Propozycja Regulaminu Izby Deputowanych została zmieniona w związku z obawami dotyczącymi usprawnienia Konwencji Generalnej

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 20 listopada 2023

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Szereg proponowanych zmian do Regulaminu Izby Deputowanych wywołał znaczące negatywne reakcje, gdy został on wprowadzony po raz pierwszy na początku tego roku. Deklarowanym celem było wykorzystanie wniosków wyciągniętych w 2022 r. podczas 80. Konwencji Generalnej skróconej przez pandemię i opracowanie bardziej usprawnionego procesu legislacyjnego na przyszłe spotkania, który poprawiłby skuteczność, wydajność i uczestnictwo.

At sesja odsłuchowa we wrześniuwielu posłów ostrzegało, że zmiany utrudnią pełną dyskusję na temat niektórych najważniejszych kwestii stojących przed Kościołem, kładąc jednocześnie nacisk na celowość ponad zaangażowanie ludzkie. W odpowiedzi komisja, która przygotowała projekt nowego Regulaminu, rozpatrzyła otrzymane opinie i dodatkowe uwagi pisemne oraz dokonała dalszej korekty propozycji.

Połączenia najnowszą wersję proponowanego Regulaminu został sprawdzony 17 listopada podczas kolejnej sesji odsłuchowej, w której wzięło udział około 125 osób na platformie Zoom, a ci, którzy wypowiadali się tym razem, choć nie jednolicie popierali wszystkie zmiany, wyrazili nadzieję, że komisja zmierza we właściwym kierunku.

Zasady porządku

Początkowa wersja proponowanych przez Izbę Deputowanych zmian w Regulaminie wywołała zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.

Julia Ayala Harris, przewodnicząca Izby Deputowanych, przyznała, że ​​w 2022 r. biskupi i deputowani musieli się uczyć „tak stromo” ze względu na pandemię ograniczeń dotyczących dużych zgromadzeń osobistych. Dwa tuziny komisji Konwencji Generalnej po raz pierwszy przeprowadziły przesłuchania online i zakończyły prawie całą swoją pracę, zanim zebrały się w Baltimore w stanie Maryland na cztery dni zamiast typowych ośmiu.

Sześć dni 81. Konwencja Generalna zaplanowano na czerwiec 2024 r. w Louisville w stanie Kentucky. Chociaż celem nie jest powtórzenie doświadczeń z 2022 r., Ayala Harris i inni przywódcy kościelni zauważyli pewne korzyści wynikające z przeniesienia większej liczby rządów kościołem do Internetu i teraz „jesteśmy lepiej przygotowani, aby móc tego dokonać” – powiedziała.

Regulamin jest zatwierdzany przez Izbę Deputowanych na początku każdej Konwencji Generalnej. Organizują wszystkie aspekty działalności izby, począwszy od tego, w jaki sposób i kiedy komisje ustawodawcze otrzymują uchwały i obradują nad nimi, po to, czy poszczególne uchwały mogą być omawiane na sali izby przed ostatecznym głosowaniem. Izba Biskupów przestrzega własnego Regulaminu, chociaż obie izby zazwyczaj koordynują swoje harmonogramy, aby zapewnić sprawny rozwój legislacyjny.

Zmiany w Regulaminie Izby Deputowanych zaproponowała Specjalna Komisja ds. Regulaminu powołana przez Ayalę Harris. Przewodniczy jej Bryan Krislock, parlamentarzysta Izby Deputowanych. Pozostali członkowie to Wielebna Molly James, zastępca dyrektora wykonawczego Konwencji Generalnej; Mike Glass, kanclerz prezydenta Izby Deputowanych; oraz wielebna Emily Mellot, przewodnicząca komisji ds. wysyłania informacji biznesowych.

Krislock rozpoczął sesję odsłuchową 17 listopada, podsumowując pozytywne i negatywne opinie na temat pierwszego projektu zmian. Pozytywem było to, że komentujący z zadowoleniem przyjęli nową opcję zgłaszania pisemnych komentarzy do uchwał, a także usprawnienia procesów przeglądu legislacyjnego i składania poprawek. Niektórzy chwalili także decyzję o organizowaniu przesłuchań i posiedzeń komisji w Internecie, ponieważ oznaczało to, że więcej osób mogło w nich uczestniczyć i składać zeznania bez konieczności udawania się do miasta, w którym osobiście odbywała się Konwencja Generalna.

Niektórzy jednak wyrazili obawy związane z położeniem nowego nacisku na spotkania on-line, w szczególności powołując się na trudności w planowaniu spotkań członków komisji w wielu strefach czasowych oraz ilość pracy wymaganej od komisji przez kilka miesięcy oprócz dojazdów na zgromadzenie osobiste.

Inni kwestionowali utworzenie 90-dniowego terminu na złożenie uchwały przed Konwencją Generalną, twierdząc, że może to utrudnić deputowanym reagowanie na przełomowy rozwój wydarzeń i potrzeby Kościoła. Propozycja wywołała również zamieszanie co do tego, czy zmiany zasad mogłyby mieć zastosowanie z mocą wsteczną w odniesieniu do posiedzeń komisji odbywających się przed zatwierdzeniem zasad.

Briana Krislocka

Brian Krislock, parlamentarzysta Izby Deputowanych, podsumowuje niektóre poprawki do zaproponowanego przez tę izbę Regulaminu 81. Konwencji Generalnej podczas sesji na Zoomie 17 listopada.

„Jesteśmy bardzo zaangażowani w otwarty proces i opinie, i jesteśmy wdzięczni za wszystkie opinie, które otrzymaliśmy” – powiedział Krislock 17 listopada. „Traktujemy to poważnie”.

Najnowsze wersje zawierają następujące zmiany:

  • Termin rozwiązania: Specjalna Komisja ds. Regulaminu nadal uważa, że ​​90-dniowy termin to najlepszy sposób na uwzględnienie setek uchwał składanych na każdej Konwencji Generalnej, ale obecnie we wniosku określono pewne wyjątki, które umożliwiłyby złożenie wniosków w ostatniej chwili, w tym poprzez wniosek co najmniej 20 posłów.
  • Uchwały Komitetu: Zmiany umożliwią także komisjom zgłaszanie nowych uchwał po terminie, jeśli za przyjęciem uchwały zagłosuje dwie trzecie komisji.
  • Spotkania online: W najnowszym projekcie nadal kładzie się nacisk na posiedzenia komisji online, ale umożliwi on komisjom większością dwóch trzecich głosów odroczenie niektórych uchwał do osobistych dyskusji na Konwencji Generalnej.
  • Retroaktywność: Krislock powiedział, że większość zmian przepisów nie wymaga działania wstecz. Jego komisja wyjaśniła dalej, że pozostałe zmiany, takie jak 90-dniowy termin, wejdą w życie dopiero po przyjęciu Regulaminu na Konwencji Generalnej. Tak więc, chociaż zdecydowanie zachęca się deputowanych do wcześniejszego stosowania się do tych wytycznych, będą one miały ścisłe zastosowanie wyłącznie do prac legislacyjnych w przyszłości i podczas przyszłych Konwencji Generalnych.

Niektórzy uczestnicy tej sesji odsłuchowej zasugerowali, że spotkania online w dalszym ciągu mogą powodować problemy związane z kapitałem własnym, ponieważ niektórzy członkowie komisji mają ograniczony dostęp do Internetu lub wymaganego oprogramowania. Krislock przyznał, że istnieją takie rozbieżności, sugerując, że General Convention Office, czyli GCO, w przeszłości z sukcesem eliminowało luki w dostępie. Dodał, że niektóre delegacje, szczególnie z diecezji spoza Stanów Zjednoczonych, również napotkały bariery w uniemożliwianiu osobistego uczestnictwa w Konwencji Generalnej.

„Istnieją ogromne przeszkody, z którymi jako kościół musimy się uporać” – stwierdził Krislock. „Myślę, że problemy technologiczne są bardzo realne i wiem, że GCO zwraca na to uwagę”.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi