocy inne nauki Kościoła anglikańskiego na temat małżeństwa i seksu, które marginalizują życie i relacje par gejów i lesbijek.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi