Kościół episkopalny Kuby planuje zmianę przywództwa, planując przyszły rozwój

przez Shireen Korkzan
Opublikowano 17 paź 2023

Po ponad trzech miesiącach pełnienia funkcji tymczasowego biskupa Kościoła episkopalnego Kuby, biskup Portoryko Rafael Morales Maldonado wyznaczył kilka celów do osiągnięcia przed wyborem nowego biskupa Kuby. Podzielił się tymi priorytetami podczas seminarium internetowego, które odbyło się 15 października 2023 r., zorganizowanego przez Friends of the Episcopal Church of Cuba, amerykańską organizację non-profit pomagającą duchownym kubańskim. Zdjęcie: Zrzut ekranu

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Biskup Portoryko Rafael Morales Maldonado, po ponad trzech miesiącach służby jako tymczasowy biskup Kościoła episkopalnego Kuby, określił kilka początkowych priorytetów, w tym zwiększenie liczby duchownych i odbudowa posiadłości kościelnych, które są w złym stanie.

„Pod koniec roku będziemy mieli nowego księdza w diecezji kubańskiej i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy, ponieważ potrzebujemy wszystkich możliwych rąk” – powiedział Morales podczas seminarium internetowego, które odbyło się 15 października, aby podzielić się z nim swoimi dotychczasowymi doświadczeniami. Kuba. Prawie 70 episkopatów dołączyło do niego podczas sesji na Zoomie prowadzonej przez Przyjaciół Kościoła Episkopalnego Kuby, organizacji non-profit z siedzibą w USA, która pomaga kubańskim duchownym.

Morales był mianowany tymczasowym biskupem Kuby w dniu 24 czerwca, zastępując Rt. Ks. Griselda Delgado del Carpio, która w marcu przeszła na emeryturę po sprawowaniu funkcji biskupa diecezji od 2010 roku. Była pierwszą kobietą, która pełniła funkcję biskupa diecezjalnego na Kubie i w Ameryce Łacińskiej.

Podczas webinaru Morales opowiedział o tym, co ma nadzieję osiągnąć przed intronizacją w diecezji kolejnego stałego biskupa.

„Chcę dokończyć budowę urzędu biskupiego” – powiedział – „ponieważ moim życzeniem jest udostępnienie nowemu biskupowi domu i biur”.

Morales powiedział również, że wierzy, że diakoni powinni otrzymać uprawnienia do pomagania księżom w prowadzeniu kongregacji.

Wolontariusze z grupą Przyjaciół omawiali także aktualność kryzys gospodarczy na Kubie i stan tamtejszych parafii. Karaibska wyspa boryka się z niedoborami żywności, paliwa i leków, a płace pozostają niskie. Dostęp do czystej wody pitnej jest również ograniczony.

Lois Redmond, współprzewodnicząca kubańskiego ministerstwa przy ul Kościół episkopalny św. Dawida w Wayne w Pensylwanii, stwierdził, że choć przekazywanie pieniędzy i żywności kościołom na Kubie ma kluczowe znaczenie, ważne jest również budowanie z nimi relacji.

„Finanse są niezbędne, ale relacje są znacznie głębsze, niż to, co można kupić za pieniądze” – stwierdziła. „Drugim celem relacji jest podniesienie wspólnoty na duchu i przyjęcie ich w Kościele episkopalnym na Kubie. Nastąpił bardzo smutny okres, kiedy amerykański Kościół episkopalny zerwał stosunki z kościołem kubańskim. A teraz, gdy ponownie powitaliśmy kościół kubański w Kościele episkopalnym w USA, niezwykle ważne jest dla nas stworzenie takich relacji z osobami w tych parafiach”.

Obecność anglikanów na wyspie datuje się na rok 1871. Kościół stał się okręgiem misyjnym Kościoła episkopalnego w 1901 r., ale oba kościoły rozdzieliły się w latach sześćdziesiątych XX wieku, po przejęciu władzy przez Fidela Castro i rozpadzie stosunków dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi. The zjednoczenie Kościoła na Kubie z Kościołem episkopalnym został ukończony w 2020 r., po pięciu latach wysiłków, które obejmowały zatwierdzenie przez 79. Konwencję Generalną w 2018 r. Obecnie stanowi część prowincja II, który obejmuje również Diecezja Portoryko.

Prelegenci biorący udział w seminarium internetowym, które odbyło się 15 października, opowiedzieli także, w jaki sposób episkopalianie w Stanach Zjednoczonych mogą wspierać parafie na Kubie i budować relacje z nimi. Lista sposobów pomocy jest dostępna na stronie Przyjaciół Kościoła Episkopalnego Kuby  . Lista zasobów jest również dostępna na stronie Witryna Episkopatu ds. Pomocy i Rozwoju.

-Shireen Korkzan jest reporterką i asystentką redaktora Episcopal News Service. Można się z nią skontaktować pod adresem skorkzan@episcopalchurch.org.

 


Tagi