Biskupi biskupi udzielają „pozwolenia” św. Mikołajowi na posługiwanie w ich diecezjach w czasie Adwentu

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 6 grudnia 2023

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Być może św. Mikołaj nie zwraca uwagi na politykę Kościoła episkopalnego, ale jego koledzy biskupi z pewnością tak.

św. Nicka

Kościół episkopalny św. Tomasza Apostoła w Dallas w Teksasie odwiedza św. Mikołaj, aby rozpocząć Adwent. Zdjęcie: Carl Youngberg, via episcopalchurch.org

Kilku biskupów episkopalnych wydało oświadczenia zaplanowane na 6 grudnia, dzień wspomnienia św. Mikołaja, uroczyście udzielając mu „pozwolenia” na podróżowanie po ich diecezjach – prawdopodobnie w celu dostarczania zabawek i innych rozkoszy grzecznym dziewczętom i chłopcom, zgodnie ze wspólną tradycją chrześcijańską podczas Adwentu.

Św. Mikołaj służył w IV wieku jako biskup Miry, w regionie będącym dziś częścią Turcji. Później stał się inspiracją dla współczesnej postaci Świętego Mikołaja.

Jako „biskup z innej diecezji” nawet Nicholas potrzebował pozwolenia na wizytę w diecezji zachodniej Karoliny Północnej. Pozwolenie udzielone, napisał biskup zachodniej Karoliny Północnej José McLoughlin.

„Niech jego obecność przyniesie nam wszystkim błogosławieństwa i natchnie w nas ducha dawania, radości i hojności wobec tych, których kochamy i potrzebujących. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę spełnić jego prośbę” – stwierdził McLoughlin w swoim liście z 6 grudnia.

Biskup Arizony Jennifer Reddall i biskup Los Angeles John Harvey Taylor wydali podobne proklamacje, witając św. Mikołaja, aby służył w ich diecezjach.

„Niech jego obecność będzie błogosławieństwem i znakiem nadziei dla wszystkich” – powiedział Taylor.

„Zachęcam każdą rodzinę w naszej diecezji, aby zrobiła miejsce dla biskupa Nicholasa i ofiarowała mu własne prezenty – słyszałem, że lubi ciasteczka i mleko” – napisała Reddall.

Biskup Oklahomy Poulson Reed poszedł o krok dalej i opublikował oświadczenie wideo dotyczące tego święta. Zostało nagrane w katedrze św. Pawła w Oklahoma City, pod witrażem ku czci św. Mikołaja.

„Niech posługa tego bogobojnego biskupa, zarówno widzialna, jak i niewidzialna, w kościołach, szkołach i domach, wzbudzi w ludzkich sercach głęboką miłość do naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa” – powiedział Reed – „oraz ducha hojności w dawaniu prezentów, zwłaszcza wobec dzieci i osób potrzebujących.”

Mikołaj jest pamiętany jako obrońca dzieci, choć większość szczegółów jego biografii zaginęła w historii.

„Wiele relacji z życia Mikołaja wspomina o jego zwyczaju potajemnego dawania prezentów potrzebującym; jest to tradycja, która według wielu chrześcijan miała być kontynuowana na jego cześć” – głosi wpis dotyczący jego święta w księdze Kościoła episkopalnego „ Mniejsze święta i posty”.

Biskup Mark Edington, który przewodzi Konwokacji Kościołów Episkopalnych w Europie, powiedziane w poście na Facebooku że zdecydował się pozostawić uroczyste oświadczenia innym biskupom, ale chciał wykorzystać tę okazję, aby zwrócić uwagę na „rolę, jaką Turcja odegrała w pierwszych wiekach Kościoła”.

Mając to na uwadze, Edington powiedział, że planuje uczcić święto św. Mikołaja, przekazując datki na rzecz fundacji Pomoc i rozwój biskupi wsparcie pomocy humanitarnej dla społeczności w Turcji, które wciąż dochodzą do siebie po śmiercionośnym i niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w lutym.

„Uwaga świata przeniosła się na inne kryzysy, ale gdy znów nadchodzi zima, ludzie pozostawieni wśród ruin nadal walczą o odbudowę i powrót do zdrowia” – napisał Edington. „Niech duch wielkoduszności Świętego Mikołaja prowadzi nas w korzystaniu z powierzonych nam zasobów.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi