Biskup środkowej Florydy mianuje biskupa pomocniczego na pół etatu

Opublikowano 5 grudnia 2023

[Diecezja Środkowej Florydy] Biskup Centralnej Florydy Justin Holcomb mianował Rt. Wielebny Dabney Smith jako biskup pomocniczy diecezji w niepełnym wymiarze godzin. Smith ma wyjątkowy pogląd na główny przedmiot i cel tej nowej roli, powiedział Holcomb, który opisał ją jako „poprawę tego, co moje biuro może zaoferować w zakresie opieki duszpasterskiej i posługi”.

„Myślę, że jest to zapisane w DNA” – powiedział Smith, odnosząc się do długiej historii doskonałej opieki duchownych w diecezji środkowej Florydy. „To ważna praca, ponieważ ludzie nie przychodzą do zboru jako ksiądz w oderwaniu od swojego pochodzenia. I w ten sposób zdrowi duchowni mogą stworzyć zdrowy zgromadzenie, a zdrowe zgromadzenia tworzą zdrową diecezję”.

Smith ma rozpocząć swoją nową rolę w styczniu 2024 r., a w grudniu 2022 r. Smith przeszedł na emeryturę jako piąty biskup diecezji episkopalnej południowo-zachodniej Florydy. W piśmie informującym o nominacjiHolcomb zauważył, że podczas biskupstwa Smitha on i jego żona Mary zasłynęli z „utalentowanej opieki duchowieństwa”.

„W tym momencie wygląda na to, że będę co miesiąc odbywał kilka wizytacji w imieniu biskupa Justina i wykonywał skoordynowaną, ukierunkowaną pracę z duchowieństwem i systemami rodzin duchownych na poziomie dekanatu, aby zasadniczo odbyć podróż w stronę zdrowia” – powiedział Smith , który właśnie zakończył podobną pracę w diecezji episkopalnej Wirginii. „Następnie trzecim punktem będą „inne obowiązki zgodnie z żądaniem”.”

Podczas swoich wizyt Smith będzie zazwyczaj głosił kazania i przewodniczył zarówno bierzmowaniu, jak i Eucharystii. Spodziewa się spotkać z klasami bierzmowania i zakrystiami i powiedział, że może przewodniczyć dodatkowym spotkaniom w przypadku sytuacji kryzysowych lub potrzeb całej wspólnoty.

„Jestem bardzo podekscytowany powrotem do domu, gdzie zaczynałem” – powiedział. „Kiedy myślę o środkowej Florydzie, myślę nie tylko o czasach spędzonych w kościele, ale myślę o moim dziadku. Ostatni kościół, w którym służył, znajdował się w Enterprise. Mój ojciec był rektorem kościoła św. Jakuba w Ormond Beach, a moja córka przyjęła święcenia kapłańskie w tutejszej katedrze i opuściła tę diecezję, aby wstąpić do seminarium. Mamy tu zatem do czynienia z prawdziwym, jeśli mogę to tak określić, „siłą napędową Smitha”.

W 2015 roku u Smitha, który od dwóch lat znajduje się w pełnej remisji, zdiagnozowano u Smitha szpiczaka mnogiego – uleczalnego raka krwi – nadal wierzy, że jest w stanie wypełnić swoje obowiązki. „Byłem na Zoomie w sporej liczbie posiedzeń Rady Wykonawczej Kościoła Episkopalnego, czasem siedząc na fotelu terapeutycznym” – powiedział. „Kiedyś myśleli o mnie jako o „wytrzymałym człowieku”.”

Z niecierpliwością i entuzjazmem oczekuje swojej nowej roli i wszystkiego, co się z nią wiąże. „Jestem podekscytowany i zadowolony, że mogę pracować z Justinem” – powiedział. „To zaradny przywódca. Myślę, że ma wszystko, czego potrzeba, aby być naprawdę silnym, wspaniałym pastorem, posiadającym pełną wiedzę i zakres niezbędny do bycia apostołem”.