Biskup Kuby Griselda Delgado del Carpio przechodzi na emeryturę

Opublikowano 4 kwietnia 2023

Biskup Kuby Griselda Delgado del Carpio trzyma wnuczkę za rękę, gdy ona i biskup przewodniczący Michael Curry wychodzą z katedry Świętej Trójcy w Hawanie podczas nabożeństwa upamiętniającego powrót diecezji kubańskiej do Kościoła Episkopalnego 6 marca 2020 r. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Rt. Wielebny Griselda Delgado del Carpio, który ma kierował biskupią diecezją Kuby od 2010 roku przeszedł na emeryturę 23 marca, zgodnie z informacjami z Przyjaciół Kościoła Episkopalnego na Kubie. Była pierwszą kobietą, która służyła jako biskup diecezjalny na Kubie iw Ameryce Łacińskiej.

Delgado odegrał kluczową rolę w pracy dla łączenie Kościoła na Kubie z Kościołem Episkopalnym, która odbyła się w 2020 roku, po pięciu latach starań obejmujących m.in. zatwierdzona przez 79. Konwencję Generalną w 2018 r. Zjednoczenie obchodzono 6 marca 2020 r., usługa w katedrze Świętej Trójcy w Hawanie.

Stosunki między Kościołem kubańskim a Kościołem episkopalnym zostały zerwane w 1966 r., po utracie stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami, która nastąpiła po rewolucji 1959 r., która doprowadziła do władzy Fidela Castro.

Delgado, który urodził się w Boliwii w 1955 r., przeniósł się na Kubę w 1982 r., aby uczęszczać do seminarium. Po ukończeniu studiów pozostała w kraju i przez 20 lat pełniła funkcję rektora Santa Maria Virgen w Itabo, zanim została biskupem koadiutorem, a następnie biskupem diecezjalnym.

Stały komitet diecezji pełni funkcję władzy kościelnej po przejściu Delgado na emeryturę i będzie nadzorował proces wyboru kolejnego biskupa.


Tagi