Według doniesień nalot uderzył w prowadzony przez anglikanów szpital Ahli w Gazie, budząc strach przed masowymi ofiarami

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 17 paź 2023
Nalot na szpital

Rannemu udzielono pomocy po nalocie, który według doniesień uderzył w szpital w Gazie 17 października. Zdjęcie: Reuters

Nota wydawcy: Aktualizacje z 18 października można znaleźć w tej historii, w tym uwagi z konferencji prasowej z arcybiskupem Hosamem Naoumem.

Nota wydawcy: Aktualizacje z 18 października można znaleźć w tej historii, w tym uwagi z konferencji prasowej z arcybiskupem Hosamem Naoumem.

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Szpital Arabski Al Ahli, a posługą Diecezji Biskupiej Jerozolimy która służy pacjentom w Gazie, została trafiona 17 października w wyniku pozornego nalotu, co podsyciło doniesienia o masowych ofiarach i pogłębiło i tak już niestabilną sytuację na terytorium Palestyny, podczas gdy izraelscy żołnierze przygotowują się do spodziewanego ataku naziemnego na bojówkę Hamas.

Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia kierowane przez Hamas stwierdziło, że początkowa liczba ofiar śmiertelnych wynosiła 500 lub więcej osób. Od tego czasu źródła palestyńskie i izraelskie kwestionują przyczynę zniszczeń. Po tym, jak palestyńscy urzędnicy oskarżyli izraelski nalot, – oświadczyło izraelskie wojsko posiadała dowody sugerujące, że eksplozja została spowodowana błędną rakietą wystrzeloną przez Islamski Dżihad, sprzymierzeńca Hamasu.

W ciągu kilku godzin od strajku przywódcy anglikańscy i biskupi wydali oświadczenia, w których potępili najnowszą przemoc wynikającą z masowego uderzenia w szpital w czasie, gdy Palestyńczycy w Gazie desperacko szukali bezpiecznego schronienia.

„Wstępne raporty sugerują śmierć niezliczonej liczby osób, co jest przejawem czegoś, co można określić jedynie jako zbrodnię przeciwko ludzkości” – dodał. – stwierdziła w pisemnym oświadczeniu diecezja anglikańska, która zarządza szpitalem. „Szpitale, zgodnie z założeniami międzynarodowego prawa humanitarnego, są sanktuariami, jednak ten atak przekroczył te święte granice. […] Rozbrzmiewa pilny apel, aby społeczność międzynarodowa wypełniła swój obowiązek polegający na ochronie ludności cywilnej i zapewnieniu, że takie nieludzkie, przerażające czyny nie będą się powtarzać”.

Biskup przewodniczący Kościoła episkopalnego Michael Curry nalegał, aby episkopalianie modlili się za wszystkich, którzy zostali poszkodowani lub zabici w szybko rozwijającym się konflikcie, oraz jego pisemne oświadczenie złożył osobisty lament w związku ze szpitalem Ahli. „Serce mnie boli, kiedy wspominam wizytę w szpitalu al-Ahli w 2018 roku podczas Wielkiego Tygodnia, aby spotkać się z zespołami medycznymi i wszystkimi ludźmi zaangażowanymi w tę niezwykłą służbę” – powiedział Curry. „Byli z pasją zaangażowani w pomoc każdemu, kto potrzebował”.

Diana Branton, rzeczniczka amerykańskiej agencji ds Amerykańscy przyjaciele biskupiej diecezji Jerozolimylub AFEDJ, poinformowały wcześniej tego samego dnia Episcopal News Service o uderzeniu w dziedziniec szpitala, ale od razu nie było dostępnych zbyt wielu konkretnych informacji. „Mamy potwierdzenie, że Ahli została uderzona. Nie mamy potwierdzenia faktycznej liczby ofiar” – powiedział Branton. Na dziedzińcu szpitala „przebywało wielu [palestyńskich] uchodźców”.

Od 7 października izraelskie naloty stanowią regularne zagrożenie na terytorium Palestyny niespodziewany atak Hamasu, podczas którego napastnicy zamordowali setki Izraelczyków w skoordynowanym ataku lądowym, morskim i powietrznym na izraelską ziemię. Hamas również wystrzelił własne rakiety w stronę Izraela.

Szpital Ahli jest jednym z 22 szpitali w północnym regionie Gazy stara się pozostać otwarty na leczenie pacjentów po tym, jak Izrael zaostrzył blokadę terytorium, zarządził ewakuację na południowy kraniec Strefy Gazy i rozmieścił żołnierzy na północnej granicy Gazy. Gaza, zamieszkała przez około 2.3 miliona ludzi na obszarze około 140 mil kwadratowych, jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie, a wielu jej mieszkańców ukrywało się w szpitalach, szukając schronienia przed izraelskimi nalotami.

Szpital Al Ahli Arab

Szpital Al Ahli Arab służy jako chrześcijański świadek w mieście Gaza od 1882 r. Instytucja została założona przez Church of England's Church Mission Society, a później była prowadzona jako misja medyczna przez Konferencję Południowych Baptystów w latach 1954-1982. Następnie powrócił do kościoła anglikańskiego. Zdjęcie: Mary Frances Schjonberg/Episcopal News Service

Zdjęcia szpitala Ahli z 17 października pokazały, że jego obiekty stanęły w płomieniach i były porozrzucane potłuczonym szkłem i częściami ciał, według raportu Associated Press.

„Jesteśmy zszokowani, oburzeni i zdruzgotani” – Kościoły na rzecz Pokoju na Bliskim Wschodzie w oświadczeniu wydany pod koniec 17 października. Kościół episkopalny jest członkiem założycielem. „Nasze serca są głęboko zasmucone, gdy usłyszeliśmy tę wiadomość. Składamy nasze najgłębsze kondolencje i prosimy, aby Pan był z diecezją biskupią Jerozolimy, personelem i wszystkimi osobami dotkniętymi bombardowaniem szpitala Al-Ahli”.

Według doniesień pierwszy atak Hamasu na Izrael przeprowadzony 7 października i późniejsze naloty tej grupy bojowników i izraelskiego wojska przyniosły zabiły dotychczas tysiące Izraelczyków i Palestyńczyków. Do uszkodzeń szpitala Ahli doszło dn światowy dzień modlitwy i postu tak nazwali przywódcy 13 wyznań chrześcijańskich w Ziemi Świętej, w tym w prowincji anglikańskiej obejmującej diecezję jerozolimską.

Przywódcy episkopatu również zachęcają do tego episkopatów przekaż darowiznę na rzecz Amerykańskich Przyjaciół Diecezji Episkopalnej w Jerozolimie, która wspiera szpital Ahli.

Szpital Ahli poniósł szkody w wyniku poprzedniego strajku, który uderzył w oddział onkologiczny. Czterech pracowników zostało rannych w wyniku strajku, który miał miejsce 14 października, w wyniku którego uszkodzone zostały dwa górne piętra, według AFEDJ. Wcześniejszy strajk zniszczył dom dyrektora medycznego szpitala.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi