W diecezji Central New York odbywa się ekumeniczna dyskusja na temat odrzucenia Doktryny odkrycia

Opublikowano 6 grudnia 2023

[Diecezja Centralnego Nowego Jorku] Kościół Grace w centrum Utica był gospodarzem 2 grudnia doniosłych, całodniowych obchodów diecezji episkopalnej w środkowym Nowym Jorku, podczas których odbyła się ekumeniczna dyskusja panelowa na temat odrzucenia Doktryny odkrycia.

Wśród wyróżnionych paneli znaleźli się biskup Centralnego Nowego Jorku DeDe Duncan-Probe; wielebny Lee Miller II, biskup Synodu Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce na północy stanu Nowy Jork; oraz Ks. Douglas J. Lucia, biskup rzymskokatolickiej diecezji Syracuse. Gościem specjalnym był Ekscelencja Michael Curry, biskup przewodniczący Kościoła episkopalnego.

Panel skupiał się na osiągnięciu kilku kluczowych celów, w tym na zwiększeniu zrozumienia historycznego wpływu Doktryny Odkrycia na służbę trzech wyznań, nazwaniu i zainicjowaniu postawy pokuty za współudział i korzyściach, jakie każda denominacja wywodzi ze szkodliwego wpływu doktryny , dzieląc się spostrzeżeniami wyniesionymi z relacji nawiązanych z lokalnymi starszymi z Haudenosaunee i zapraszając uczestników do przyłączenia się do dzieła pokuty i uzdrowienia w relacjach z rdzennymi społecznościami w środkowym i północnym stanie Nowego Jorku.

Duncan-Probe, Miller i Lucia spotykają się regularnie od lat, wspierając głębokie i autentyczne relacje ekumeniczne. Ich wspólne zaangażowanie w niesienie uzdrowienia w imię Boga rdzennej ludności tego obszaru stanowiło podstawę tego historycznego wydarzenia.

Każdy biskup podzielił się swoją osobistą podróżą ku poznaniu Doktryny odkrycia – XV-wiecznej bulli papieskiej usprawiedliwiającej zajmowanie i kolonizację ziem niezamieszkanych przez chrześcijan, która wywarła trwały szkodliwy wpływ religijny i prawny na rdzenną ludność na całym świecie. Dyskutowali także o tym, jak ich wyznania zostały ukształtowane przez tę historyczną doktrynę i jak pracowali nad jej odrzuceniem.

Paneliści będą kontynuować dyskusje i wspólną pracę. Wszyscy trzej biskupi wezmą udział w kolejnym panelu nt 8-10 grudnia na Uniwersytecie Syracuse w ramach konferencji „The Religious Origins of White Supremacy: Johnson v. M'Intosh and the Doctrine of Christian Discovery.” Podkreślili ciągłą pracę nad pogłębianiem relacji z lokalnymi przywódcami Haudenosaunee i zaprosili swoje organizacje wyznaniowe do przyłączenia się do wysiłków uzdrawiania opartych na relacjach.

Ten dzień uświetniły przesłania od Curry'ego, który wzywał obecnych do głębokiego zakorzenienia w radości miłości Boga.

Uczestnicy przez cały dzień uczestniczyli w mniejszych warsztatach poświęconych uzdrawianiu rasowemu, zmianom klimatycznym i działaniom rzeczniczym skupionym na uzdrawianiu. Wielebna Stephanie Spellers, kanonik biskupa przewodniczącego ds. ewangelizacji i pojednania, poprowadziła warsztaty na temat Sacred Ground – programu nauczania w formacie wideo, który bada i konfrontuje historię białej supremacji w Stanach Zjednoczonych i jej ciągłej reprezentacji w amerykańskich instytucjach.

Dzień zakończył się uroczystą Eucharystią, nawiązującą do tematu odnajdywania radości w dziele kochania świata często zdominowanego przez ból i ciemność.

Wkraczając w nowy rok liturgiczny, Diecezja Episkopatu Centralnego Nowego Jorku ogłosiła celowy Rok Radości, który będzie dotyczył posługi diecezjalnej skupionej na potrzebach w centralnym obszarze Nowego Jorku. Jako wspólnota religijna oddana w swoich ślubach chrzcielnych godności wszystkich osób, diecezja będzie skupiona na leczeniu podziałów rasowych, zwłaszcza poprzez budowanie silniejszych relacji i nowej rzeczywistości z Haudenosaunee oraz w dalszym ciągu odgrywać aktywną i widoczną rolę w poszukiwaniu bezpieczeństwa i sprawiedliwość dla naszego rodzeństwa i sąsiadów LGBTQ+.

Ponadto, uznając sposób, w jaki pandemia Covid-19 przyczyniła się do kryzysu samotności wśród osób w każdym wieku, diecezja odnowiła swoje zaangażowanie w znajdowanie sposobów łączenia ludzi pomimo różnic i w kreatywny sposób.

„Jesteśmy podekscytowani rozwojem naszych służb” – powiedział Duncan-Probe. „Chcemy kontynuować pracę, która buduje wspólnotę, łączność, bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich umiłowanych ludzi Boga i zapraszamy wszystkich, aby przyłączyli się do nas jako wspólnota działająca na rzecz pokoju, godności i sprawiedliwości”.


Tagi