Episkopalny Klub Miejski zbiera się w Filadelfii, aby uczyć się o służbach miejskich ku czci biskupa Barbary Harris

przez Shireen Korkzan
Opublikowano 6 listopada 2023

Członkowie Episkopalnego Klubu Miejskiego „potwierdzają swoje zaangażowanie wobec Boga i siebie nawzajem” podczas nabożeństwa z okazji Dnia Zadusznego 3 listopada w Kościele Episkopalnym św. Łukasza w Filadelfii w Pensylwanii. Podczas nabożeństwa ks. Ks. Daniel Gutiérrez, biskup diecezji Pensylwanii, poświęcił nowe sanktuarium zmarłego Rt. Wielebna Barbara Harris, pierwsza kobieta konsekrowana na biskupa we Wspólnocie Anglikańskiej. Zdjęcie: Shireen Korkzan/Biuro Informacyjne Episkopatu

[Episkopalny serwis informacyjny — Filadelfia, Pensylwania] Episkopalny klub miejski spędził trzy dni poznanie różnych podejść do służb miejskich na przykładzie diecezji Pensylwanii, która obejmuje Filadelfię i jej przedmieścia, jako tło dla tego, co sprawdziło się w regionie. 

Klub spotyka się co roku w innym mieście jako forma kształcenia ustawicznego. Ponieważ każde miasto jest wyjątkowe, metody posługi z perspektywy miejskiej również mogą się różnić.

Rt. Ks. Daniel Gutiérrez, biskup Diecezja Pensylwanii, powiedział Episcopal News Service, że „podziwia i szanuje” pracę wykonywaną przez członków Episkopalnego Klubu Miejskiego.

„Poświęcają swoje życie głoszeniu Chrystusa nie słowem, ale przykładem. Idą, wkraczają w ból i stawiają go na pierwszym planie” – Gutiépowiedział rrez. „Taki powinien być nasz kościół. Nie na odległość, ale wchodzimy w nią. To właśnie nazywamy wcieleniem.”

Rt. Ks. Daniel Gutiérrez, biskup diecezji Pensylwanii, wygłasza homilię 3 listopada podczas specjalnego nabożeństwa z okazji Dnia Zadusznego w Kościele Episkopalnym św. Łukasza w Filadelfii. Nabożeństwo rozpoczęło się poświęceniem przez Gutiérreza nowego sanktuarium poświęconego zmarłemu Rt. Wielebna Barbara Harris, pierwsza kobieta konsekrowana na biskupa we Wspólnocie Anglikańskiej. Zdjęcie: Shireen Korkzan/Biuro Informacyjne Episkopatu

Około dwudziestu episkopatów zebrało się tutaj w dniach 1–4 listopada, aby dowiedzieć się o zarządzaniu ministerstwami i finansami kościoła podczas Episkopalnego Klubu Miejskiego 2023 montaż.

Klub jest organizacją episkopaliów poświęcony propagandzie oraz wpływanie na Kościół episkopalny w ustalaniu priorytetów dla różnych aspektów sprawiedliwości rasowej, w tym inicjatyw antyrasistowskich i ograniczających głód, koncentrując się na miastach o dużej koncentracji ubóstwa i innych systemowych niesprawiedliwości.

Pierwszy dzień w konferencja obejmowało zwiedzanie centrum diecezjalnego diecezji Pensylwanii w pobliskim Norristown. Drugi dzień obejmował prezentacje wielu prelegentów reprezentujących różne ministerstwa diecezjalne, Biuro ds. Stosunków Rządowych Kościoła Episkopalnego i inne. Wszystkie prezentacje odbyły się o godz Kościół episkopalny św. Pawła w dzielnicy Chestnut Hill w Filadelfii.

Trzeci dzień był dla uczestników najbardziej pracowity. Po porannej modlitwie w kościele św. Pawła kilku zaproszonych mówców poruszyło różne aspekty rasizmu systemowego, takie jak współpraca z lokalnymi przywódcami politycznymi i organami ścigania, a także uczynienie szkół episkopalnych bardziej włączającymi i odpowiadającymi dzielnicom, którym służą. Lailah Dunbar-Keeys, lokalna pedagog i „działaczka duchowa, która integruje nauki społeczne i duchowość, aby wpłynąć na zmiany transformacyjne”, omawiała, jak być antyrasistowskim i pracować na rzecz eliminowania niesprawiedliwości społecznych w społecznościach.

„Jak nazywa się miasto? Jak nazywasz miasto? Co to jest podmiejski? Wszystko zależy od kontekstu… ale wszystkie prezentacje dotyczyły wszystkich obszarów, którym Kościół episkopalny służy tutaj, w Pensylwanii i innych diecezjach” – powiedział wielebny Gayle Fisher-Stewart, zastępca sekretarza Episkopalnego Klubu Miejskiego i ksiądz w diecezji Waszyngtonu. „To wszystko ma zastosowanie, ponieważ mówisz o tym, jak kościół służy w ich lokalizacji. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz, możesz zebrać te informacje i zastosować je”.

Wszystkie prezentacje skupiały się na temacie tegorocznego zgromadzenia „Rok Jubileuszowy: Bóg jest z nami”, który odzwierciedla „wszystko, co dobre i cudowne w tej diecezji”, oraz na współpracy z ministerstwami miejskimi, księdzem Jordanem Cassonem, księdzem Kanon diecezji Pensylwanii na rzecz pokoju i pojednania, powiedział ENS. Powiedział, że celem konferencji było poinformowanie uczestników, w jaki sposób diecezja podchodzi do duszpasterstw w kontekście „misji miejskiej”, w tym z perspektywy finansowej.

