Dokument inspirowany naukami biskupa przewodniczącego na temat miłości. Ogólnokrajowa premiera teatralna odbędzie się 23 stycznia

„Sprawa miłości” wyrosła z posługi episkopalnej w zakresie tworzenia filmów

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 7 grudnia 2023
Zdjęcia na temat: Sprawa miłości

Przewodniczący biskup Michael Curry był jedną z setek osób, z którymi przeprowadzono wywiady na temat chrześcijańskiego pojęcia bezinteresownej miłości w ramach filmu dokumentalnego „A Case for Love”, którego premiera odbyła się 23 stycznia. Zdjęcia: Grace-Based Films

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Wytwórnia filmowa non-profit, kierowana przez episkopatów, wkrótce zaprezentuje swój największy projekt w historii. Jego pełnometrażowy dokument zainspirowany przesłaniem przewodniczącego biskupa Michaela Curry’ego o bezinteresownej miłości będzie miał ogólnokrajową premierę 23 stycznia.

Kinematografia, „Sprawa miłości”, oczekuje się, że w ramach jednodniowej premiery pojawi się w co najmniej 1,000 kinach, a jeśli na premierę pojawi się duża liczba widzów, może zostać dodanych więcej dat. organizacja non-profit, Filmy oparte na łasce, ma również nadzieję wzbudzić zainteresowanie usługami przesyłania strumieniowego.

„Istnieje głód takich historii” – powiedział reżyser Brian Ide Episcopal News Service. Założył Grace-Based Films wraz z innymi członkami Kościoła Episkopalnego Wszystkich Świętych w Beverly Hills w Kalifornii, z których część pracowała w przemyśle filmowym. Filmy oparte na łasce rozpoczęła się jako posługa Wszystkich Świętych. Teraz, jako niezależna organizacja non-profit, planuje przeznaczyć dochody z „A Case for Love” na finansowanie przyszłych projektów związanych z opowiadaniem historii.

Plakat filmowy

Firma Fathom Events zorganizowała jednodniową, ogólnokrajową premierę kinową „A Case for Love”, która odbędzie się 23 stycznia, a Grace-Based Films pracuje obecnie nad zwiększeniem frekwencji.

Nowy film składa się z siedmiu rozdziałów zawierających 14 indywidualnych historii ludzi z różnych środowisk, których Ide określił jako „zwykłych ludzi robiących rzeczy od zwyczajnych do niezwykłych”. Historie obejmują szeroki wachlarz doświadczeń, od kwestii sprawiedliwości rasowej i walki o prawa LGBTQ+ po system pieczy zastępczej i wojsko.

Pomiędzy każdym rozdziałem twórcy filmu zamieszczają fragmenty wywiadów z „ludźmi ulicy”, a także kilka dobrze znanych osobistości publiczne w polityce, sztuce i religii, jak sekretarz transportu Pete Buttigieg, aktor Sam Waterston i wielebny Kelly Brown Douglas, teolog kanonik Katedry Narodowej w Waszyngtonie i tymczasowy prezes Episkopalnej Szkoły Divinity.

Chociaż przeprowadza się wywiady z niektórymi przywódcami kościelnymi, docelowa grupa odbiorców wykracza poza osoby chodzące do kościoła.

„Chcieliśmy, żeby zwykli ludzie obejrzeli ten film i poczuli, że mogą zobaczyć siebie w jednej lub kilku z tych historii” – powiedziała Ide. Stanowiło to wyzwanie: „Jak opowiedzieć historię zakorzenioną w naszej wierze, ale tak naprawdę skierowaną do ludzi, którzy nie chodzą do sanktuariów i parafii?”

To także było główne pytanie, które po raz pierwszy zainspirowało firmę Grace-Based Films do podjęcia się tego projektu. Jego początki sięgają kilku lat wstecz i wywodzą się z rozmów między Ide’em, jego kolegami filmowcami i wielebnym Charlesem Robertsonem, który pełni funkcję kanonika biskupa przewodniczącego do spraw posługi poza Kościołem episkopalnym. Punktem wyjścia tych rozmów był jeden bardzo doniosły ślub.

Kiedy Curry wygłoszone w maju 2018 roku na królewskim weselu księcia Harry'ego i Meghan, księżnej Sussex, jego kazanie obejrzało około 2 miliardy ludzi na całym świecie i wywołał ogromną falę zainteresowania w naukach przewodniczącego biskupa na temat sposobu miłości Jezusa, biblijnej „agape”. Curry kontynuował księga kazań w październiku 2018 r. oraz druga książka, "Miłość jest drogą," opublikowane we wrześniu 2020 r., które łączy historie z jego życia z tematyką jego kazań.

Przytłaczająca ogólnoświatowa reakcja na przesłanie Curry'ego była nieoczekiwana, ale także zachęcająca, powiedział Robertson w wywiadzie dla ENS.

„Obserwowałem, jak zareagowało tak wiele osób, a większość z nich nie należała do kościołów ani nie była aktywna w zgromadzeniach religijnych” – powiedział Roberson. Później w rozmowie z Ide Robertson zasugerował, że przesłanie to mogłoby stać się podstawą potężnego filmu dokumentalnego Grace-Based Films.

Robertson podkreślił, że ani on, ani Curry nie pełnili oficjalnych funkcji jako pracownicy Kościoła Episkopalnego, gdy doradzali Grace-Based Films, współpracowali jednak z projektem ze względu na jego ogromny potencjał dla chrześcijańskiej ewangelizacji, zwłaszcza w czasie pandemii i podziałów politycznych zerwały więzi między ludźmi.

Robertson dodał, że moment premiery filmu na początku roku wyborów prezydenckich, choć nie jest zamierzony, okazał się przypadkowy. „Jeśli przesłanie biskupa Michaela o bezinteresownej miłości było ważne, kiedy mówił o tym na królewskim weselu, o ileż bardziej ważne jest, gdy wkraczamy w rok, który dla wielu może być tak niesamowicie dzielący?”

Ide powiedział, że rozmowy w sprawie projektu nabrały tempa w marcu 2020 r., kiedy wybuchła pandemia Covid-19. On i reszta filmowców przez resztę roku skupili się na pomaganiu swojej parafii Wszystkich Świętych w przejściu na nabożeństwa internetowe i hybrydowe.

Na początku 2021 r. nie mogli się doczekać powrotu do „A Case for Love” i zaczęli podróżować po kraju, aby przeprowadzić wywiady i zapytać setki ludzi, co myślą o sile bezinteresownej miłości.

Twórcy filmu przeprowadzili także wywiad z Currym przed kamerą.

„Zostaliśmy stworzeni dla siebie nawzajem i sądzę, że zostaliśmy stworzeni także dla Boga, który nas stworzył” – mówi Curry w zwiastunie filmu. „I to jest ostateczna wspólnota: my wszyscy razem i Bóg, który nas stworzył”.

Choć „A Case for Love” nie jest profilem Curry’ego, Ide był wdzięczny biskupowi przewodniczącemu za zapewnienie „duchowego bicia serca” filmu.

Ide powiedział też, że od początku naszym celem było stworzenie wysokiej jakości filmu dokumentalnego, który mógłby znaleźć miejsce obok dużych premier filmowych. Odmówił podania budżetu filmu, ale powiedział, że został on w całości sfinansowany z datków z całego kraju, od fundacji non-profit i kościołów episkopalnych dysponujących dużymi darowiznami po indywidualne datki w wysokości zaledwie 25 dolarów.

Teraz Grace-Based Films poszukuje dla filmu jak najszerszej publiczności. „Zawsze tworzono go z nadzieją, że będzie w stanie konkurować z każdym filmem wychodzącym z Hollywood” – powiedział Ide.

Szansa na jednodniową premierę teatralną pojawiła się na początku 2023 roku, kiedy przedstawiciele Teatru im firma zajmująca się dystrybucją rozrywki Fathom Events zwrócił się do twórców filmu po pokazie przedpremierowym w Los Angeles. Model biznesowy Fathom Events obejmuje w dużej mierze rezerwację kin w dni powszednie, kiedy konkurencja ze strony wysokobudżetowych produkcji może być mniejsza, a właściciele kin są bardziej otwarci na kreatywne sposoby obsadzania miejsc.

Dzięki temu, że Fathom Events umożliwiło wyświetlanie „A Case for Love” w kinach w całym kraju, zadaniem Grace-Based Films jest zwiększenie frekwencji 23 stycznia. Ta oddolna akcja rozpoczęła się w kościele, docierając do poszczególnych kongregacji episkopalnych, a także organizacje ogólnokościelne, takie jak Unia Czarnych Episkopatów, powiedział Ide.

Współpracuje także z ekumenicznymi partnerami Kościoła, takimi jak Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce, aby promować pokazy, a także współpracuje z grupami świeckimi, które były otwarte na niektóre historie zawarte w filmie. Dostępne są podręczniki do nauki dla parafii i innych grup zainteresowanych zorganizowaniem dyskusji o filmie.

Osoby zainteresowane obejrzeniem filmu mogą odwiedzić jego stronę w witrynie Fathom Events znajdź najbliższy seans i kup bilety. Wielki wieczór premierowy „naprawdę otwiera drzwi” do umieszczenia filmu na platformach streamingowych, nawet tych, które normalnie niechętnie wspierają film duchowym przesłaniem, powiedziała Ide.

„To ogromna szansa” – powiedział. „Myślę, że to ogromna szansa dla Kościoła episkopalnego, aby stać się miejscem, w którym mogą odbywać się tego rodzaju treści oraz tego rodzaju dialogi i pytania”.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi