Synod Generalny Kościoła anglikańskiego zatwierdza test modlitw dla par tej samej płci

Katarzyna Pepinster
Opublikowano 16 listopada 2023

Uczestnicy Synodu Generalnego Kościoła anglikańskiego wstają i biją brawa 15 listopada 2023 r. po głosowaniu za rozpoczęciem wdrażania specjalnych modlitw dziękczynnych i poświęcenia dla par homoseksualnych. Zdjęcie: Zrzut ekranu transmisji

[Wiadomości religijne – Londyn] Kościół anglikański przetestuje samodzielne usługi błogosławienia par tej samej płci po tym, jak jego organ rządzący, Synod Generalny, głosował za wprowadzeniem specjalnych modlitw dziękczynnych i poświęcenia dla par homoseksualnych. Głosowanie za realizacją programu pilotażowego nastąpiło po godzinach wypełnionej emocjami debaty na temat duszpasterskich obowiązków Kościoła wobec osób LGBTQ+.

Głosowanie Synodu, które odbyło się 15 listopada, jest następstwem porozumienia Izby Biskupów wydanego w zeszłym miesiącu, aby polecić „Modlitwy miłości i wiary”, zbiór modlitw i czytań dla par tej samej płci, do wykorzystania w istniejących nabożeństwach. Biskupi zatwierdzili także modlitwy jako podstawę samodzielnych nabożeństw.

Rozpoczęły się dwudniowe debaty, podczas których członkowie synodu – biskupi, duchowni i przedstawiciele świeccy – rozpatrzyli wniosek złożony przez biskupa Londynu, Rt. Wielebna Sarah Mullally, trzeci najstarszy rangą biskup w Kościele anglikańskim, w którym podkreśliła niepewność i napięcia w Kościele w związku z tą kwestią, a zwłaszcza treścią modlitw o błogosławieństwa dla osób tej samej płci.

Do jej wniosku zgłoszono trzynaście poprawek, począwszy od tych, które chciały jeszcze bardziej podkreślić cierpienie, jakie ta kwestia spowodowała u osób homoseksualnych, po te, które chciały całkowicie porzucić prace nad błogosławieństwami dla osób tej samej płci.

15 listopada Synod głosował za przyjęciem poprawki Rt. Wielebny Steven Croft, biskup Oksfordu, przetestował niezależne nabożeństwa, co według niektórych członków synodu było znaczącym posunięciem, które mogłoby wpłynąć na „optykę” otaczającą błogosławieństwa, sugerując, że są to śluby we wszystkim oprócz nazwy.

Poprawka Crofta została przyjęta przez Izbę Świeckich zaledwie jednym głosem.

Poparcie dla modlitw o błogosławieństwa dla osób tej samej płci okazali przywódcy Kościoła anglikańskiego, arcybiskupi Canterbury i Yorku, na początku specjalnej sesji Synodu Generalnego.

Jednak napięcia pozostają tak silne, że 14 listopada arcybiskup Yorku Stephen Cottrell powiedział synodowi, że nieporozumienia „wydawały się rozciągać nas do punktu krytycznego”. Ale powiedział też, że „w naszym kościele nie powinno być miejsca na homofobię”.

Ci, którzy sprzeciwiali się eksperymentowi z modlitwami o błogosławieństwa dla osób tej samej płci, wskazywali, że gdy raz się je wypróbuje, trudno będzie je wycofać. „Nabożeństwa próbne nigdy nie mogły zostać wycofane” – powiedział biskup Chichester, Rt. Wielebny Martin Warner. To spowodowałoby zbyt duże podziały – stwierdził, jednocześnie podkreślając, że pomysł dostosowania się do potrzeb par tej samej płci wymaga dalszych badań.

„Jak każda doktryna, doktryna o małżeństwie jest praktyczna, ale to coś więcej” – powiedział. „Pokazuje, że to, co robimy teraz, jest powiązane z wieczną rzeczywistością. Sposób, w jaki używamy naszych ciał, ma znaczenie – są one świątyniami Ducha Świętego. To coś więcej niż oddanie. Powody stosowania tych modlitw wymagają znacznie więcej wyjaśnienia”.

Głosowanie nie jest wiążące w pozostałej części Wspólnoty Anglikańskiej, ale zostanie odnotowane z zainteresowaniem, szczególnie wśród tych, którzy bardzo krytycznie wypowiadali się na temat arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego za zbytnią tolerancję wobec osób homoseksualnych.

Tymczasem przyjęto go z ulgą wśród członków Kościoła anglikańskiego popierających reformę, z których wielu obawiało się, że inne poprawki do wniosku Mullally'ego opóźnią lub nawet zatrzymają postęp w realizacji decyzji podjętej przez synod w lutym o kontynuowaniu modlitw błogosławieństwa. Ciągły konflikt między grupami konserwatywnymi i liberalnymi uniemożliwił już wdrożenie tej decyzji.

Mullally, przyznając, że „znajdujemy się w okresie niepewności i że wielu w Kościele ze wszystkich stron odczuwa obecnie ból”, stwierdził, że obecny synod powinien zachęcać Izbę Biskupów do kontynuowania jego wdrażania.

Uzyskanie trwałego zatwierdzenia modlitw będzie trudniejszym zadaniem, ponieważ będzie wymagało większości dwóch trzecich na synodzie. W środę otrzymali 52% głosów.

Mullally i biskup Winchester, Rt. Wielebny Philip Mounstephen, który współprzewodniczy grupie sterującej Living in Love and Faith, stwierdził w oświadczeniu: „Prawdą jest – i jak dzisiaj znów się przekonaliśmy – że Kościół anglikański nie ma jednego zdania w kwestiach seksualności i małżeństwa.

„Musimy jednak także zastanowić się nad wszystkim, co usłyszeliśmy od Synodu – od całego spektrum – i podwoić nasze wysiłki, aby znaleźć przestrzeń, w której będziemy mogli żyć z naszymi obecnymi nieporozumieniami, ponieważ wierzymy, że do tego wzywa nas Bóg. ”

Kilku mówców podczas długich debat opisało swoje własne doświadczenia związane z byciem gejem w Kościele anglikańskim. „Zdałam sobie sprawę, co to znaczy być queer, ze sposobu, w jaki kocha się ponad płeć, ze wstydu, jaki się ze sobą noszę, ale Jezus pokazał mi, jak być sobą” – powiedziała wielebna Chantal Noppen z diecezji Durham. zgromadzeniu: „Musimy dokonać postępu”.

Paul Ronson, który powiedział, że jest organistą kościelnym od 45 lat, powiedział: „Wszyscy mamy dość. To trwało już wystarczająco długo. Nic mnie nie oddzieli od miłości Boga, mówię tym, którzy mówią, że pójdę do piekła”.

Poniżej znajdują się modlitwy, które należy przetestować w przypadku par tej samej płci:

Modlitwa poświęcenia

Boże łaski,
którego piękno, zawsze starożytne i zawsze nowe, śpiewa całemu stworzeniu:
otocz swoje sługi N i N
z Waszą zachętą, nadzieją i miłością. Napełnij ich łaską, aby zawsze się radowali
w swej wzajemnej miłości,
i podążać Drogą świętości i nadziei objawionej w Twoim Synu Jezusie Chrystusie.

Wszyscy: Amen.

Modlitwa Dziękczynienia

łaskawy Boże,
z miłości jesteśmy stworzeni
i do miłości powrócimy.
Niech nasza wzajemna miłość
roznieć płomienie radości i nadziei.
Niech światło i ciepło Twojej łaski inspiruje nas do podążania Drogą Jezusa Chrystusa i służenia Tobie w Twoim Królestwie,
teraz i na zawsze.

Wszyscy: Amen.