Delegaci episkopatu dzielą się i szukają rozwiązań na konferencji ONZ w celu rozwiązania kryzysu związanego ze zmianami klimatycznymi

przez Shireen Korkzan
Opublikowano 6 grudnia 2023

Aktywiści trzymają plakaty i wykrzykują hasła podczas protestu na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP28 w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 6 grudnia 2023 r. Zdjęcie: Thaier Al-Sudani via REUTERS

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczyna swoje coroczne posiedzenie już od sześciu dni konferencja klimatyczna, a delegaci episkopatu byli zajęci propagowaniem silniejszych działań publicznych i prywatnych, które pomogą rozwiązać globalny kryzys klimatyczny.

Od 30 listopada rekord 90,000 zarejestrowani światowi przywódcy, decydenci, klimatolodzy, aktywiści, dyrektorzy korporacji i przedstawiciele międzyreligijni biorą udział w 28. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, czyli po prostu COP28. z 21 delegatów biskupich uczestniczących w imieniu Przewodniczącego Biskupa Michaela Curry’ego, dziewięciu z nich uczestniczy w konferencji osobiście. Pozostałych 12 delegatów bierze udział wirtualnie. COP28, która odbędzie się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zakończy się 12 grudnia.

Susie Faria, analityk polityczny w kościele z siedzibą w Waszyngtonie Biuro Stosunków Rządowych, udaje się do Dubaju, aby osobiście wziąć udział w drugiej połowie COP28. Powiedziała, że ​​będzie zwracać szczególną uwagę na to, co powiedzą urzędnicy Departamentu Stanu USA i członkowie Kongresu obecni na konferencji.

„Będę obserwował, co robią Stany Zjednoczone… a następnie zobaczę, jak możemy znaleźć złoty środek między tym, o czym mówią, a tym, w co wierzy Kościół, oraz pracować nad pomocą w kształtowaniu polityki aby ostatecznie odzwierciedlić te cele” – powiedziała Episcopal News Service.

Podczas COP28 poczyniono już pewne postępy. Pierwszego dnia konferencji Zjednoczone Emiraty Arabskie i Niemcy złożyły takie zobowiązanie $ 100 mln pomoc najbiedniejszym krajom świata, które są najbardziej narażone na nieodwracalne szkody spowodowane zmianami klimatycznymi.

COP28 to pierwsza konferencja, która obejmuje: pawilon wiary, podczas którego uczestnicy mogą brać udział w sesjach opartych na wierze z zainteresowanymi stronami, delegacjami politycznymi i innymi przywódcami w celu promowania działań klimatycznych. The Diecezja Episkopatu Kalifornii jest jedną z ponad 50 organizacji wyznaniowych, które współpracowały przy tworzeniu pawilonu wiary.

„Wszystko, co robimy, opiera się na trosce o Ziemię. To ukochana planeta Boga… Co się z nią dzieje, dzieje się z ludzkością” Biskup Kansas Cathleen Bascom, delegat, który osobiście weźmie udział w drugiej połowie COP28, powiedział Episcopal News Service.

5 grudnia delegaci Episkopatu byli gospodarzami dyskusji panelowej w pawilonie wiary pt. „Studium przypadku dotyczące rzecznictwa i świadectwa opartego na wierze: Kościół episkopalny, lud Gwich'in i „miejsce, w którym zaczyna się życie”.” Wśród prelegentów znaleźli się biskup Kalifornii Marc Andrus, przewodniczący delegatów biskupich; ks. Melanie Mullen, dyrektor kościoła ds. pojednania, sprawiedliwości i opieki nad stworzeniem; Delia Heck, profesor nauk o środowisku w Ferrum College w Wirginii, która należy do kościelnej grupy zadaniowej ds. opieki nad stworzeniem i rasizmu środowiskowego; wielebna Rachel Taber-Hamilton, rektor Kościoła episkopalnego Trinity w Everett w stanie Waszyngton i wiceprzewodnicząca Izby Deputowanych tego kościoła; i Farię. 

Podczas sesji paneliści odnieśli się do wysiłków Kościoła episkopalnego na rzecz solidarności Episkopalianie Gwich'in na Alasce którzy od dziesięcioleci walczą z odwiertami ropy i gazu na swoich świętych ziemiach w Arktycznym Narodowym Rezerwacie Przyrody. Paneliści opisali także wysiłki na rzecz solidarności z mieszkańcami Kiwalina, wioska rdzennych mieszkańców Alaski, która tonie z powodu utraty wiecznej zmarzliny i której populacja będzie zmuszony do przeprowadzki na wyższy poziom. Podobnie jak Gwich'in, większość mieszkańców Kivaliny to episkopalianie.

„Rdzenni mieszkańcy, Kościół episkopalny, zapewniają nam wszystkim pewnego rodzaju przywództwo – za którym tęskniliśmy – w zakresie tego, w jaki sposób tradycja chrześcijańska, która od dawna była zbrojona przez kolonializm, może stać się częścią uzdrowienie planety i uzdrowienie ludzi? Społeczności tubylcze, które od tysięcy lat stanowią część ich krajobrazów i środowiska, uczą się tego” – Taber-Hamilton, który jest Pierwszy naród Shackan, powiedział podczas panelu Zoom.

Uznanie Tabera-Hamiltona istnienie, styl życia obejmujący polowanie, zbieractwo i łowienie ryb, aby przetrwać, jest jedną z takich lekcji.

„Utrzymanie, czyli życie z ziemią, życie ze zwierzętami i roślinami, to według mnie podstawowa relacja, do której wszyscy ludzie powinni dążyć” – stwierdziła. „To sposób życia, który odzwierciedla wartości nie tylko rdzennej ludności, ale także wartości wyznawanych przez chrześcijan, a przynajmniej tych, którzy chcieliby powiedzieć, że szanują Boże stworzenie”.

Andrus i Mullen przemawiali także podczas panelu na temat działań klimatycznych opartych na wierze, tzw "Wiary na rzecz sprawiedliwej transformacji: podejście oddolne i systemowe ze strony dotkniętych społeczności”, 6 grudnia.

Pierwsza delegacja episkopatu na COP wzięła udział w szczycie w Paryżu w 2015 roku. Od 2016 roku Kościół Episkopalny posiada status obserwatora ONZ, co umożliwia delegatom informowanie przedstawicieli ONZ o priorytetach polityki klimatycznej Kościoła oraz uczestniczenie w spotkaniach w oficjalnych strefach.

Delegaci są podzieleni na dwie grupy – jedna grupa bezpośrednio uczestniczy w pierwszej połowie COP, a druga w drugiej. Jednakże wszyscy codziennie uczestniczą w wirtualnych spotkaniach kontrolnych, aby omówić, czego się nauczyli i w jaki sposób mogą zastosować te lekcje osobiście i w swoich zborach. Delegaci mogą także uczestniczyć w wirtualna kompleta w każdy poniedziałek i czwartek podczas COP28, który jest otwarty dla publiczności.

Wielebna Melanie Mullen, dyrektor Kościoła episkopalnego ds. pojednania, sprawiedliwości i opieki nad stworzeniem, oraz Destinee Bates, jedna z 21 delegatów episkopalnych reprezentujących przewodniczącego biskupa Michaela Curry’ego na szczycie Narodów Zjednoczonych w sprawie zmiany klimatu w 2023 r., uczestniczą w wezwaniu do sprawiedliwości płci. Szczyt 2023, znany jako COP28, odbędzie się w dniach 30 listopada – 12 grudnia w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Foto: Opieka nad Kreacją Episkopatu/Facebook

Delegat biskupi Logana Crewsa, seminarzysta w Yale Divinity School, który tego lata służył jako stypendysta Ecojustice Kościoła Episkopalnego, będzie wirtualnie uczestniczył w drugiej połowie COP28. Crews powiedział ENS, że jest szczególnie zainteresowany dołączeniem do wszelkich wydarzeń, w których biorą udział głosy młodych ludzi.

„Myślę, że inni delegaci i ja mamy poczucie pilności, którego bardzo brakuje w wielu obszarach pracy na rzecz sprawiedliwości środowiskowej i pracy związanej z klimatem” – stwierdziła Crews. „Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy zwracają uwagę na COP28, rozumieją, że klimat pogarsza się w tempie, które staramy się dogonić – i mam nadzieję, że wiedzą, że jest to duże zmartwienie ludzkości – ale nie sądzę, aby ktokolwiek wie o tym podobnie jak młodzi ludzie, którzy przygotowują się na nadchodzącą długą przyszłość, która jak żadne inne pokolenie będzie naznaczona zmianami klimatycznymi. Myślę, że to daje nam poczucie pilności i nieco inne poczucie odpowiedzialności”.

Głównym celem każdej COP od 2015 r. było śledzenie wdrażania Umowa Paryż, w którym przedstawiono wstępne podejście do spowolnienia osiągniętego obecnie wzrostu temperatury Ziemi Stopni Celsjusza 1.1 powyżej poziomu przedindustrialnego.

W osiem lat od podpisania Porozumienia paryskiego globalna zależność i inwestycje w paliwa kopalne w dalszym ciągu dominują w sektorze energii nad źródłami odnawialnymi. Oczekuje się, że emisje wzrosną na obecnym poziomie o ok ponad 10% w latach 2010–2030, w dużej mierze z powodu przedsiębiorstw zajmujących się paliwami kopalnymi inwestuj 97.5% w ropę i gaz oraz 2.5% w odnawialne źródła energii – podaje Międzynarodowa Agencja Energii, globalny organ nadzorujący energię.

„Moim celem jest znalezienie konkretnych rzeczy poprzez wydarzenia, w których uczestniczę, a także spotkania z delegacją i innymi uczestnikami wiary, które miałyby prawdziwą wartość dla osób w Kościele, które niekoniecznie są związane z tą pracą w wszystko” – powiedział Crews. „Myślę, że istnieje coraz większa potrzeba, aby wszyscy posiadali wiedzę na temat klimatu i rozumieli, co dzieje się z naszą Ziemią oraz w jaki sposób Kościół został uwikłany w zmiany klimatyczne, a także próbuje je powstrzymać”.

Zmiana klimatu zwiększa liczbę i dotkliwość klęsk żywiołowych, od pożarów po rosnącą liczbę huraganów i burz tropikalnych, ulewne deszcze i powodzie, a także Temperatury w 2023 r. są najwyższymi w historii. Według badania: katastrofy pogodowe spowodowały 43.1 mln wewnętrznych przesiedleń dzieci w 44 krajach w latach 2016–2021 raport opublikowany w październiku przez Międzynarodowy Fundusz Pomocy Dzieciom ONZ.

Priorytety polityki klimatycznej Kościoła episkopalnego obejmują dążenie do przyspieszenia wysiłków na rzecz utrzymania wzrostu temperatury na świecie do 1.5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu przedindustrialnego; zwiększenie wsparcia dla społeczności najbardziej dotkniętych skutkami zmian klimatycznych; ochrona praw człowieka i potwierdzanie sprawiedliwości klimatycznej w wysiłkach przystosowawczych i łagodzących; oraz wypełnianie zobowiązań w ramach międzynarodowych mechanizmów finansowania działań klimatycznych – w tym wsparcie celu polegającego na mobilizacji 100 miliardów dolarów na rzecz działań klimatycznych – oraz zwiększanie przejrzystości.

Priorytety polityki opierają się na Uchwały Konwentu Ogólnego począwszy od wsparcia dla federalnych działań klimatycznych po zobowiązanie się do łagodzenia wpływu kościoła na środowisko.

„W tym momencie nie można być w Kościele episkopalnym – kościele, który toruje drogę innym kościołom do znalezienia się na froncie walki ze zmianami klimatycznymi – i nie być świadomym problemu, którym próbujemy się zająć – stwierdził Crews.

W październiku Rada Wykonawcza — organ zarządzający Kościoła episkopalnego pomiędzy posiedzeniami Konwencji Generalnej — głosowała za wyrażeniem poparcia Kościoła dla Układ o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych. Proponowany traktat międzynarodowy uzupełniałby Porozumienie paryskie, określając wytyczne dotyczące stopniowego wycofywania poszukiwań i ekspansji paliw kopalnych, przy jednoczesnym wspieraniu krajów w ich etycznym przejściu na odnawialne źródła energii. Andrus napisał Radę Wykonawczą rozkład poprzeć traktat.

„Najważniejsze jest to, że Kościół episkopalny oficjalnie zatwierdził oficjalne wycofywanie paliw kopalnych jako źródła energii i w tej chwili jest to temat będący przedmiotem dyskusji na COP28” – Faria powiedziała ENS. „Wiele krajów zgodziło się na to, ale to, czy faktycznie zamierzają podjąć tego rodzaju zobowiązania, które rzeczywiście doprowadzą do tego, jest w pewnym sensie nadal ustalane w trakcie konferencji”.

Katie Ruth, dyrektor wykonawcza ds Oddział Interfaith Power & Light w Pensylwanii — ogólnokrajowa organizacja non-profit, która pomaga grupom wyznaniowym reagować na zmiany klimatyczne poprzez minimalizowanie ich śladu węglowego poprzez wysiłki na rzecz oszczędzania energii — powiedziała ENS, że są „naprawdę podekscytowani”, widząc, jak Kościół episkopalny wspiera Traktat o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych. Jako delegat uczestniczący w drugim tygodniu COP28 Ruth powiedziała, że ​​wdrożenie traktatu będzie wymagało od wszystkich „wyobrazenia sobie świata, który wykracza poza destrukcyjną gospodarkę, którą stworzyliśmy”.

„Uważałem, że to naprawdę ważny krok dla kościoła” – powiedzieli. „Będzie to wymagać współpracy różnych części naszego społeczeństwa – niezależnie od tego, czy będzie to rząd, społeczeństwo obywatelskie, korporacje – wszyscy będziemy musieli współpracować, aby to rozwiązać i rozważyć nasz własny wkład”.

Po zakończeniu COP28 zbiorą się delegaci episkopatu 15 grudnia na Zoomie podzielić się tym, czego byli świadkami na konferencji i przedstawić streszczenia wyników negocjacji. Omówią także, w jaki sposób poparcie Episkopatu w kwestii zmian klimatycznych może być kontynuowane.

Episkopaliści mogą dowiedzieć się więcej na temat zaangażowania Kościoła w rozwiązanie globalnego kryzysu klimatycznego na jego stronie .

 -Shireen Korkzan jest reporterką i asystentką redaktora Episcopal News Service. Można się z nią skontaktować pod adresem skorkzan@episcopalchurch.org.


Tagi