Biskupi anglikańscy i naukowcy konsultują się na spotkaniu w Kenii w sprawie wzajemnego oddziaływania wiary i nauki

Opublikowano 10 sierpnia 2023

[Biuro Wspólnoty Anglikańskiej] Biskupi anglikańscy, naukowcy i pedagodzy teolodzy zebrali się w Kenii, aby zgłębić temat „Nauka i wiara dla wzbogacenia ludzkiego życia” w dniach 7-10 sierpnia. Celem było omówienie sposobów, w jakie społeczności wyznaniowe i naukowe mogą współpracować, aby budować zrozumienie otaczającego nas świata i odpowiadać na potrzeby ludzi i planety.

Rozmowy są ważną częścią rozwoju Komisji Naukowej Wspólnoty Anglikańskiej, która została zapoczątkowana na Konferencji w Lambeth w 2022 roku.

Spotkanie, którego gospodarzem jest biskup Joseph Galgalo w Centrum św. Juliana w Kościele Anglikańskim w Kenii, jest pierwszym z trzech warsztatów deliberatywnych, pozostałe mają się odbyć w Indiach Zachodnich i Oceanii w okresie od sierpnia 2023 do lutego 2024 roku. Anglikańskie poglądy z tych reprezentatywnych regionów na kwestie nauki i wiary oraz współtworzenie priorytetów z Komisją Nauki na nadchodzącą dekadę.

Podczas warsztatów w Kenii omówiono szereg tematów, w tym zrozumienie różnych systemów wiedzy, wzajemne oddziaływanie wiary i nauki, sposoby, w jakie nauka wnosi lub mogłaby przyczynić się do pracy Kościoła, zbadanie przykładów praktycznych partnerstw między nauką a wspólnotami wyznaniowymi, takich jak odpowiedź na pandemię COVID-19 i znaczenie uczenia się od społeczności tubylczych w rozwijaniu wiedzy. Poświęcono również czas na omówienie wezwania do nauki i wiary w Lambeth, które jest badane podczas trzeciej fazy podróży Konferencji w Lambeth.

Proces ten jest wspierany w imieniu Komisji Naukowej przez projekt o nazwie „Anglikańskie przywództwo myśli wokół nauki” oraz międzynarodowy zespół duchownych i naukowców. Warsztaty w Kenii były prowadzone przez Jacquie Bay z University of Auckland i Ednah Ojee z University of Nairobi, przy szerszym udziale Galgalo; Andrew Briggs, profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Heather Payne z Kościoła Anglikańskiego w Walii. Konsultacje poparł również Stephen Spencer, doradca ds. edukacji teologicznej w Anglikańskim Biurze Komunii. Wkład w planowanie obejmował zespoły z Indii Zachodnich i Oceanii oraz wsparcie ze strony Międzynarodowej Rady Naukowej.

„Wizją Komisji Naukowej jest inspirowanie odważnych i pewnych siebie przywódców w kwestiach związanych z nauką w społecznościach kościelnych na całym świecie i wnoszenie mądrości wiary do debaty naukowej” — powiedział Briggs. „Komisja będzie w stanie tak wiele osiągnąć dla poprawy ludzkiego życia i rozkwitu. Cieszę się, że tak wiele osób z całego świata weźmie udział w tych warsztatach w nadchodzących miesiącach.”

Bay dodał: „Kształtując ten projekt i pracę Komisji Nauki Wspólnoty Anglikańskiej, ważne jest, abyśmy zbierali spostrzeżenia i doświadczenia z całej wspólnoty. Warsztaty z tego tygodnia pozwoliły nam usłyszeć od uczestników o wielu sposobach, w jakie ich kościoły regularnie odgrywają ważną rolę jako „komunikatorzy nauki” w życiu społeczności. Od rosnącej świadomości szczepionek podczas pandemii po mobilizację społeczności w odpowiedzi na kryzys środowiskowy, współpraca między wiarą, nauką i społecznością może przynieść ogromne korzyści dla wspólnego dobra. Warsztaty te pokazują, jak duży wpływ Komisja Nauki może mieć na wzrost przywództwa myśli i zaufania do nauki wśród kościołów Wspólnoty Anglikańskiej”.

A Galgalo powiedział: „Kościół anglikański w Kenii był zachwycony, mogąc powitać przyjaciół z całego świata, aby wzięli udział w tym ważnym zgromadzeniu. Duża część naszej rozmowy skupiała się na tym, jak Komisja Nauki Wspólnoty Anglikańskiej mogłaby pomóc kościołom myśleć teologicznie o związku wiary i nauki. Zbadaliśmy, w jaki sposób nauka jest systemem wiedzy, który jest darem od Boga, aby pomóc nam zrozumieć i cenić Boży świat. W miarę jak prace komisji nabierają kształtu, mamy nadzieję, że kościoły będą w stanie znaleźć sposoby, by uczyć się od społeczności naukowej w odpowiadaniu na ludzkie potrzeby – i oferować mądrość wiary rozważaniom etycznym w odkryciach naukowych”.

Następne warsztaty odbędą się w listopadzie w Kingston na Jamajce.


Tagi