Przewodniczący Izby Deputowanych składa wizytę w Kościele szwedzkim, potwierdzając przyjęcie pełnej komunii

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 27 listopada 2023
Katedra Kościoła Szwecji

Do przewodniczącej Izby Deputowanych, Julii Ayali Harris, dołączają inni przywódcy Kościoła episkopalnego i Kościoła szwedzkiego w katedrze w Uppsali, gdzie podczas Eucharystii 22 listopada potwierdzono pełną zgodę obu Kościołów na komunię. Na lewo od Ayali Harris stoją ks. Chirstopher Meaking, biskup Johan Dalman i Karin Perers. Na prawo od Ayali Harris stoją biskup Marika Markovits, biskup Mark Edington, wielebny Margaret Rose i Ven. Waltera Baera. Zdjęcie: Magnus Aronsson

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Przewodnicząca Izby Deputowanych Julia Ayala Harris przewodziła delegacji przywódców episkopatu udającej się w zeszłym tygodniu do Szwecji, aby wziąć udział w Synodzie Generalnym Kościoła Szwecji i potwierdzić niedawno sfinalizowane porozumienie w sprawie pełnej komunii pomiędzy obydwoma kościołami.

Oprócz wizyt w różnych parafiach i ministerstwach Kościoła szwedzkiego, Ayala Harris przemawiała podczas Eucharystii zamykającej Synod Generalny, potwierdzając porozumienie obu kościołów. „Ognie Ducha Świętego poruszają się wśród nas w nowy sposób, tworząc to, co ma nadejść. Jesteśmy powołani, aby pomóc Kościołowi ewoluować i przyjąć nowy kształt” – stwierdziła Ayala Harris, zgodnie z pisemnym tekstem jej przemówień z 22 listopada wygłoszonych w katedrze Kościoła szwedzkiego w Uppsali.

„Dziś świętujemy zaangażowanie, odnowę i nadzieję” – powiedziała. „Dzisiaj świętujemy wcielenie Ducha Świętego, który mieszka w tej przestrzeni i w każdym z nas. Dziś świętujemy naszą zdolność do ponownego wyobrażenia sobie naszych nadziei i marzeń w nowoczesnym społeczeństwie, które próbuje zamienić te marzenia w koszmary. Dziś świętujemy, jak Bóg przemienia naszą nadzieję w działanie”.

Do delegacji biskupiej do Ayali Harris dołączył ks. Ks. Mark Edington, biskup Konwokacji Kościołów Episkopalnych w Europie; Archidiakon Walter Baer, ​​również konwokacji; oraz wielebna Margaret Rose, zastępca biskupa przewodniczącego ds. stosunków ekumenicznych i międzyreligijnych. Ich wizyta w Szwecji była odwzajemnieniem podróży przywódców Kościoła szwedzkiego do Paryża we Francji na początku tego roku na ceremonię podpisania umowy z przewodniczącym biskupem Michaelem Currym, która odbyła się w tamtejszej katedrze episkopalnej, Kościele Katedralnym Świętej Trójcy.

„W czasach narastających podziałów, polaryzacji i wojen to porozumienie jest świadectwem jedności, która jest dziś tak potrzebna” – stwierdziła Rose w pisemnym oświadczeniu dla Episcopal News Service. „Pogłębiające się relacje między episkopalami i luteranami w kraju i tutaj, w Szwecji, pogłębiają naszą wspólną pracę w takich obszarach, jak opieka nad uchodźcami, zmiany klimatyczne, kult włączający i wiele innych”.

W sprawie tej historii ENS skontaktowało się także z Kościołem Szwecji i zaktualizuje komentarz, jeśli będzie dostępny.

Jednym z nich jest Kościół szwedzki siedmiu partnerów w pełnej komunii z Kościołem Episkopalnym. Pozostali to Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce; Kościół Morawski (prowincja północna i południowa); Kościół syryjski Mar Thoma w Malabar w Indiach; Kościół Starokatolicki Unii Utrechckiej; Niezależny Kościół Filipin; i Kościół Ewangelicko-Luterański w Kanadzie.

Ayala Harris w oświadczeniu dla ENS nazwała zeszłotygodniową podróż „radosnym wydarzeniem w bieżących stosunkach między Kościołem episkopalnym a Kościołem szwedzkim”.

„Ten historyczny krok umożliwi nam jeszcze bliższą współpracę w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania” – powiedziała Ayala Harris. „Jestem podekscytowany sposobem, w jaki Duch porusza się wśród nas, wzywając nas do ewolucji i wspólnego przyjęcia nowego kształtu. Nasze Kościoły podziela duch radykalnego przyjęcia, zakorzeniony w naszym wspólnym dziedzictwie. Wierzę, że nasze prorocze głosy są jeszcze silniejsze, gdy jesteśmy związani partnerstwem”.

Dyskusje o pełnej komunii między obydwoma kościołami sięgają początku XX wieku. Tempo nabrało tempa na początku XXI wieku, a w 2000 roku 2009. Konwencja Generalna Kościoła Episkopalnego przyjęła uchwałę nakazującą Stałej Komisji ds. Stosunków Ekumenicznych i Międzyreligijnych rozpoczęcie formalnego dialogu z Kościołem Szwecji w celu ustanowienia pełnej komunii .

Rozmowy te doprowadziły do ​​porozumienia, jakie było zatwierdzony w 2022 r. przez 80. Konwencję Generalną oraz przez Synod Generalny Kościoła Szwecji, znanego również jako Kościół Ewangelicko-Luterański w Szwecji. Porozumienie uznaje pięć punktów wspólnych dla obu Kościołów, w tym dzielenie się wyznaniem wiary apostolskiej. Zawiera także dziewięć zobowiązań, w tym utworzenie grupy mającej na celu pielęgnowanie wzrostu w komunii i traktowanie ochrzczonych członków każdego kościoła jako członków własnego.

W marcu 2023 roku Curry udał się do Paryża we Francji, aby sfinalizować relację pełnej komunii. Będąc tam, on podpisał protokół ustaleń między obydwoma kościołami, wraz ze swoim odpowiednikiem w Kościele szwedzkim, abpem Uppsalą Martinem Modéusem.

„Nasza pełna komunia z Kościołem szwedzkim dała nam nowych partnerów w posłudze na rzecz Kościoła episkopalnego w Europie” – powiedział Edington ENS. „W wielu miastach, którym służymy, obecne są także parafie Kościoła szwedzkiego. Budujemy nowe relacje z tymi braćmi i siostrami”.

Obydwa kościoły odprawiły swoje pierwsze wspólne nabożeństwo w lipcu, kiedy wielebny Scott A. Moore, ksiądz episkopalny służący dwóm kongregacjom w Niemczech, sprawowała Najświętszą Eucharystię w parafii Kościoła Szwecji w Berlinie.

„Patrząc w przyszłość, obyśmy mieli wiarę pozwalającą marzyć o odważnych marzeniach” – powiedziała Ayala Harris w swoich uwagach z 22 listopada. „Angażujmy nasze społeczności na nowe sposoby, budując mosty ponad podziałami. Obyśmy radykalnie zaufali Bożemu przewodnictwu i zaopatrzeniu. […] Kiedy żyjemy zgodnie z tym przymierzem, modlę się, aby nasze więzy uczuć nadal się rozwijały. Abyśmy wiernie kroczyli razem, niosąc światu światło Chrystusa”.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi