Watykan odsłonił szopkę z okazji 800-lecia żłobka

Claire Giangravé
Opublikowano 6 grudnia 2023

[Wiadomości Religijne] Naturalnej wielkości szopka przedstawiająca Boże Narodzenie zostanie odsłonięta na Placu Świętego Piotra 9 grudnia, z okazji 800. rocznicy tradycji katolickiej, dawno przyjętej przez chrześcijan różnych wyznań.

Żłobek cieszy się dużą popularnością we Włoszech i poza nim, odkąd św. Franciszek z Asyżu założył pierwszy żłobek w 1223 roku w miejscowości Greccio niedaleko Rzymu. Święty, znany ze swego życia w ubóstwie, zamiłowania do stworzenia i wysiłków na rzecz pokoju w Ziemi Świętej, otrzymał niedawno od papieża Honoriusza III zatwierdzenie swojej Reguły dla braci franciszkanów.

W skalistym terenie Greccio św. Franciszek dostrzegł podobieństwa do Ziemi Świętej i poprosił braci, aby pomogli mu ożywić scenę narodzin Chrystusa. „Chciałabym pamiętać to Dzieciątko, które narodziło się w Betlejem, i jakoś oczami mojego ciała dojrzeć trudy, jakich doświadczył z powodu braku rzeczy niezbędnych dla nowo narodzonego dziecka; jak został złożony w żłobie i jak leżał na sianie między wołem a osłem” – powiedział Franciszek, według jego biografa, franciszkanina fr. Tommaso da Celano.

Wielu przybyło, aby pomóc Franciszkowi, niosąc lampy, aby oświetlić chłodną jaskinię, w której ustawiono pierwszą szopkę. Odprawiali Mszę św. w żłobie, z pewnością nieświadomi, że zapoczątkowali stuletnią tradycję.

„Dla św. Franciszka pokorne człowieczeństwo Zbawiciela, potrzebującego pomocy swoich stworzeń, było wystarczającym powodem, aby ludzie jego czasów mogli ujrzeć tę prawdę” – powiedział ks. Emil Kumka z Zakonu Braci Mniejszych i profesor historii Kościoła starożytnego i średniowiecznego na Papieskim Uniwersytecie św. Bonawentury w Seraphicum.

„Osiągnął to skromnymi, ale bardzo skutecznymi środkami” – dodał.

Żłóbek, który zostanie odsłonięty 9 grudnia, został wykonany przez rzemieślników z Greccio i stanowi próbę odtworzenia tej nocy z 1223 roku. Scenę tę uzupełni kilka postaci: dwaj szlachcice, którzy pomogli św. Franciszkowi — Giovanni Velita i jego żona Alticama — trzech braci i kilku pastorów. Pojawi się także postać kapłana sprawującego Eucharystię, aby podkreślić związek pomiędzy narodzinami Chrystusa i Jego śmiercią.

Szopkę bożonarodzeniową umieszczoną wewnątrz konstrukcji przypominającej granitowe skały jaskini można podziwiać ze wszystkich stron.

W oświadczeniu gubernatora Watykanu wyjaśniono, że fresk w tle przedstawia Boże Narodzenie w Greccio namalowane przez słynnego włoskiego malarza Giotta w latach 1295–1299. Przed obrazem stanie posąg przedstawiający św. Franciszka z Asyżu figurę Dzieciątka Jezus, którą zgodnie z tradycją umieszcza się dopiero na Boże Narodzenie. Obok niego będą Dziewica Maryja i św. Józef.

Ręcznie malowane postacie, wykonane z wypalonej gliny, zostaną udrapowane oryginalnymi strojami z czasów średniowiecza. Podstawą konstrukcji będzie ośmiokąt, który będzie reprezentował 800-lecie żłobka.

W okresie Narodzenia Pańskiego będzie także rzeczka, co ma podkreślić rolę Jezusa jako źródła życia, ale jest też nawiązaniem do znaczenia wody dla środowiska. Św. Franciszek napisał „Kantyk stworzeń”, poemat oddający cześć stworzeniu i środowisku, który zainspirował tytuł „zielonej encykliki” papieża Franciszka z 2015 r. „Laudato si'”.

W 2019 roku papież opublikował list apostolski „Admirabile Signum”, w którym celebruje tradycję żłobków i zachęca wiernych do umieszczania żłobków w swoich domach oraz w przestrzeni publicznej, w tym w szpitalach, szkołach i więzieniach.

„Przedstawienie wydarzenia narodzin Jezusa jest równoznaczne z głoszeniem tajemnicy wcielenia Syna Bożego z prostotą i radością” – napisał papież Franciszek. „Kontemplując scenę Bożego Narodzenia, jesteśmy zaproszeni do wyruszenia w duchową podróż, pociągani pokorą Tego, który stał się człowiekiem, aby wyjść naprzeciw każdemu człowiekowi”.

Papież Franciszek szczególnie podkreślił tradycję okazywania pokory narodzin Jezusa w otoczeniu ruin, zwierząt i biednych ludzi. „Szopka uczy, że ludzie są równi bez względu na pozycję społeczną” – stwierdziła Kumka. „Dla tych, którzy są na marginesie, oznacza to, że jest z nimi obecność Boga – pokorni, ubodzy i bliscy tym, którzy nie mają nic materialnego, a nawet duchowego”.

Dodał jednak, że uczy także bogatych o potrzebie dzielenia się. „Nie ma różnicy między ludźmi przed Bogiem; narodził się dla każdego człowieka, każdego jego stworzenia” – dodał Kumka, znawca biografii św. Franciszka.

W sobotę rano papież spotka się w Watykanie z twórcami i sponsorami żłobka. Spotka się także z grupą z alpejskiego miasta Macra, która podarowała jodłę o wysokości ponad 90 stóp, która w wieku 56 lat miała zostać ścięta ze względu na uszkodzenie pnia. Drzewo zostanie pokryte 7,000 tysiącami suszonych kwiatów szarotki alpejskiej, aby uzyskać efekt padającego śniegu. Firma przekazująca kwiaty angażuje się w ochronę środowiska.

Prezydent Gubernatorstwa Watykańskiego, kardynał Fernando Vérgez Alzaga i jego sekretarz generalna, siostra Raffaella Petrini, wezmą udział w ceremonii inauguracji i iluminacji w sobotę.

Kolejna szopka, utworzona z weneckich mozaik wykonanych ze szkła, zostanie umieszczona w Sali Pawła VI w Watykanie, gdzie papież Franciszek zwykle wygłasza cotygodniowe audiencje w chłodniejszych miesiącach roku. Ukazać będzie św. Franciszka i św. Klarę w adoracji narodzin Jezusa.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Watykańskie Biuro Ewangelizacji zaprezentuje szopki z 22 krajów, m.in. Ukrainy, Rosji, Tajwanu i Stanów Zjednoczonych. 120 szopek otaczających kolumnadę św. Piotra będzie podkreślać różnorodność tradycji na całym świecie, w tym jedną całkowicie mechaniczną i drugą wyciętą w kształcie tradycyjnego włoskiego ekspresu do kawy. Liczne grupy i podmioty przekazały żłobki na wystawę, która jest częścią inicjatyw poprzedzających Rok Jubileuszowy 2025.

„Szopka bożonarodzeniowa w swoich najróżniejszych i najbardziej malowniczych przedstawieniach ma potencjał tworzenia nie tylko więzi kulturowych i społecznych, ale przede wszystkim relacji międzyludzkich” – stwierdziła Kumka, dodając, że uniwersalny charakter żłobka może łączyć ludzi „niezależnie od wyznawanej wiary tych, którzy spotykają się przed Bożym Narodzeniem”.

Zgodnie z tradycją drzewo i szopka na Placu Świętego Piotra będą tam wystawione aż do święta Chrztu Chrystusa przypadającego 7 stycznia. Żłobek zostanie wystawiony w miejscowości Rieti na wystawie stałej, natomiast drzewko będzie ścięte, a drewno wykorzystywane do wyrobu zabawek rozdawanych dzieciom przez katolicką sieć charytatywną Caritas.