Przodek Sandry Day O'Connor założył pierwszy kościół episkopalny w Wichita w stanie Kansas

Melodie Woerman
Opublikowano 5 grudnia 2023

Cztery miesiące po założeniu przez Johna Hiltona, pradziadka byłej sędzi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Sandry Day O'Connor, Kościół Episkopalny św. Jana w Wichita w stanie Kansas w marcu 1870 roku wzniósł swój pierwszy budynek z bali. Zdjęcie: Świętego Jana

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Była sędzia Sądu Najwyższego USA Sandra Day O'Connor, która zmarł 1 grudnia, przez całe życie był biskupem. Jednak korzenie jej rodziny w Kościele episkopalnym sięgają ponad 150 lat, aż do czasów pionierów na prerii Kansas. Jej pradziadek, John Hilton, anglikański laik, który przybył do Wichita w stanie Kansas z Anglii, był założycielem pierwszego kościoła episkopalnego w mieście, kościoła św. Jana, w grudniu 1869 roku.

John Hilton, anglikański laik z Anglii, założył Kościół episkopalny św. Jana w Wichita w stanie Kansas, którego pierwsze nabożeństwo odbyło się w grudniu 1869 r. Zdjęcie: Diocese of Kansas

Kościół mówi, że Hilton podjął się założenia firmy poprzez nominację od pierwszego biskupa diecezji Kansas, Rt. Wielebny Thomas Vail.

Pierwszym zgromadzeniem było nabożeństwo wieczorne w domu Mungerów, pierwszym domu zbudowanym w mieście, który stoi do dziś. Mała parafia św. Jana zbudowała swój pierwszy budynek, niewielką konstrukcję zrębową, kilka miesięcy później, w marcu 1870 roku.

O'Connor uczciła swoje korzenie w biskupstwie Kansas, odwiedzając kościół św. Jana w 1988 r. na nabożeństwie z okazji 120. rocznicy powstania kościoła. W kościele wisi obecnie tablica upamiętniająca jej wizytę.

W wywiad w KAKE-TV członek St. John Michael McFerren, który nie był obecny na tym nabożeństwie, powiedział, że członkowie kościoła powiedzieli, że bardzo się cieszy, że może w nim uczestniczyć i mieć kontakt ze swoimi korzeniami w Kansas.

Tablica upamiętnia wizytę sędziego Sandry Day O'Connor w St. John's w Wichita w Kansas z okazji 120. rocznicy jej powstania. Zdjęcie: zrzut ekranu wideo KAKE-TV

Dziś kościół św. Jana stoi w centrum Wichita w budynku wybudowanym w 1893 roku i pełni specjalną służbę dotarcia do społeczności.

O'Connor urodził się 26 marca 1930 roku w rodzinie hodowców bydła w El Paso w Teksasie. W wieku 16 lat ukończyła szkołę średnią i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Stanforda. Poszła do szkoły prawniczej i była jedną z zaledwie pięciu kobiet w jej klasie przychodzącej w Stanford Law School. W 1981 roku prezydent Ronald Reagan nominował wówczas 51-letniego O'Connora do Sądu Najwyższego, spełniając obietnicę wyborczą dotyczącą mianowania pierwsza kobieca sprawiedliwość. Służyła w sądzie do 2006 roku.

Podczas swojej kadencji jako sędzia O'Connor uczestniczyła w niedzielnych nabożeństwach w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie, gdzie była także lektorem. Przez osiem lat służyła w Kapitule Katedralnej, organie zarządzającym zgromadzeniem. W 1982 r. brała udział w dyskusji panelowej na temat kwestii kobiet podczas Konwencji Generalnej, a w 1992 r. uczestniczyła w telekonferencji sponsorowanej przez Katedrę Narodową w Waszyngtonie na temat przemocy w społeczeństwie. Podczas swojej kadencji przemawiała także na różnych konferencjach organizowanych przez jednostki episkopalne.

W 2009 roku została uhonorowana przez prezydenta Baracka Obamę Prezydenckim Medalem Wolności.

– Melodie Woerman jest niezależną pisarką i byłą dyrektorką ds. komunikacji w diecezji Kansas.