Zbory w Pensylwanii obchodzą Święto Matki Bożej z Guadalupe

przez Shireen Korkzan
Opublikowano 11 grudnia 2023

Tysiące pielgrzymów przybywa do Bazyliki w Guadalupe 12 grudnia 2022 r., aby uczcić Dziewicę z Guadalupe w 491. rocznicę Jej objawień na Cerro del Tepeyac w Meksyku. Foto: Luis Barron/AP

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Kiedy Biskup Pensylwanii Daniel Gutiérrez, był dzieckiem dorastającym w Albuquerque w Nowym Meksyku. Co roku 12 grudnia obchodził święto Matki Bożej z Guadalupe, a Boże Narodzenie w dalszej części miesiąca było równie ważne dla niego i jego meksykańsko-amerykańskiej rodziny.

Brali udział w specjalnej katolickiej Mszy św., śpiewali pieśni pochwalne, uczestniczyli w procesji w swojej dzielnicy na południowym Broadwayu, odwiedzali ołtarze pełne róż i dzielili się posiłkami z sąsiadami. Chłopcy przebierali się za św. Juana Diego Cuahtlatoazina – wieśniaka z Chichimec, o którym mówi się, że miał wizje Matki Bożej z Guadalupe, jednego z wielu katolickich tytułów odnoszących się do Maryi Dziewicy – ​​a dziewczęta przebierały się za anioły.

Mimo że Gutiérrez jest biskupem od około 25 lat, Matka Boża z Guadalupe, znany jako „Nuestra Señora de Guadalupe”, „Virgen de Guadalupe” i „La Morenita” w języku hiszpańskim, nadal odgrywa znaczącą rolę w jego życiu. Trzyma jej zdjęcie na biurku i codziennie zakłada na szyję naszyjnik z jej wizerunkiem, jedyną metalową biżuterię, jaką nosi. Dla Gutiérreza Matka Boża z Guadalupe to nie tylko wiara, ale także kultura i tożsamość.

Na tym niedatowanym zdjęciu biskup Pensylwanii Daniel Gutiérrez (po lewej) czci Matkę Bożą z Guadalupe jako młodego chłopca w Albuquerque w Nowym Meksyku. Jest ubrany jak św. Juan Diego Cuahtlatoazin, wieśniak z Chichimec, który według doniesień widział objawienia Matki Bożej z Guadalupe w 1531 roku. Zdjęcie: Daniel Gutiérrez

„[Matka Boża z Guadalupe] przemawia na wiele sposobów. Nie jest zakotwiczona w jednej tradycji religijnej” – powiedział Episcopal News Service.

Uroczystości ku czci Matki Bożej z Guadalupe rozpoczynają się 9 grudnia, w święto św. Juana Diego Cuahtlatoazina — szerzej znanego jako Juan Diego — który według doniesień widział swoje objawienia w 1531 r., 10 lat po hiszpańskim podboju Azteków, na wzgórzu Tepeyac w dzisiejszym świecie Meksyk. Rozmawiając z Juanem Diego w jego ojczystym języku nahuatl, młoda ciemnoskóra kobieta przedstawiła się jako Maria, matka Jezusa Chrystusa, i poprosiła Juana Diego, aby zbudował świątynię w miejscu na szczycie wzgórza, gdzie mu się objawiła. Po czwartym z pięciu objawień Juan Diego podszedł do Juana de Zumárraga, pierwszego katolickiego biskupa Meksyku, ubranego w płaszcz wypchany różami. Kiedy rozpiął płaszcz i upuścił wszystkie róże, ukazał się na nim szczegółowy wizerunek Dziewicy Marii, przedstawionej jako ciężarna tubylcza kobieta ubrana w tradycyjny strój.

„To jest matka przychodząca do swoich dzieci” – powiedział Gutiérrez.

Setki lat później Matka Boża z Guadalupe pozostaje centralną postacią kultury meksykańskiej. Dziś miliony ludzi tworzą Pielgrzymka co roku do Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku.

W 2018 roku, dwa lata po objęciu biskupstwa Gutiérreza, diecezja obchodziła swoje święto pierwsza Msza św poświęcony Matce Bożej z Guadalupe. Od tego czasu diecezja obchodzi jej święto. Diecezja obchodziła święto Matki Bożej z Guadalupe 10 grudnia br. o godz Kościół św. Jana w ośrodku diecezjalnym w Norristown, na przedmieściach Filadelfii. Uroczystości obejmowały specjalną Mszę św., koncert mariachi i posiłek w sali parafialnej.

Ks. Christopher Schwenk, wikariusz kościoła św. Jana od 2022 r., powiedział ENS, że jednym z „najpiękniejszych momentów” uroczystości jest moment, gdy wszyscy ustawiają się w rzędzie, aby złożyć różę u stóp posągu św. Matki Bożej z Guadalupe jako „pięknego i naturalnego” symbolu ich modlitw, które według wierzeń zanoszone są do Boga.

„Myślę, że zobaczenie, jak to fizycznie urzeczywistniono i przeżyło, przynosząc róże Maryi, po prostu poruszyło moje serce, kiedy to zobaczyłem… Zalałem się łzami” – powiedział. „To piękne widzieć, jak ludzie ofiarowują swoje modlitwy, poświęcają tę chwilę na zatrzymanie się i refleksję przed jej wizerunkiem, a następnie powrót do zwyczajnego życia. To znak całkowitego zaufania i całkowitego oddania Maryi jako przykładowi naszej wiary”.

Święto Matki Bożej z Guadalupe obchodzone jest także w innych diecezjach biskupich, m.in Diecezja Wirginii. 10 grudnia biskup Wirginii E. Mark Stevenson obchodził święto o godz Kościół episkopalny św. Gabriela w Leesburgu, parafia dwujęzyczna. Wielebny Daniel Vélez Rivera, proboszcz kościoła św. Gabriela, był tłumaczem Stevensona podczas nabożeństwo.

Posąg Matki Bożej z Guadalupe stoi przed ołtarzem w kościele św. Jana w Norristown w Pensylwanii. Zgromadzenie obchodziło uroczystość Matki Bożej z Guadalupe 10 grudnia 2023 roku, dwa dni przed Jej świętem. Foto: Kościół św. Jana

Święto obchodzone jest zazwyczaj przez cztery dni, począwszy od uroczystości Juana Diego, a uroczystości trwają w całej diecezji Pensylwanii, w tym o godz. Kościół episkopalny św. Filipa w New Hope, Św. Juda i Boże Narodzenie na wzgórzu Lafayette i Kościół Ukrzyżowania w Filadelfii. Św. Judy i Narodzenia oraz Kościół Ukrzyżowania to parafie w większości latynoskie. Kościół Św. Judy jest tymczasowym domem parafialnym dla parafian Kościoła Ukrzyżowania, czyli tzw underconstruction.

Wielebna Yesenia Alejandro, pierwszy latynoski ksiądz w diecezji Pensylwanii, jest misjonarzem i wikariuszem zarówno w parafii św. Judy, jak i w parafii Ukrzyżowania. Kiedy Alejandro, pochodząca z portorykanki, przyjęła święcenia kapłańskie w 2020 r., spotkała się z „wielkim bólem ze strony wielu osób”, zwłaszcza Latynosów, którym nie podobał się pomysł posiadania kobiety-kapłana. W odpowiedzi Alejandro umieścił figurę Matki Bożej z Guadalupe nad ołtarzem w sanktuarium św. Judy, gdzie zwykle stał krucyfiks.

„Nie mogłam zrozumieć, jak ktoś, kto twierdzi, że kocha Dziewicę z Guadalupe i wierzy w Matkę Chrystusa, może tak traktować mnie lub jakąkolwiek kobietę. Chciałem, żeby zobaczyli we mnie Boga i nauczyli ludzi, że jeśli kocha się la Virgen de Guadalupe, to można pokochać to, czego mogę cię nauczyć” – Alejandro powiedział ENS. „Każdy, kto przychodzi do kościoła, wie, że Bóg jest centrum naszego życia. Postanowiłem więc, że jako pamiątkę postawię Matkę Boską z Guadalupe przed kościołem”.

Alejandro powiedziała, że ​​nie może się doczekać, aby co roku obchodzić święto Matki Bożej z Guadalupe, ponieważ lubi muzykę, liturgię i przesłanie nadziei.

„Radość, płacz i celebracja wiary są niesamowite i pomagają nam akceptować i kochać ludzi z całego świata” – powiedziała. „Jest to jeden z powodów, dla których zrozumienie kultury jest tak ważne, ponieważ my [Latynosi] mamy bardzo różne sposoby wyrażania naszej wiary”.

Muzycy wystąpią podczas specjalnej Mszy św. z okazji święta Matki Bożej z Guadalupe w 2022 r. w kościele episkopalnym St. Jude & the Nativity, parafii zamieszkanej głównie przez osoby latynoskie w Lafayette Hill w Pensylwanii. Zdjęcie: David Cruz

Zarówno Gutiérrez, jak i Alejandro stwierdzili, że czczenie Matki Bożej z Guadalupe jako diecezji to sposób na zrozumienie i przyjęcie różnych kultur, co jest szczególnie istotne w obliczu coraz większego zróżnicowania diecezji Pensylwanii i obszaru metropolitalnego Filadelfii.

W latach 2000–2021 liczba Latynosów w Filadelfii wzrosła prawie trzykrotnie. Od 2021 r. w Filadelfii mieszka prawie ćwierć miliona Latynosów, co stanowi 15.2% populacji miasta, – wynika z danych US Census Bureau.

Gutiérrez powiedział, że wzrost populacji Latynosów w Filadelfii również odzwierciedla rosnąca liczba Latynosów, zwłaszcza dziedzictwa meksykańskiego, wypełniające ławki w 135 parafiach diecezji. Gutiérrez powiedział, że jednym z jego celów jako biskupa jest zapewnienie episkopaliom latynoskim szansy na bezproblemowe przeżywanie swojej wiary i kultury oraz wygodne cieszenie się wspomnieniami z ojczyzny.

„Powinni przyjść i poczuć się mile widziani i kochani, aby mogli wnieść swoją historię, swoją przeszłość do obecnej rzeczywistości i nie narzucać im cudzej rzeczywistości. A to odbija się na przesłaniu Dziewicy Maryi i Jezusa, Matki Bożej z Guadalupe.” – powiedział Gutiérrez. „W kolonializmie trzeba było zapomnieć o swojej tożsamości i pochodzeniu. Jednak Matka Boża z Guadalupe przyjmuje wszystko, co piękne w społecznościach tubylczych i, jak sądzę, zawsze będzie w sercach ludzi, zwłaszcza tych marginalizowanych, którzy utożsamiają się z Nią, ponieważ taką się ukazała”.

-Shireen Korkzan jest reporterką i asystentką redaktora Episcopal News Service. Można się z nią skontaktować pod adresem skorkzan@episcopalchurch.org.


Tagi