Po południu uczestnicy udali się na zwiedzanie Św. Juda i Boże Narodzenie na wzgórzu Lafayette, który obecnie jest tymczasowym domem parafialnym dla parafian opactwa Kościół Ukrzyżowania w Filadelfii, który jest w remoncie. Parafie św. Judy i Ukrzyżowania to parafie głównie latynoskie. Ukrzyżowanie było pierwotnie czarną parafią, która przyciągała znaczące postacie w historii Kościoła, w tym WEB Du Bois, założyciel Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Awansu Ludzi Kolorowych.

Wielebna Yesenia Alejandro, pierwszy latynoski ksiądz w diecezji Pensylwanii, jest misjonarzem i wikariuszem zarówno w parafii św. Judy, jak i w parafii Ukrzyżowania. Podczas zwiedzania kościoła św. Judy wyjaśniła, w jaki sposób jej zgromadzenie było w stanie zapewnić schronienie rodzinom imigrantów w tym czasie trwający kryzys w transporcie autobusowym dla migrantów do wyznaczonych „miast-sanktuarium”, w tym do Filadelfii. Sama parafia jest niewielka, ale piwnicę przekształcono w pomieszczenie przypominające internat i obecnie znajdują się w nim prysznice, kuchnia i inne udogodnienia, z których mogą korzystać rodziny migrantów. Obecnie w kościele św. Judy mieszka kilka rodzin migrantów składających się z małych dzieci, kobiet i mężczyzn. Na piętrze jeden pokój został przekształcony w „salon piękności”. Parafia oferuje także salę medialną, w której dzieci i młodzi dorośli mogą rozwijać umiejętności techniczne i uzupełniać swoje regularne zajęcia szkolne. Ponadto lekarze, doradcy i fizjoterapeuci są wolontariuszami, którzy bezpłatnie pomagają każdemu potrzebującemu.

Jude & the Nativity w Lafayette Hill w Pensylwanii oferuje wiernym bezpłatne usługi, w tym „salon piękności”. Parafia św. Judy to głównie parafia latynoska, w której piwnicach mieszczą się rodziny imigrantów. Zdjęcie: Shireen Korkzan/Biuro Informacyjne Episkopatu

„Spójrzcie na pracę, jaką [Alejandro] wykonał w kościele św. Judy. Jest typem osoby, do której ludzie chętnie się zwracają, a to nie jest duży kościół. Ale spójrz na to wszystko, co się tam dzieje, co wyraźnie wskazuje na dotarcie do jej społeczności i pracę w terenie” – powiedziała wielebna Diane Pollard, skarbnik Episkopalnego Klubu Miejskiego i obecna członkini Rady Wykonawczej . „[Alejandro] jest doskonałym przykładem pracy miejskiej”.

Po zwiedzeniu Bazyliki Św. Judy uczestnicy wzięli udział w specjalnym nabożeństwie z okazji Dnia Zadusznego o godz Kościół Episkopalny św. Łukasza w dzielnicy Germantown w Filadelfii. Gutiérrez pełnił funkcję celebransa i wygłaszał homilię. Podczas nabożeństwa biskup poświęcił nowe sanktuarium śp Rt. Wielebna Barbara Harris, pierwsza kobieta konsekrowała biskupa we Wspólnocie Anglikańskiej. Przed objęciem funkcji biskupa sufragana diecezji Massachusetts Harris, pochodzący z Filadelfii, był tymczasowym dyrektorem Kościół Adwokata, najbardziej znana jako parafia, w której wyświęcono pierwsze kobiety na księży w Kościele Episkopalnym, potocznie znanym dziś jako Filadelfijska Jedenastka.

„Wspaniale było gościć tutaj [Eskopatu Miejskiego Klubu] w tym czasie i szczególnie błogosławić sanktuarium” – Gutiépowiedział rrez. „Była tu rodzina Harris i ludzie, którzy z nią podróżowali, a to nabrało wielkiego znaczenia i nadziei”.

Barbara Harris

Rt. Ks. Barbara Harris podczas historycznej konsekracji 11 lutego 1989 r. Zdjęcie: David Zadig/Diecezja Massachusetts

Podczas nabożeństwoczłonkowie Episkopalnego Klubu Miejskiego podeszli do przodu ołtarza, aby potwierdzić swoje „zaangażowanie wobec Boga i siebie nawzajem”.

Jako ksiądz Harris był członkiem Unii Czarnych Episkopatów i przewodniczącym Episkopalnego Klubu Miejskiego. Dla Pollarda Harris był także „bardzo dobrym przyjacielem”.

„Obsługa była absolutnie doskonała, naprawdę cudowna” – powiedziała. „[Kapliczka] naprawdę reprezentuje jej szaty – to są jej szaty. Jeśli spojrzysz na zdjęcie Barbary Harris, zobaczysz, że to była bardzo dobra robota. Ktoś przeprowadził bardzo dobre badania.

Według Fisher-Stewarta, który nazwał ten dzień „opatrznościowym”, moment poświęcenia przez diecezję Pensylwanii sanktuarium Harrisa i zgromadzenia klubu był przypadkowy.

„Była w tym ręka Boga” – powiedziała.

-Shireen Korkzan jest reporterką i asystentką redaktora Episcopal News Service. Można się z nią skontaktować pod adresem skorkzan@episcopalchurch.org.


Tagi