Przywódcy anglikańscy wzywają do globalnego wsparcia ministerstw diecezji jerozolimskiej w obliczu nasilającej się wojny

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 24 paź 2023
Palestyńczycy w Gazie

Kobieta przechodzi obok namiotów 23 października, gdy Palestyńczycy, którzy uciekli ze swoich domów w wyniku izraelskich ataków, schronili się w obozie w ośrodku prowadzonym przez ONZ. Foto: Reuters

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Arcybiskup Canterbury Justin Welby wraz z arcybiskupem Hosamem Naoumem wystosowali ogólnoświatowy apel o wsparcie duszpasterstw anglikańskich w Ziemi Świętej w obliczu nasilającej się wojny między Izraelem a Hamasem.

Welby’ego i Naouma wydał równoległe pisemne oświadczenia w dniu 24 października ubolewając nad niedawną przemocą, w tym zniszczeniem szpitala anglikańskiego w Gazie, wzywając jednocześnie anglikanów do modlitwy w intencji diecezji episkopalnej Jerozolimy i przekazywania datków na jej rzecz. Wymienili kilku globalnych partnerów, którzy przyjmują datki w imieniu diecezji, w tym Amerykańscy przyjaciele biskupiej diecezji Jerozolimy.

„Dziękujemy za pomoc w kontynuowaniu dzieła naszego Pana Jezusa Chrystusa w tych samych krajach, w których on sam służył w swoim ziemskim życiu, zanim oddał swoje życie za nas, a następnie zmartwychwstał zwycięsko z grobu, pokonując śmierć i dając nam nadzieję na nowe życie” – powiedział Naoum, który stoi na czele prowincji anglikańskiej obejmującej m.in Diecezja Jerozolimska.

W zeszłym tygodniu, Welby udał się do Jerozolimy z wizytą duszpasterską do regionalnej diecezji anglikańskiej. Opisał diecezję Szpital Al Ahli Arab w Gazie jako „światło tego, który zapewnia uzdrowienie, pokój i sprawiedliwość”.

„Mimo że w zeszłym tygodniu został trafiony ogniem rakietowym, nadal zapewnia krytyczną opiekę rannym i każdemu, kto potrzebuje pomocy medycznej” – powiedział Welby. „W miarę jak opieka zdrowotna w Gazie staje się jeszcze ważniejsza, praca szpitala staje się coraz trudniejsza w związku z pilną potrzebą leków, sprzętu i paliwa”.

Szpital Ahli jest jeden z 22 szpitali w północnej Gazie na pierwszej linii frontu narastającego kryzysu humanitarnego na terytorium Palestyny. Gdy Ahli leczyła rannych Palestyńczyków, wiele innych osób szukało schronienia przed izraelskimi nalotami na dziedzińcu szpitala. 17 października podwórko było trafiony śmiercionośnym wybuchem, z niezweryfikowanymi szacunkami ofiar w setkach. Hamas obwinia izraelski nalot, chociaż izraelskie wojsko stwierdziło, że ma dowody na to, że za wybuchem stała błędna rakieta palestyńska. Urzędnicy Stanów Zjednoczonych twierdzą, że tak analiza potwierdza wyjaśnienia Izraela.

Pogrzeb Izraela

Izraelscy żołnierze, krewni i przyjaciele 24 października niosą trumny Dany i Karmela Bachara, którzy zginęli w wyniku śmiertelnego ataku bojowników Hamasu ze Strefy Gazy w kibucu Beeri. Foto: Reuters

Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi po tym, jak uzbrojona palestyńska grupa bojowników kontrolująca Gazę przeprowadziła 7 października skoordynowany, transgraniczny atak na społeczności w południowym Izraelu, dokonując masakry 1,400 izraelskich cywilów i biorąc szacunkowo 200 kolejnych zakładników. Izraelskie wojsko odpowiedziało agresywnie na niespodziewany atak Hamasu nalotami, które od tego czasu zbombardowały terytorium o powierzchni 140 mil kwadratowych, zabijając ponad 5,700 Palestyńczyków, według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas. Izraelskie wojsko potwierdziło 24 października, że ​​tak w ciągu ostatnich 24 godzin uderzył w ponad 400 celów w Gazie w swoim celu zneutralizowania Hamasu.

W międzyczasie wojska izraelskie zostały rozmieszczone na południowej granicy ze Strefą Gazy na spodziewany atak naziemny, co jeszcze bardziej przyczynia się do chaosu i kryzysu humanitarnego wśród ponad 2 milionów mieszkańców Gazy.

Izrael, który okupował Gazę od wojny arabsko-izraelskiej w 1967 r., wycofał się z terytorium Palestyny ​​w 2005 r. i wprowadził w życie blokada w 2007 r. po przejęciu kontroli przez Hamas. Blokada ograniczyła import i uniemożliwiła większości ludzi wyjazd. W ostatnich latach między Hamasem a Izraelem dochodziło do okresowych aktów przemocy, w tym do wojny 11-dniowej w 2021 r.

W zeszłym tygodniu, po wybuchu z 17 października, an niesklasyfikowana ocena wywiadu USA stwierdziła, że ​​w głównej konstrukcji szpitala Ahli w wyniku eksplozji nie wykryto „żadnych zauważalnych uszkodzeń”. Naoum w swoim oświadczeniu z 24 października wyjaśnił, że niektóre budynki kompleksu medycznego zostały „poważnie uszkodzone”, ale diecezji udało się ponownie otworzyć szpital dwa dni później.

„Czyniąc to, pokazali determinację, jaką mamy w diecezji jerozolimskiej, aby wytrwać w naszej chrześcijańskiej misji służenia innym, tak jakbyśmy służyli samemu Chrystusowi” – ​​powiedział Naoum.

Kilka dni wcześniej szpital został trafiony ogniem rakietowym uszkodził dwa górne piętra oddziału onkologicznego, raniąc czterech pracowników. Źródło wybuchu z 14 października pozostaje niepewne, pomimo artykułu w Anglican Communion News Service przypisał to izraelskiemu nalotowi. Wcześniejszy strajk w Gazie zniszczył dom dyrektora medycznego szpitala.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi