Misjonarka ds. odszkodowań i restytucji w Karolinie Północnej rozpoczyna swoją pracę od poznania historii kościołów

Melodie Woerman
Opublikowano 17 listopada 2023

Wielebny Lindsey Ardrey, misjonarz kanoniczny ds. diecezjalnych odszkodowań i posługi restytucyjnej w diecezji Północnej Karoliny, przemawia 19 czerwca 2023 r. podczas nabożeństwa żałobnego na cmentarzu McCoy Slave Cemetery, którego gospodarzem jest St. Mark's w Huntersville w Północnej Karolinie. Zdjęcie: Thomas Tatlow

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] W ciągu sześciu miesięcy, które wielebna Lindsey Ardrey pełniła Diecezja Karoliny PółnocnejJako kanoniczna misjonarka ds. diecezjalnych odszkodowań i posługi restytucyjnej, większość czasu spędziła na poznawaniu historii niektórych ze 111 kongregacji diecezji, co stanowiło pierwszy krok do zrozumienia szkód wyrządzonych przez niewolnictwo i rasizm oraz sposobów ich naprawienia .

Powiedziała Episcopal News Service, że sednem jej pracy są relacje. Zaczęła od odwiedzenia 11 historycznie czarnych kongregacji w diecezji, aby przedstawić się i wyjaśnić, jakiej posługi się podjęła. Stamtąd spotykała się z duchowieństwem wszystkich kongregacji, aby dowiedzieć się, jaka praca została już wykonana na rzecz rozliczenia rasowego, sprawiedliwości i uzdrowienia.

Biskup Samuel Rodman powiedział ENS, że diecezja opiera się na pracach na rzecz pojednania rasowego rozpoczętych za czasów przewodniczącego biskupa Michaela Curry'ego, kiedy Curry był wcześniej biskupem Karoliny Północnej. Jest to również następstwem ogólnokościelnego wprowadzenia w 2017 r Stawanie się ukochaną społecznością ramy, które opierają się na czterech elementach – mówieniu prawdy, naprawianiu wyłomu, głoszeniu marzeń i kroczeniu drogą miłości.

Rodman powiedział, że w 2022 roku zaczął zapraszać kongregacje do zgłębiania swojej historii, co będzie stanowić kolejny krok diecezji. „Zapraszamy nasze zbory, aby wykonały głęboką pracę polegającą na mówieniu prawdy i badaniu własnej historii, co doprowadzi do rozmów i pytań na temat tego, jak możemy to naprawić” – powiedział.

Dodał, że proces w Karolinie Północnej został oparty na przykładach kilku innych diecezji, m.in Maryland, Massachusetts, I Love New York, New Jersey maszyn ciężkich Texas, a także przez Seminarium Teologiczne Wirginii, szczerze przyglądając się ich historii dotyczącej niewolnictwa z myślą o naprawieniu wyrządzonych krzywd.

Aby pomóc tej pracy zakorzenić się w diecezji Północnej Karoliny, która obejmuje kongregacje w środkowej jednej trzeciej stanu, Rodman wyznaczył Ardreya do kierowania tym procesem. A informacja prasowa ogłaszając swój wybór, stwierdziła, że ​​„odegra kluczową rolę, pomagając diecezji w uznaniu niszczycielskiego dziedzictwa niewolnictwa i białej supremacji w diecezji oraz w tworzeniu ścieżki do sprawiedliwości, zadośćuczynienia i uzdrowienia, abyśmy mogli lepiej ucieleśniać umiłowaną społeczność Chrystusa”.

Chociaż samo dzieło nie jest nowe, Ardrey stwierdziła, że ​​jej stanowisko, kładące nacisk na zadośćuczynienia i restytucję, jest pierwsze w Kościele episkopalnym. Powiedziała, że ​​zaproszenie Rodmana do zgłębiania historii Kościoła odbywa się również na szczeblu diecezjalnym, a archiwistka Lynn Hoke i wielebny Brooks Graebner, historiograf, dokładnie badają rolę diecezji w rasizmie i ucisku.

Współpracowała także z wielebną Kathy Walker, która jako kanoniczny misjonarz diecezji ds. posługi Czarnych współpracuje bezpośrednio z historycznie czarnymi kongregacjami diecezji. Walker powiedział ENS, że historie budynków kościelnych w całej diecezji pomagają przedstawić szerszą historię na temat współczesnych skutków niewolnictwa i segregacji.

„Dziwna zagadka w tej diecezji i w niektórych miejscach na południu polega na tym, że w czasach niewolnictwa Czarni i biali chodzili do tego samego kościoła” – powiedziała, mimo że siedzieli osobno, a zniewoleni ludzie znajdowali się na balkonach. „Ale kiedy pojawił się Jim Crow i segregacja stała się prawem w tym kraju, nagle w całej diecezji, na całym południu budowano czarne kościoły, ponieważ nie mogli już razem modlić się”. Walker powiedział, że niektóre powstały z białych kongregacji, a inne powstały samodzielnie.

W przypadku Ardrey rozmowy z Rodmanem i Walkerem na temat tych historii dały jej „kilka przeczuć” co do tego, jakie reparacje mogą oznaczać w diecezji, ale przed podjęciem jakichkolwiek działań konieczne jest dalsze słuchanie. I chociaż naprawy zwykle wiążą się z pieniędzmi, naprawa nie może się na tym zakończyć. „Pieniądze nie mogą wymazać grzechu” – powiedziała. „Nie da się wymazać przeszłości”.

Uważa również, że w przypadku białych ludzi obawa o koszty wykracza poza potencjalne kwoty w dolarach. „Słyszy się słowa „odszkodowania” i pojawia się poczucie winy, wstyd, zażenowanie i stwierdzenie: „Po prostu nie rozmawiajmy o tym”. To koniec. Minęliśmy to” – powiedziała. „Ale dzieje się tak dlatego, że wiąże się to z kosztami dla ciebie, twojej tożsamości, tego, za kogo się podajesz i za kogo myślisz, że jesteś”.

Oprócz zapraszania większej liczby kongregacji do wzięcia udziału w tym procesie, Ardrey stara się prowadzić głębsze rozmowy z większością czarnych kościołów w diecezji i zadawać im pytanie: „Gdzie to boli?” oraz „Jak według Ciebie wyglądają i brzmią odszkodowania?”

Nie może się również doczekać, aby oddalić obraz, aby zbadać większe problemy systemowe, w tym te, które z biegiem czasu stworzyły brak zaufania między czarnymi kościołami a diecezją. Struktury, zarówno budynki fizyczne, jak i sposób, w jaki ustanowiono zarządzanie kościołem i jego funkcjonowanie, odgrywają rolę. „Być może są one bardziej przerażające dla episkopatów” – powiedziała – „ponieważ w ten sposób żyjemy”.

– Melodie Woerman jest niezależną pisarką i byłą dyrektorką ds. komunikacji w diecezji Kansas.


Tagi