Biskup stanu Vermont wypowiada się przeciwko przemocy po tym, jak trzech palestyńskich studentów zostało rannych w strzelaninie

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 29 listopada 2023

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Biskup stanu Vermont Shannon MacVean-Brown wyraziła smutek po strzelaninie w Burlington, do której doszło w ubiegły weekend z trzema studentami pochodzenia palestyńskiego, i dołączyła do innych lokalnych przywódców, wzywając do zbadania tej przemocy jako przestępstwa z nienawiści.

Ofiary, Hisham Awartani, Kinnan Abdalhamid i Tahseen Ali Ahmad, wszyscy w wieku 20 lat, zostali postrzeleni i poważnie ranni podczas spaceru 25 listopada. 48-letni mężczyzna został osadzony w więzieniu i oskarżony o usiłowanie zabójstwa podczas napadu.

Biskup Vermont Shannon MacVean-Brown

Biskup Vermont Shannon MacVean-Brown

„Ubolewam nad nienawiścią, która podsyciła tę bezsensowną przemoc” – MacVean-Brown – napisano w liście z 28 listopada do diecezji. „Ubolewam nad faktem, że życie tych młodych mężczyzn, którzy są mniej więcej w tym samym wieku co moja córka, już nigdy nie będzie takie samo. Opłakuję pozornie niepowstrzymaną epidemię przemocy z użyciem broni, która nęka nasz naród.

„Przede wszystkim ubolewam na myśl, że rodzice i rodziny tych trzech młodych mężczyzn wysłali ich z Palestyny ​​do Stanów Zjednoczonych w przekonaniu, że tutaj będą bezpieczniejsi niż tam”.

Atak na trzech studentów następuje po tygodniach niepokoju w związku z groźbami przemocy wobec społeczności żydowskiej i arabskiej w Stanach Zjednoczonych, trwających od 7 października, kiedy palestyńska grupa bojowników Hamas zaatakowała Izrael, na co Izrael odpowiedział wypowiedzenie wojny Hamasowi w Gazie.

Nie było jednak od razu jasne, czy wojna między Izraelem a Hamasem była inspiracją do ataku w Burlington. Komendant miejski policji powiedział w tym tygodniu reporterom, że bandyta nic nie powiedział uczniom, „a jedynie podszedł do nich, gdy szli ulicą, zasadniczo zajmując się swoimi sprawami”.

Według doniesień trzy ofiary dorastali razem na Zachodnim Brzegu. Awartani i Abdalhamid są obywatelami USA, a Ali Ahmad przebywa w kraju na podstawie wizy studenckiej. Według doniesień prasowych cała trójka uczęszcza do college'ów poza Vermont, a przerwę w Święto Dziękczynienia spędzała w Burlington z jednym z krewnych ofiary.

Awartani doznał najpoważniejszych obrażeń i lekarze obawiają się, że może już nigdy nie chodzić z powodu kuli, która trafiła go w kręgosłup.

MacVean-Brown stwierdziła w swoim liście, że chrześcijanie mają obowiązek przeciwstawić się nienawiści, która może prowadzić do takiej przemocy, także w Vermont, gdzie prawie 94% z 650,000 XNUMX mieszkańców stanu to biali.

„Musimy zmienić historie, które sobie opowiadamy na temat bezpieczeństwa naszych społeczności, w których większość ludzi wygląda tak samo, a wyróżniają się osoby kolorowe i imigranci. Musimy pracować nad tym, aby nasze państwo stało się miejscem, w którym cały lud Boży będzie bezpieczny i gdzie wszelkiego rodzaju starsi będą mogli powierzyć nam swoje cenne dzieci” – powiedział MacVean.

„Modląc się za młodych mężczyzn zastrzelonych w Burlington, zobowiążmy się także siebie i nasze zbory, aby uwolnić nasz ukochany Vermont”.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi