Kościół św. Marcina, największy pod względem liczby członków kościół episkopalny, wita 10,000-tysięcznego parafianina

przez Shireen Korkzan
Opublikowano 15 listopada 2023

Po 20 latach pracy w kościele episkopalnym św. Marcina w Houston w Teksasie, Biuro Aleeta zdecydowało się formalnie dołączyć do kościoła jako parafianin. Została 10,000-tysięczną członkinią Kościoła podczas nabożeństwa w dniu 12 listopada 2023 r. Zdjęcie: Chuck Nguyen

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Aleeta Bureau pracowało w Kościół episkopalny św. Marcina w Houston w Teksasie, przez ostatnie 20 lat. Wychowana jako baptystka i wyszła za buddystę. Na katolicyzm przeszła w 2006 roku, trzy lata po rozpoczęciu pracy w kościele św. Marcina.

Nikt w kościele św. Marcina nigdy nie wywierał presji na Biuro, aby formalnie przyłączyło się do kościoła jako parafianka, a ona nigdy się nad tym nie zastanawiała, ponieważ była zadowolona ze swojej wiary katolickiej. Wszystko się jednak zmieniło, gdy w 2021 roku zmarła jej córka.

„Kiedy straciłam córkę, moje priorytety zaczęły się zmieniać” – powiedział Bureau Episcopal News Service. „Pewnego dnia w tym roku po prostu stałem w pracy i poczułem lekkie pukanie w głowę: «Co robisz?». Nie będziesz chodzić wiernie do kościoła, jak to robiłeś kiedyś. Nie jesteś szczęśliwy. Gdzie jesteś szczęśliwy? I uwielbiam tu pracować. Dlaczego więc nie rozważyć członkostwa?”

Biuro złożyło dokumenty potrzebne do przyłączenia się i 12 listopada ona wraz z 49 innymi nowymi członkami została powitana w parafii na niedzielnym nabożeństwie o godzinie 11:15. Nie wiedziała wtedy, że zostanie uznana za oficjalnego 10,000-tysięcznego członka św. Marcina.

„Poczułam tę przemożną radość, że po 20 latach pracy tutaj moje serce i Bóg w końcu doprowadzili mnie do mojego ostatecznego domu – kościoła. I było radośnie” – dodała.

Ona i pozostali nowi członkowie zostali uhonorowani podczas nabożeństwa oklaskami, konfetti i zachęcającymi uwagami wygłoszonymi przez wielebnego Russa Levensona, proboszcza St. Martin. Pozdrowienia przesłał także biskup Teksasu Andrew Doyle.

"W diecezji wierzymy w przedstawianie Ewangelii Jezusa w taki sposób, aby ludzie odkryli miłość Boga i zdecydowali się służyć Bogu i bliźnim za pośrednictwem Kościoła episkopalnego” – Doyle powiedział w pisemnym oświadczeniu dla ENS. „Ks. dr Levenson i mieszkańcy St. Martin's są wierni tej posłudze”.

Założona w 1952 roku i znana jako domowy kościół byłego prezydenta George'a HW Busha i byłej pierwszej damy Barbary Bush za ich życia, kościół św. Marcina jest pod względem liczby największą parafią Kościoła episkopalnego. Jej nawa może pomieścić 1,350 osób. W czasie, gdy wiele kościołów episkopalnych zamyka się lub konsoliduje, Kościół Św. Marcina wciąż się rozwija.

„To mieszkańcy St. Martin's są bardzo ciepli i gościnni, głęboko oddani swojej wierze i praktykowaniu wiary” – Levenson powiedział ENS. „Po prostu kochamy Aleetę za to, kim jest i co wnosi do kościoła”.

Kiedy Biuro nazwano na oczach całego zgromadzenia wystrzeliły armaty konfetti i zasypały ołtarz kolorowymi wstążkami. Wszyscy czterej biskupi z diecezji episkopalnych stanu Teksas napisali listy, w których gratulowali Aleecie nowego wyróżnienia.

"Ich 10,000-tysięczny członek jest oznaką tej wierności” – powiedział Doyle w swoim oświadczeniu dla ENS. „To nie tylko ten wspaniały nowy członek sprawia, że ​​jest to tak cudowne – to duchowieństwo, personel i mieszkańcy kościoła św. Marcina, poprzez swoje zarządzanie i gościnność, pozwalają nam zobaczyć miłosierdzie i miłość Boga. W takich chwilach to nie praca jest tak cudowna, lecz ludzie. Jestem wdzięczny ludziom”.

Każdego roku w kościele St. Martin's chrzci się średnio 100 osób, a od czasu, gdy Levenson został rektorem w 20 r., liczba członków wzrosła o ponad 2007%. Kościół co tydzień oferuje zarówno tradycyjne, jak i ewangeliczne nabożeństwa episkopalne.

Bureau zrobi kolejny krok naprzód na swojej drodze wiary 19 listopada, kiedy zostanie oficjalnie przyjęta do Kościoła episkopalnego. Powiedziała ENS, że dołączenie do parafii św. Marcina to dla niej „ostateczny powrót do domu”. 

„Otacza mnie moja pracująca rodzina, która jest teraz moją kościelną rodziną” – powiedziała. „To sprawa Boga”.

-Shireen Korkzan jest reporterką i asystentką redaktora Episcopal News Service. Można się z nią skontaktować pod adresem skorkzan@episcopalchurch.org.