Biskupi z Karoliny Północnej potępiają ataki skierowane przeciwko LGBTQ+, podczas gdy prawodawcy wysuwają projekty ustaw przeciwko LGBTQ+

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 11 sierpnia 2023
Rodmana i Brooke-Davidson

Biskup Sam Rodman i asystent biskupa Jennifer Brooke-Davidson kierują diecezją Karoliny Północnej z siedzibą w Raleigh. Zdjęcie: Diecezja Północnej Karoliny

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Dwóch biskupów diecezji Północnej Karoliny wydało w tym tygodniu oświadczenie, w którym wyrazili solidarność ze społecznością LGBTQ+ i potępili ataki na ludzi „po prostu za to, kim są”, podczas gdy legislatura stanowa jest gotowa do wprowadzenia szeregu środków przeciwko LGBTQ+.

Połączenia oświadczenie biskupa Karoliny Północnej Sama Rodmana i asystenta biskupa Jennifer Brooke-Davidson w szczególności sprzeciwia się interpretacjom Pisma Świętego używanym przez niektórych chrześcijan do oczerniania gejów, lesbijek i osób transpłciowych.

„Każdy, kto posługuje się Biblią, aby usprawiedliwić nienawiść, grzesznie fałszywie przedstawia naukę Chrystusa” — powiedzieli Rodman i Brooke-Davidson. „W naszym Kościele nie ma na to miejsca, a my, jako chrześcijanie, nie możemy tego ani popierać, ani ignorować. Kiedy nienawiść jest wyrażana przez wybranych urzędników pod pozorem wiary, musimy mówić głośno i robimy to teraz”.

Diecezja z siedzibą w Raleigh obejmuje 111 zborów w centralnej części stanu. Oświadczenie biskupów nie przytacza żadnych przykładów ani nie sprzeciwia się żadnej konkretnej polityce rządu, chociaż pojawia się, gdy kontrolowana przez Republikanów władza ustawodawcza rozważa, czy odrzucić weta demokratycznego gubernatora trzech projektów ustaw mających na celu ograniczenie praw i świadomości LGBTQ+.

Jeden z rachunków zawiera porównania z prawem Florydy, które krytycy określili jako „nie mów gej”. W Karolinie Północnej, podobnie jak na Florydzie, zakazałoby to nauczycielom szkół podstawowych omawianie tematów LGBTQ+ w klasach. Pozostałe dwa rachunki dotyczą kwestii transpłciowych. Jeden zakazałby potwierdzającej płeć opieki medycznej dla osób poniżej 18 roku życia, a drugi zakazałby dziewczętom i kobietom transpłciowym konkurowania na drużyn sportowych pasujących do ich tożsamości płciowej.

gubernator Roy Cooper zawetował wszystkie trzy ustawy ponad miesiąc temu, nazywając ich „potrójnym zagrożeniem politycznymi wojnami kulturowymi, wykorzystującymi rząd do inwazji na prawa i obowiązki rodziców i lekarzy, krzywdzenia bezbronnych dzieci oraz niszczenia reputacji i gospodarki naszego stanu, tak jak to miało miejsce w przypadku szkodliwego rachunku za toaletę”.

Cooper odwoływał się do a ustawa, którą kontrolowana przez Republikanów legislatura uchwaliła w 2016 r wymaganie od ludzi korzystania z publicznych toalet zgodnych z płcią przypisaną im przy urodzeniu, wywołując ogólnokrajową burzę krytyki, która skłoniła niektóre ligi sportowe i korporacje do bojkotu państwa. Ustawodawca uchylił ustawę w następnym roku.

Nie jest jasne, czy legislatura będzie głosować nad możliwymi uchyleniami weta Coopera w sprawie ustaw anty-LGBTQ+. Przewodniczący Izby Reprezentantów Karoliny Północnej, Tim Moore, powiedział w tym tygodniu, że prawodawcy spróbują to zrobić zastąpić Coopera 16 sierpnia, chociaż on też się przyznał „niektóre problemy z frekwencją” w tym miesiącu. Odrzucenie weta wymagałoby trzech piątych głosów, sprawdzając siłę większości Republikanów.

Republikańscy prawodawcy w stanowych organach ustawodawczych w całych Stanach Zjednoczonych zaproponowali setki rachunków anty-LGBTQ+ w ostatnich latach ponieważ przyjmują politykę wojny kulturowej, która w coraz większym stopniu koncentruje się na ograniczaniu praw i akceptacji osób transpłciowych w szkołach, służbie zdrowia i innych sferach publicznych.

Na przykład w tym roku Tennessee uchwaliło zakaz afirmującej płeć opieki nad dziećmi transpłciowymi i osobny środek stanowy zakazujący pokazów drag queen dostępnych dla dzieci, chociaż środek drag show został później uznany za niezgodny z konstytucją. Utah uchwalił w tym roku własne prawo ograniczenie opieki medycznej dostępnej dla dzieci doświadczających dysforii płciowej. A na Florydzie republikański gubernator Ron DeSantis, który również kandyduje na prezydenta, podpisał ustawę w kwietniu która wprowadziła dodatkowe ograniczenia edukacyjne w stosunku do tych zawartych w tzw. ustawie „nie mów gej”.

W Północnej Karolinie, Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich śledzi 11 projektów ustaw oczekujących na rozpatrzenie w Sejmie odnoszących się do kwestii LGBTQ+, większość z nich koncentrowała się na ograniczeniach w edukacji i ochronie zdrowia.

Rodman i Brooke-Davidson w swoim niedawnym oświadczeniu ubolewali, że „nasze rodzeństwo LGBTQ+ nadal jest atakowane – słownie i fizycznie – po prostu za to, kim są”.

„Groźby dla ich dobra i odmowa godności, do której są uprawnieni, są niesprawiedliwe i niemoralne i narażają ich na wykładniczo zwiększone ryzyko niebezpieczeństwa” – stwierdzili biskupi. „Wielbią i służą z resztą z nas, służąc z nami i dla nas w rolach świeckich i wyświęconych w naszych kościołach i szerszej społeczności. Pod względem emocjonalnym, duchowym i cielesnym należy im się taki sam szacunek i bezpieczeństwo, jakich Bóg pragnie dla nas wszystkich”.

– David Paulsen jest starszym reporterem i redaktorem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć o godz dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi