Seminarium Generalne zamówiło film z okazji 200. rocznicy „Wizyty św. Mikołaja”

Melodie Woerman
Opublikowano 15 grudnia 2023

Aktor Scott Bolger wciela się w postać Clementa Clarke'a Moore'a, autora uwielbianego bożonarodzeniowego wiersza „Wizyta św. Mikołaja” i profesora Seminarium Generalnego, w filmie zamówionym przez seminarium z okazji 200. rocznicy powstania poematu. Fot. Seminarium Generalne

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Połączenia Ogólne Seminarium Teologiczne zamówił 15 minut film z okazji 200. rocznicy ukochanego bożonarodzeniowego wiersza Clementa Clarke’a Moore’a „Wizyta św. Mikołaja” – lepiej znany jako „To była noc przed Bożym Narodzeniem”. Film będzie można obejrzeć Online w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia.

Moore, przez całe życie będący członkiem Kościoła episkopalnego, był profesorem literatury orientalnej i greckiej, boskości i nauki biblijnej w Seminarium Generalnym w Nowym Jorku, kiedy poemat został opublikowany po raz pierwszy w 1823 roku.

Film „Prezent pana Moore'a” opowiada historię pisania wiersza przez Moore'a oczami młodej dziewczyny Maggie i bada przeszłość poprzez sekwencje snów. Został wyprodukowany przez Sześć pół tuzina: Studio kreatywne i został nakręcony na terenie kampusu seminarium przez tydzień we wrześniu. To było napisane przez Non Vaughan O'Hagan.

Premiera filmu odbędzie się 19 grudnia dla uczestników wydarzenia w seminarium z okazji wprowadzenia Moore’a do Galerii sław pisarzy stanu Nowy Jork.

Wielebny Ian Markham, rektor seminarium, powiedział e-mailem Episcopal News Service, że seminarium zamówiło film, aby uczcić nie tylko okres Bożego Narodzenia, ale także szczególny charakter kampusu Generała. „GTS zawsze miało bardzo silne poczucie miejsca” – powiedział. „Piękno filmu polega na tym, że na nowo przypominamy sobie, jak wyjątkowe jest to miejsce. To miejsce głębokiej kreatywności, która kojarzy się z czymś niezwykle pięknym i fascynującym – czyli magią Świąt.”

Do realizacji filmu wybrano Six Half Dozen, ponieważ wyprodukowało filmy krótkometrażowe oraz świadczyło usługi fotograficzne i twórcze zarówno dla Seminarium Ogólnego, jak i Seminarium Teologicznego w Wirginii. Obydwa seminaria w 2022 roku zawarły umowę umowa stowarzyszeniowa.

Koszty realizacji filmu zostaną pokryte z prezentów, powiedział ENS Nicky Burridge, wiceprezes seminarium ds. komunikacji.

Adam Senior, reżyser i producent cyfrowy studia, był reżyserem i producentem wykonawczym filmu. Za pośrednictwem poczty elektronicznej powiedział ENS, że współpraca z seminarium przy produkcji filmu była dla niego przyjemnością. „Celem dla mnie i jako studia było stworzenie czegoś, co podniosłoby poziom seminarium, a jednocześnie dałoby się odnieść do szerszej publiczności, czegoś, co by się podobało moim dzieciom. Czuję, że osiągnęliśmy ten cel i stworzyliśmy coś raczej magicznego.”

Skye Sconiers grająca Maggie obserwuje, jak Scott Bolger wciela się w Clementa Moore'a podczas filmu o pisaniu wiersza Moore'a „Wizyta św. Mikołaja”. Fot. Seminarium Generalne

Według doniesień Moore'a napisał i wyrecytował wiersz w 1822 roku jako prezent świąteczny dla sześciorga dzieci. Została ona opublikowana anonimowo w Troy (Nowy Jork) Sentinel 23 grudnia 1823 r., a w 1837 r. został publicznie zidentyfikowany jako autor „The New-York Book of Poetry”. Moore umieścił to słynne dzieło w swoim własnym tomiku wierszy w 1844 roku.

