Arcybiskup Jerozolimy dziękuje zwolennikom episkopatu za modlitwy i datki w związku z „niszczycielską” wojną w Ziemi Świętej

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 21 listopada 2023
Nauma i Curry’ego

Arcybiskup Hosam Naoum z diecezji jerozolimskiej przemawia podczas seminarium internetowego 21 listopada z przewodniczącym biskupem Michaelem Currym.

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Arcybiskup Hosam Naoum, czołowy przywódca anglikański na Bliskim Wschodzie21 listopada dołączył do przewodniczącego biskupa Michaela Curry’ego podczas seminarium internetowego, w którym opisał tragiczne warunki panujące w wojnie między Izraelem a Hamasem, dziękując jednocześnie episkopalianom za ich modlitwy i wsparcie.

„To, przez co przechodzimy, nie życzę żadnej osobie ani narodowi” – ​​powiedział Naoum podczas sesji Zoom prowadzonej przez Biuro Stosunków Rządowych Kościoła Episkopalnego. „To, co się tutaj dzieje, jest absolutnie druzgocące. […] Moje serce osobiście zostało całkowicie złamane, gdy zobaczyłem tak wiele cierpienia i śmierci na tym obszarze, w całym kraju”.

Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi po tym, jak grupa bojowników zaatakowała i dokonała najazdu na społeczności żydowskie w południowym Izraelu, zabijając około 1,400 osób i biorąc około 200 zakładników z powrotem do twierdzy Hamasu w Gazie. Izrael odpowiedział intensywnym i długotrwałym bombardowaniem powietrznym, po którym nastąpiła inwazja lądowa na Gazę, w wyniku której zginęło ponad 13,000 XNUMX Palestyńczyków, według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas.

Również 21 listopada br. Wskazali przywódcy Izraela i Hamasu mogą być bliscy wyrażenia zgody na przynajmniej ograniczone zawieszenie broni po sześciu tygodniach walk.

Naum jest biskupem Diecezja Jerozolimska oraz prymas większej prowincji anglikańskiej, która obejmuje Jerozolimę, Izrael i palestyńskie terytoria Gazy i Zachodniego Brzegu. Do ministerstw diecezji jerozolimskiej należą szkoły i szpitale otwarte dla osób wszystkich wyznań Szpital Ahli Arab w mieście Gaza znalazła się na pierwszej linii frontu pomocy humanitarnej w odpowiedzi na kryzys na tym terytorium.

„Szczególnie ostatni tydzień był najtrudniejszy” – powiedział Naoum, odnosząc się do okresu, w którym izraelskie wojsko otoczyło miasto Gaza i prowadziło powolne poszukiwania przywódców Hamasu i uzbrojonych bandytów, podczas przesłuchiwania ich podejrzane kryjówki w tunelach pod miastem.

Naoum powiedział, że izraelskie czołgi dotarły do ​​szpitala Ahli Arab pięć dni temu i „przez jeden dzień nikt z personelu szpitala nie mógł wychodzić ani wchodzić”. Szpital zatrudnia 35 lekarzy i pielęgniarek, obsługuje na terenie kompleksu ponad 100 pacjentów i ich bliskich.

Izraelskie oblężenie Gazy po ataku Hamasu z 7 października odcięło to terytorium od normalnego przepływu podstawowych dostaw, w tym żywności, wody i paliwa, a 22 szpitale w północnej Gazie zostały walczyła o dalsze świadczenie usług pacjentom dotkniętym eskalacją przemocymi. Naoum powiedział, że Ahli jest obecnie jedynym szpitalem w północnej Gazie, który nadal jest w stanie zapewnić opiekę medyczną, i martwił się, że bez dodatkowych środków doraźnych szpital nie będzie mógł kontynuować działalności dłużej niż przez kolejny tydzień.

Szpital Al Ahli Arab

Szpital Al Ahli Arab służy jako chrześcijański świadek w mieście Gaza od 1882 r. Instytucja została założona przez Church of England's Church Mission Society, a później była prowadzona jako misja medyczna przez Konferencję Południowych Baptystów w latach 1954-1982. Następnie powrócił do kościoła anglikańskiego. Zdjęcie: Mary Frances Schjonberg/Episcopal News Service

Jednocześnie Naoum podziękował wszystkim, którzy przekazali datki organizacjom humanitarnym i Amerykańscy przyjaciele biskupiej diecezji Jerozolimy, aby wesprzeć szpital Ahli i inne ministerstwa diecezji.

„Jestem na zawsze wdzięczny za tak wiele modlitw i tak ogromne wsparcie, jakie otrzymaliśmy” – powiedział Naoum i przywołał ideał Jerozolimy jako świętego miasta wszystkich głównych religii w regionie. „Jerozolima jest pragnieniem pokoju i pojednania. […] Jako dzieci Boga, jako dzieci Abrahama musimy wyciągnąć wnioski z tych trudnych, a nawet śmiertelnych lekcji, aby szukać lepszej przyszłości dla wszystkich naszych dzieci”.

Curry wydał pisemne oświadczenie w dniu 7 listopada potępiając przemoc i wzywając do zaprzestania zabijania ze wszystkich stron. Powtórzył to stwierdzenie w uwagach podczas seminarium internetowego z Naoumem, mówiąc, że episkopaliści mogą zabierać głos w obronie pokoju.

„Przestańcie zabijać” – powiedział Curry. „Przestańcie zabijać Palestyńczyków, Izraelczyków i dzieci. […] A potem zaprowadź wszystkich do stołu pokoju”.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi