Sandra Day O'Connor, pierwsza kobieta-sędzia Sądu Najwyższego i członkini Kościoła episkopalnego, zmarła w wieku 93 lat

Przez personel ENS
Opublikowano 1 grudnia 2023

Emerytowana sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Sandra Day O'Connor wygłasza przemówienie programowe podczas konferencji w Centrum Prawnym Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, DC, 26 stycznia 2010 r. Zdjęcie: Kevin Lamarque /REUTERS

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Sandra Day O'Connor, pierwsza kobieta powołana do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, zmarła 1 grudnia w Phoenix w Arizonie z powodu powikłań związanych z zaawansowaną demencją i chorobą układu oddechowego. Miała 93 lata.

O'Connor została ochrzczona w Kościele episkopalnym i podczas swojej kadencji uczestniczyła w niedzielnych nabożeństwach w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie. Przez osiem lat służyła w kapitule katedralnej, organie zarządzającym zgromadzenia.

"Sędzia O'Connor ucieleśniał bezstronne poparcie dla równej sprawiedliwości w świetle prawa. Gorliwie trzymając się centrum, odrzuciła fałszywy urok spolaryzowanej czystości ideologicznej," powiedzieli biskup Waszyngtonu Mariann Budde i wielebny Randolph Hollerith w: napisał hołd dla O'Connora na stronie internetowej Katedry Narodowej w Waszyngtonie.

"To zaangażowanie na rzecz wspólnej płaszczyzny i wspólnego dobra uczyniło ją niezastąpionym członkiem najwyższego sądu naszego narodu. Opłakujemy utratę jej rozsądnego podejścia do skomplikowanych kwestii, która nie chciała poddać się drobnej stronniczości."

O'Connor urodziła się 26 marca 1930 r. w rodzinie hodowców bydła w El Paso w Teksasie, gdzie dorastała bez elektryczności i kanalizacji w pomieszczeniach. W 1946 roku, w wieku 16 lat, ukończyła szkołę średnią i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Stanforda. Była jedną z zaledwie pięciu kobiet w klasie przychodzącej w Stanford Law School.

W 1981 roku prezydent Ronald Reagan nominował wówczas 51-letniego O'Connora do Sądu Najwyższego, spełniając obietnicę wyborczą dotyczącą mianowania pierwsza kobieca sprawiedliwość. Przed przystąpieniem do Sądu Najwyższego O'Connor pełnił funkcję sędziego sądu apelacyjnego średniego szczebla w Arizonie. Po 24 latach służby w Waszyngtonie przeszła na emeryturę w 2006 roku.

Na emeryturze O'Connor zasiadał jako sędzia wizytujący w federalnych sądach apelacyjnych w całym kraju. Była także zwolenniczką niezawisłości sądów i edukacji obywatelskiej.

Pięć innych kobiet od tego czasu zasiadali w Sądzie Najwyższym: obecni sędziowie Sonia Sotomayor, Elena Kagan, Amy Coney Barrett i Ketanji Brown Jackson oraz była sędzia Ruth Bader Ginsburg, która zmarła w 2020 r.

Wiadomość o szczegółach pogrzebu O'Connora zostanie opublikowana, gdy tylko będzie to możliwe Biuro prasowe Sądu Najwyższego.