Biskup Jo Bailey Wells zostanie zastępcą sekretarza generalnego Wspólnoty Anglikańskiej

Opublikowano 13 września 2023

[Wiadomości o komunii anglikańskiej] Rt. Jak wynika z ogłoszenia z 13 sierpnia, wielebny Jo Bailey Wells ma zostać zastępcą sekretarza generalnego Wspólnoty Anglikańskiej. Wielebny Anthony Poggo, sekretarz generalny.

Stanowisko utworzono, aby „wspierać współpracę, zaangażowanie i wzbogaconą społeczność między biskupami Wspólnoty Anglikańskiej, inspirując coraz większe towarzystwo, naukę i wymianę między prowincjami” – powiedział Poggo.

W swojej nowej roli Wells będzie pomagać w kierowaniu pracami Biura ds. Wspólnoty Anglikańskiej we współpracy z Sekretarzem Generalnym, a także będzie w dalszym ciągu rozwijać swoje obecne zakresy prac, nadzorując rozwój posługi biskupiej i trzecią fazę Konferencji w Lambeth, skupiającą się na w rozmowach Lambeth.

„Biskup Jo odgrywa ważną rolę w życiu Biura ds. Wspólnoty Anglikańskiej i szerszej Wspólnoty Anglikańskiej. Jako moja zastępczyni będzie odgrywać coraz większą rolę kierowniczą w sekretariacie, jednocześnie nadal rozwijając kontakty między biskupami na całym świecie” – powiedział sekretarz generalny.

„Właśnie ukończyłem pierwszy rok na stanowisku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udało mi się osobiście nawiązać kontakt z przywódcami wszystkich 42 naszych kościołów członkowskich i nie mogę się doczekać dalszej współpracy w nadchodzących latach. Jestem bardzo wdzięczny biskupowi Jo za przyjęcie zaproszenia do podjęcia tej nowej roli. Jej przywództwo będzie kluczowe, gdy będę zwiększać swoje zaangażowanie w nasze kościoły członkowskie” – powiedział Poggo.

Wspólnota Anglikańska to globalna rodzina 42 autonomicznych i niezależnych, a jednocześnie współzależnych kościołów regionalnych, narodowych i ogólnonarodowych, działających w ponad 165 krajach. Sekretarz generalny, biskup Anthony Poggo, jest odpowiedzialny za zarządzanie sekretariatem Wspólnoty Anglikańskiej, którego siedziba znajduje się w Biurze ds. Wspólnoty Anglikańskiej w Londynie.

„Od chwili, gdy w styczniu ubiegłego roku przybyłem do Biura ds. Wspólnoty Anglikańskiej na trzeci etap podróży Konferencji w Lambeth, służba z biskupem Anthonym i pod jego przewodnictwem była dla mnie samą radością. Podczas naszych narad współpracuję z biskupami na całym świecie. Szczególnie miło mi było pomagać we wprowadzaniu nowych biskupów. Jestem teraz niezwykle zaszczycony, że zostałem zaproszony do pełnienia funkcji zastępcy sekretarza generalnego” – powiedział Wells.

„Ogólnoświatowa Komunia zawsze była w centrum mojego zaangażowania w Ciało Chrystusa. Chociaż moją wiarę pielęgnowano w Kościele anglikańskim, to w Ugandzie zrozumiałem anglikanizm; i to właśnie podczas mojego pierwszego pobytu w Stanach Zjednoczonych odkryłem powołanie do święceń kapłańskich. Przez lata służyłem także – w skrócie – w innych krajach i prowincjach, od Haiti, przez Sudan Południowy po Australię, gdzie rozkoszowałem się sposobem, w jaki Jezus znajduje wyraz w różnych kontekstach i kulturach”.

Wells została wyświęcona na diakona w Kościele anglikańskim w 1995 r., na księdza w 1996 r., a na biskupa w 2016 r. Pełniła funkcję dziekana Clare College w Cambridge i zajmowała różne stanowiska nauczycielskie na Uniwersytecie w Cambridge, w Ridley Hall w Cambridge oraz w Duke Divinity School w Północnej Karolinie. W Duke założyła także Anglikański Episkopalny Dom Studiów.

Od 2013 roku była kapelanem arcybiskupa Canterbury – podczas którego odegrała kluczową rolę w założeniu Wspólnoty św. Anzelma. W 2016 r. przeniosła się do diecezji Guildford jako biskup Dorking. W styczniu 2023 r. objęła funkcję biskupa ds. Duszpasterstwa Biskupiego we Wspólnocie Anglikańskiej.

„Chociaż biskup Jo pełni swoją obecną funkcję od niecałego roku, wywarł już znaczący wpływ na rozwój powiązań między biskupami różnych prowincji i kultur. Jej nowa rola zastępcy sekretarza generalnego wskazuje na wagę tej pracy i jestem zachwycona, że ​​przyjęła zaproszenie do wzięcia na siebie tej nowej, dodatkowej odpowiedzialności” – powiedziała Maggie Swinson, przewodnicząca Stałego Komitetu ds. Wspólnoty Anglikańskiej


Tagi