Inspekcje kościołów „od piwnicy do dzwonnicy” pomagają kongregacjom w stanie Missouri planować przyszłość budynków

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 1 grudnia 2023

W odpowiedzi na raport z inspekcji kongregacja kościoła episkopalnego św. Jana i św. Jakuba w Sullivan w stanie Missouri odnowiła swoje wnętrze, aby rozjaśnić przestrzeń. Zdjęcie: Sally Weaver

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Połączenia Diecezja Missouri przez ostatnie dwa lata przeprowadzała kompleksowe inspekcje nieruchomości we wszystkich 41 kościołach episkopalnych. Kiedy to było Kościół episkopalny św. Jana i św. Jakuba Z kolei raport inspektorów zaalarmował kongregację w małej wiejskiej społeczności Sullivan, około godziny na południowy zachód od St. Louis.

Nieszczelny był świetlik nad prezbiterium. Dach był w coraz gorszym stanie. Wnętrze było ciemne i niezbyt zachęcające, a jedyna łazienka w kościele znajdowała się na dole po schodach. Szyld z przodu był w tak złym stanie, że St. John i St. James „w zasadzie wyglądały na opuszczone” – powiedział przełożony Sally Weaver, przełożony kościoła Episcopal News Service.

dzwonnica

Dzwonnicę w St. John & St. James uznano za zagrożenie dla zdrowia publicznego i rozebrano. Zdjęcie: Diecezja Missouri

Najbardziej niepokojąca była jednak chwiejna konstrukcja obok kościoła, w której utrzymywał się wysoki mosiężny dzwon kościelny. Inspektorzy z Konstrukcja Kuhna uznał to za zagrożenie dla zdrowia publicznego, a kongregacja zgodziła się na rozebranie dzwonu i rozebranie konstrukcji.

Może to brzmieć jak ponury raport, a św. Jan i św. Jakub nie byli sami. Inspektorzy zaobserwowali szczegółowo niebezpieczne warunki i potrzebowali napraw w innych kościołach w Missouri. Zamiast jednak osłabiać nastawienie zborów, Weaver i inni lokalni przywódcy kościelni z zadowoleniem przyjęli inspekcje i zaczęli działać zgodnie z ich zaleceniami.

„Największym wyzwaniem stojącym przed większością naszych kongregacji, zarówno teraz, jak i w przyszłości, będą budynki” – powiedział biskup Deon Johnson w wywiadzie dla ENS. Nakazał, aby inspekcje obejmujące całą diecezję rozpoczęły się jesienią 2021 r., tak aby wszystkie kongregacje skorzystały ze szczegółowych raportów oceniających ich majątek „od piwnicy po dzwonnicę”, aby pomóc im w podejmowaniu rozważnych i świadomych decyzji dotyczących utrzymania starzejących się budynków kościelnych.

Diecezja otrzymała również odpowiednie raporty z inspekcji kościołów, dzięki czemu może ustalać priorytety i koordynować wsparcie finansowe dla kongregacji planujących renowacje i naprawy, powiedział Johnson. „Co można teraz naprawić, co pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze w przyszłości?”

Trzy ostatnie kościoły w tej rundzie mają zostać poddane inspekcjom w grudniu. Zespołem kieruje Rick Kuhn, właściciel firmy Kuhn Construction i parafianin kościoła episkopalnego Emmanuel Episcopal Church w Webster Groves. Częścią jego „życiowej pasji” jest dzielenie się wiedzą swojego zespołu ze zgromadzeniami diecezji.

Inspektor sprawdza szkody spowodowane przez wodę

Zespół inspekcyjny z Kuhn Construction dokonał wszechstronnej oceny kościołów w diecezji Missouri, identyfikując wszystko, od szkód spowodowanych przez wodę po ryzyko potknięcia. Zdjęcie: Janis Greenbaum

„Myślę, że wiedza, którą wnosimy, jest niezmierzona” – Kuhn powiedział ENS. Niezależnie od tego, czy spędza kilka godzin na badaniu małego kościoła, takiego jak św. Jana i św. Jakuba, czy kilka dni w katedrze Christ Church w St. Louis, jego zespół kataloguje każdą skazę, zagrożenie i wyciek wewnątrz i na zewnątrz, czasami przy pomocy dronów. Wiele kościołów ma ponad sto lat, dlatego częstym zjawiskiem są nieszczelne rury i porowate dachy.

„Znaleźliśmy kroplówkę, której nikt nie pomyślał, żeby szukać” – powiedział Kuhn.

Jego inspektorzy sprawdzają sufity pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez wodę, a następnie szukają przyczyny uszkodzeń. Szukają popsutych stopni, luźnych poręczy i nierównego podłoża, o które można się potknąć. Sprawdzają zakładki i obróbki blacharskie, dachy i rynny. Wykrywają każdy ołów i pleśń, które mogą wymagać usunięcia. Dokonują inwentaryzacji pieców, bojlerów i innych urządzeń oraz szacują, ile czasu im pozostało, zanim będą wymagały wymiany.

W najpoważniejszym przypadku inspektorzy Kuhna doradzali kongregacji o godz Kościół biskupi św. Barnaby w podmiejskim Florissant, aby natychmiast zaprzestał nabożeństw w tamtejszym kościele. Konstrukcji, zbudowanej w 1959 r., groziło zawalenie się z powodu gnijących krokwi.

Chociaż to straszne odkrycie wymusiło zamknięcie jesienią 2021 r., nie powstrzymało to kongregacji od oddawania czci Bogu. Przebudowała przyległą salę parafialną, tworząc w niej nowy ołtarz i miejsce kultu. Kiedy Johnson odwiedził w maju 2022 r poświęcić nową przestrzeń, członkowie św. Barnaby powiedzieli mu, że sala parafialna jest równie przyjazna jak poprzedni kościół, a nawet bardziej elastyczna.

Św. Barnaba przed i po

Tradycyjny budynek kultu w kościele episkopalnym św. Barnaby został zmuszony do zamknięcia ze względu na niebezpieczną konstrukcję, więc kongregacja przeniosła swoje nabożeństwa do sali parafialnej. Zdjęcia: Diecezja Missouri

Wspólnoty wyznaniowe to coś więcej niż budynki, w których się modlą, powiedział Johnson, ale nie pomija duchowego i emocjonalnego rezonansu kościoła jako wspólnego, fizycznego miejsca spotkań.

„To miejsce, gdzie ludzie przychodzą, aby przyjąć chrzest, pochować go, zawrzeć związek małżeński i potwierdzić swoją wiarę” – Johnson powiedział ENS. „Chociaż nie czcimy budynku, często jest on pojemnikiem na święte chwile życia ludzi”.

To miejsce, o które warto się troszczyć, powiedział Johnson. Przewiduje program ciągłych inspekcji w cyklu pięcioletnim, które pomogą zborom w utrzymaniu kościołów w dalszej przyszłości – jako „akt gościnności dla tych, którzy przyjdą po nas. ”

W St. John & St. James inspektorzy Kuhna nie tylko zidentyfikowali potrzebne ulepszenia. Raport z inspekcji skłonił parafian do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób korzystali ze swojej przestrzeni kultu. Według przełożonego księdza Weavera, ponieważ przez większość niedzielnych poranków w świątyni uczestniczyła jedynie garstka wiernych, rzadko wypełniali oni nawę i w inne dni tygodnia nie korzystali z budynku.

Wewnątrz St. John i St. James

Odnowiony kościół episkopalny św. Jana i św. Jakuba w Sullivan w stanie Missouri jest jaśniejszy i wyposażony w krzesła i ławki. Zdjęcie: Sally Weaver

Aby wyremontować i przebudować kościół, członkowie wykorzystali część oszczędności zgromadzenia i przeprowadzili niewielką kampanię kapitałową. Pomalowali ściany na jaśniejszy kolor, poprawili oświetlenie, dodali łazienkę na głównym poziomie i plac zabaw dla dzieci. Usunęli większość starych ławek i dodali ruchome krzesła, więc po nabożeństwach przestrzeń ta może stać się miejscem kawiarni, innych spotkań parafialnych lub wydarzeń społecznych.

„Wdrożenie tych zaleceń całkowicie odmieniło życie tego zgromadzenia” – powiedział Weaver. „To po prostu całkowicie zmieniło charakter [budynku]. …Teraz można poczuć tę lekkość i radość, to jest po prostu zachęcające.”

Częściowo przypisuje modernizację budynku i nowy znak powitalny na zewnątrz z tęczową flagą Dumy, za rosnącą frekwencję w niedziele. Przed remontem na nabożeństwa przychodziło zaledwie trzech wiernych. Obecnie regularnie uczestniczy w nich kilkunastu lub więcej osób – zauważalny wzrost w przypadku małego budynku kościelnego, w którym tylko 50 osób czułoby się zapełnionych.

„Ciągle odwiedzają nas goście i pozyskujemy nowych członków” – powiedziała, „a ci, którzy przychodzą, angażują się”.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.