Autorstwo wiersza Moore'a zostało zakwestionowane, gdy córka rolnika z Poughkeepsie, Henry'ego Livingstona, oświadczyła, że ​​jej ojciec jest prawdziwym autorem, wierząc, że napisał to dzieło w 1808 r. Livingston, który zmarł w 1828 r., nigdy nie rościł sobie prawa do autorstwa, a oświadczenie córki miało miejsce wiele lat po wydaniu poematu. Debata nad autorstwem przetrwało do XXI wieku.

Poza zatrudnieniem jako profesora seminarium, powiązania między Moore'em a Kościołem episkopalnym są głębokie. Moore urodził się, a później mieszkał z własną rodziną w posiadłości zwanej Chelsea, która należała do jego matki. Majątek odziedziczył po jej śmierci, a w 1819 roku przekazał jego część na własność siedziba seminarium duchownego które zostało zatwierdzone przez Konwencję Generalną w 1817 r. – Seminarium Generalne. Jego ojciec, Rt. Wielebny Benjamin Moore, był zastępcą rektora, a następnie rektorem ds Trinity Church Wall Street w Nowym Jorku, zanim został biskupem koadiutorem diecezji nowojorskiej od 1801 do 1815. Następnie był drugim biskupem diecezji aż do swojej śmierci w 1816 roku.

Kiedy Clement Moore zmarł w 1863 roku, został pochowany na cmentarzu Cmentarz przy kościele Trójcy Świętej położony w Hamilton Heights, na północ od kościoła Trinity i jego cmentarza na dolnym Manhattanie, podobnie jak jego żona Catherine i trójka ich dzieci.

Podobnie jak w ubiegłym stuleciu, w znajdującym się obok cmentarzu kościele wstawienniczym będą gościć m.in coroczne czytanie Mikołaja” w dniu 17 grudnia o godzinie 3:XNUMX czasu wschodniego, po którym nastąpi procesja do grobu Moore’a na krótką pamiątkę. Wiersz przeczyta Vincent Boudreau, prezes The City College of New York.

Ciągły wpływ poematu

Według byłej bibliotekarki Seminarium Generalnego, Melissy Chim, wiersz Moore'a pomógł stworzyć współczesną amerykańską wersję Świętego Mikołaja, „„całego ubranego w futro od głowy do stóp”, z błyszczącymi oczami, różowymi policzkami, śnieżnobiałą brodą i okrągłą brzuch." Chim zauważył, że ten Święty Mikołaj był „wesołym elfem, który swoimi saniami prowadzonymi przez renifery przynosił radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym”.

Jednym z pierwszych ilustrowane egzemplarze wiersza wydrukowano w 1830 roku w Troy Sentinel. Zawierała rycinę Myrona B. Kinga przedstawiającą Świętego Mikołaja z saniami i ośmioma reniferami na dachu. Swój stworzył Thomas Nast, rysownik z czasów wojny secesyjnej pracujący dla magazynu Harper's Weekly trwały wizerunek Świętego Mikołaja w 1883 roku, zainspirowany przedstawieniem św. Mikołaja w wierszu.

Niektóre z tegorocznych Świąteczne dekoracje Białego Domu zawiera ukłon w stronę wiersza Moore'a z okazji 200. rocznicy powstania. W gablotach można zobaczyć różne wydania poematu wypożyczone przez Bibliotekę Kongresu. Mikołaj i jego zespół latających reniferów po suficie Wielkiego Foyer i unoszą się nad dużym piernikowym Białym Domem w Państwowej Jadalni.

Nie istnieje żaden oryginalny rękopis tego wiersza, ale Moore stworzył później kilka jego odręcznych wersji. Jeden z tych podpisanych egzemplarzy sprzedany za 280,000 2006 dolarów w XNUMX roku. W tamtym czasie w zbiorach muzealnych znajdowały się trzy znane istniejące egzemplarze napisane pismem Moore'a.

– Melodie Woerman jest niezależną pisarką i byłą dyrektorką ds. komunikacji w diecezji Kansas.


Tagi