Międzywyznaniowa koalicja Pensylwanii zbiera się w Harrisburgu, aby zaprotestować przeciwko przemocy z użyciem broni

przez Shireen Korkzan
Opublikowano 16 listopada 2023

Międzywyznaniowa koalicja Saving Lives: Ending Gun Violence zebrała się 14 i 15 listopada 2023 r. w Harrisburgu w Pensylwanii, aby zaprotestować przeciwko przemocy z użyciem broni. Zdjęcie: Jason Smith

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Wielebny Benjamin Gildas, rektor ds Kościół episkopalny Najświętszego Sakramentu Wcielenia w Drexel Hill w Pensylwanii, nie jest obca przemoc z użyciem broni. W 2015 roku stracił jednego z najbliższych przyjaciół, weterana armii amerykańskiej, kiedy ten publicznie zastrzelił osobę, a następnie odebrał sobie życie za pomocą pistoletu.

„Po drugiej podróży do Iraku nie był już taki sam” – powiedział Gildas Episcopal News Service. „Byłam w szoku, ale kiedy o tym pomyślałam, pomyślałam o tym, jak bardzo był inny i zastanawiam się, co więcej mogliśmy zrobić, aby zapewnić mu opiekę, której najwyraźniej potrzebował w związku z zespołem stresu pourazowego (PTSD) i wszelkimi szkodami psychicznymi, jakich doznał. skończył ze swoim czasem tam spędzonym.

Gildas powiedział, że to doświadczenie pomogło ukształtować sposób, w jaki głosi kazania na temat przemocy z użyciem broni w kościele. Kiedy dowiedział się, że w dniach 14 i 15 listopada w stolicy stanu Harrisburg koalicja międzywyznaniowa organizuje zgromadzenie przeciwko przemocy, Gildas wiedział, że chce dołączyć do innych episkopatów z całej Pensylwanii, którzy protestują przeciwko przemocy z użyciem broni.

Dziewiętnaście dni przed rozpoczęciem dwudniowego wydarzenia, mężczyzna zastrzelił 18 osób w Lewiston w stanie Maine, gdzie mieszka 12-letnia córka Gildasa.

„To tylko wzmocniło moją chęć pracy nad tymi kwestiami, na poziomie stanowym i lokalnym, nad czym naprawdę musimy wykonać najwięcej pracy” – powiedział.

Biskupi z pięciu diecezji episkopalnych stanu wiodące głosy w koalicji międzywyznaniowej Saving Lives: Ending Gun Violence. 

Wydarzenie „Wiara w działaniu” rozpoczęło się 14 listopada demonstracją przetapiania broni i formowania jej w narzędzia ogrodnicze, po której odbyło się wieczorne międzywyznaniowe nabożeństwo modlitewne o godz. Katedra episkopalna św. Szczepana. Następny dzień rozpoczął się międzywyznaniowym śniadaniem modlitewnym, podczas którego lokalni i stanowi urzędnicy omawiali reformę broni niedawno minął przez Izbę Reprezentantów Pensylwanii. 

Uczestniczyli w nim przywódcy 15 różnych tradycji wiary, od bahaitów po judaizm reformowany, w tym biskupi z diecezji episkopalnych Betlejem, Pensylwanii, środkowej Pensylwanii i Pittsburgha.

„[Koalicje ekumeniczne i międzywyznaniowe] są ważne, ponieważ jedność wokół kwestii przemocy z użyciem broni jest niezwykle ważna” Biskup Centralnej Pensylwanii Audrey Scanlan powiedział ENS. „Przywódcy wiary wywodzący się z różnych środowisk mówią, że z naszej wiary wystarczy. Potrzebujemy działań, aby ratować życie przed przemocą z użyciem broni, a kiedy robimy to razem, jest to głośniejsze. Jest bardziej widoczne. To raczej stwierdzenie.”

Każdego roku średnio 1,600 mieszkańców Pensylwanii umiera w wyniku przemocy z użyciem broni, a dodatkowe 3,000 zostaje rannych, zgodnie z danymi opracowane przez federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Według stanu na 16 listopada w Stanach Zjednoczonych w wyniku przemocy z użyciem broni zginęło w tym roku 37,690 21,120 osób, w tym XNUMX XNUMX w wyniku samobójstwa. Archiwum przemocy wobec broni, amerykańskiej organizacji non-profit, która kataloguje wszystkie przypadki śmierci związane z bronią w Stanach Zjednoczonych.

„Myślę, że często my, ludzie, nie jesteśmy aż tak świadomi, jak poważnym problemem jest samobójstwo i jak duża część zgonów z powodu broni palnej, do których dochodzi co roku w naszym kraju, jest spowodowana przez ludzi targających się na życie” – powiedział Gildas.

Obecnie 21 stwierdza wdrożyło jakieś tymczasowe prawo dotyczące transferu pracowników – znane również jako przepisy dotyczące skrajnego ryzyka lub przepisy dotyczące czerwonych flag – ale Pensylwania nie jest jednym z tych stanów. Zgodnie z przepisami dotyczącymi tymczasowego transferu organy ścigania mają prawo tymczasowo odebrać broń palną osobom, w przypadku których uznaje się, że istnieje „bezpośrednie ryzyko wyrządzenia krzywdy sobie lub innym”.

„Musimy pomóc ludziom zrozumieć, że broń nie rozwiąże problemu broni” – powiedziała wielebna Martha Harris, przewodnicząca komisji rzeczniczej Saving Lives: Ending Gun Violence i ksiądz odpowiedzialny za Kościół episkopalny św. Pawła w Kolumbii i Kościół episkopalny św. Łukasza w Mount Joy.

„Będzie to wymagało zaangażowania wszystkich rąk na pokładzie, a wspólnota wiary nie może biernie czekać. Muszą bezpośrednio współpracować ze swoimi kongregacjami – poprzez publiczne głosy z ambony – aby pomóc ludziom zrozumieć, że nie jesteśmy przeciwni posiadaniu broni” – Harris powiedział ENS. „Jesteśmy przeciwni morderstwom, utracie życia niewinnych ludzi i jesteśmy za bezpieczeństwem. Bóg chce, żebyśmy się wzajemnie miłowali tak, jak On nas umiłował. Nie możemy być dobrymi sąsiadami, jeśli się nawzajem zabijamy”.

Mimo że co roku kupowanych jest mniej zezwoleń na polowania, polowania rekreacyjne nadal stanowią znacząca aktywność w Pensylwanii. Scanlan powiedział ENS, że celem koalicji nie jest odbieranie broni myśliwym, ale raczej zapewnienie jej bezpiecznego zabezpieczenia, gdy nie jest używana, oraz trzymanie jej z dala od osób, które zostałyby oznaczone na mocy przepisów o tymczasowym przekazywaniu broni.

„Możesz być myśliwym i na zimę zapełnić swoją zamrażarkę dziczyzną. Nadal jestem chrześcijaninem, który pracuje na rzecz sprawiedliwości i pokoju i sam kocha swoich bliźnich. Nie postrzegam tych wartości jako przeciwstawnych” – stwierdziła.

Po śniadaniu modlitewnym uczestnicy zgromadzili się na schodach Kapitolu stanu Pensylwania, aby recytować nazwiska osób, które straciły życie w wyniku przemocy z użyciem broni palnej. Po recytacji odbyła się „uroczysta procesja” wokół Kapitolu. Wydarzenie zakończyło się międzywyznaniową konferencją prasową w Rotundzie Kapitolu.

„Przemoc z użyciem broni jest epidemią i należy ją położyć” – Gildas powiedział ENS.

W marcu pięciu biskupów diecezji Pensylwanii zebrało się na Kapitolu w Harrisburgu, aby przeforsować reformę dostępu do broni na szczeblu stanowym, odzwierciedlając stanowisko Kościoła Episkopalnego długa historia propagowania środków bezpieczeństwa broni w Stanach Zjednoczonych. W 2022 r. Konwencja Generalna zatwierdziła uchwałę wzywającą do „inwestowania w oparte na dowodach programy i strategie interwencyjne dotyczące przemocy w społeczności, które traktują przemoc z użyciem broni jako problem zdrowia publicznego; ulepszać środowisko fizyczne; wzmocnić normy społeczne przeciwdziałające przemocy; angażować i wspierać młodzież; ograniczyć nadużywanie substancji; złagodzić stres finansowy; ograniczyć szkodliwe skutki procesu wymiaru sprawiedliwości; i stawić czoła rozprzestrzenianiu się broni.” Biskup Pensylwanii Daniel Gutiérrez zaproponował rozkład.

Episkopaliści mogą dowiedzieć się więcej na temat kościelnego ustawodawstwa dotyczącego kontroli broni i zapobiegania bezpieczeństwu broni z 1976 roku tutaj.

-Shireen Korkzan jest reporterką i asystentką redaktora Episcopal News Service. Można się z nią skontaktować pod adresem skorkzan@episcopalchurch.org.


Tagi