Niedziela Życia Religijnego, aby rzucić światło na wspólnoty episkopalne, zakony monastyczne

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 5 sty 2023
Wspólnota Matki Jezusa

Wspólnota Matki Jezusa jest jedną z 14 wspólnot chrześcijańskich uznanych kanonicznie przez Kościół Episkopalny. Zdjęcie: Wspólnota Matki Jezusowej

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Zakony monastyczne i wspólnoty chrześcijańskie są powszechnie określane jako jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic w Kościele Episkopalnym. „Myślę, że wielu ludzi nie ma pojęcia, że ​​mamy mnichów i mniszki, którzy mieszkają w klasztorach, a także braci i siostry, którzy są częścią naszych oddanych społeczności religijnych” – powiedział Franklin Kline, członek anglikańskiego Zakonu Kaznodziejskiego Biskupi serwis informacyjny.

Sekret wyszedł. Głęboka duchowość tych wspólnot została potwierdzona w ubiegłym roku przez lata 80th Generalna Konwencja i będzie obchodzona 22 stycznia, w trzecią niedzielę po Objawieniu Pańskim, kiedy episkopalianie w całym kościele obchodzimy po raz pierwszy Niedzielę Życia Zakonnego. Zachęca się diecezje i kongregacje do obchodzenia Niedzieli Życia Religijnego poprzez udostępnianie zasobów internetowych na temat tych wspólnot oraz zapraszanie członków zakonów do przemawiania i głoszenia kazań podczas niedzielnych nabożeństw.

Dostępne są wkładki do biuletynów na stronie internetowej Episkopatu. Inne zasoby online są gromadzone pod adresem religijna niedziela.org, w tym linki do stron internetowych prowadzonych przez Konferencja Zakonów Anglikańskich w obu Amerykach oraz Krajowe Stowarzyszenie Chrześcijańskich Wspólnot Episkopalnych.

„Nasze życie w Chrystusie polega na wspólnocie i wzajemnym wsparciu. Potrzebujemy towarzystwa na drodze, aby pogłębić nasze relacje z Bogiem i skoncentrować nasze życie na Jezusie Chrystusie”, Siostra Ellen Francis, BHP, – czytamy w artykule promującym Niedzielę Życia Religijnego. Franciszek jest członkiem Zakonu Świętej Heleny i wiceprzewodniczącym Konferencji Zakonów Anglikańskich w obu Amerykach.

„Przez dziesięciolecia marzeniem episkopalnych wspólnot zakonnych była niedziela obrzędowa i celebracja życia religijnego” – napisał Franciszek. „Ty lub ktoś, kogo znasz, możesz dostrzec powołanie do życia w ślubach zakonnych i zapraszamy tych, którzy to robią, do podjęcia z nami rozmowy rozeznania”.

Kline, z Anglikański Zakon Kaznodziejów, pomaga zorganizować Niedzielne Obserwacje Życia Religijnego w Diecezji Missouri, rozpoczynając od nocnych rekolekcji 20 i 21 stycznia w Marianist Retreat Center w Eureka. Uroczystości diecezjalne obejmie chóralną pieśń wieczorną w katedrze Christ Church w St. Louis, gdzie modli się Kline.

„Myślę, że ludzie szukają czegoś więcej i głębiej w swoich ścieżkach wiary i myślę, że to wspaniały sposób na zaangażowanie się w życie kościoła” – powiedział Kline.

Członkowie zakonów monastycznych żyją razem pod takimi ślubami jak ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Podobnie członkowie wspólnot chrześcijańskich, choć mieszkają osobno, spotykają się na modlitwie i formacji, zgadzając się jednocześnie na dochowanie ślubów zakonnych. The Kościół Episkopalny uznaje kanonicznie 18 zakonów monastycznych i 14 wspólnot chrześcijańskich dla mężczyzn, kobiet lub obu. Każda z nich jest zdefiniowana przez duchowe wytyczne lub reguły życia oraz zaangażowanie w modlitwę, życie we wspólnocie i gościnność.

Kline, podobnie jak wielu episkopalian, nie zdawał sobie sprawy, że kościół ma takie wspólnoty, dopóki St. Louis był gospodarzem dorocznego zgromadzenia anglikańskiego Zakonu Kaznodziejskiego w 2010 roku. Pomógł dostosować niektóre działania zakonu w Christ Church Cathedral i odkrył, że społeczność zaapelowała do pragnienie „czegoś głębszego” na drodze wiary.

„Szukałem czegoś więcej niż tylko chodzenia do kościoła” – powiedział. „To było bardzo satysfakcjonujące”.

Anglikański Zakon Kaznodziejski jest otwarty dla duchownych i świeckich mężczyzn i kobiet i kontynuuje dominikańską tradycję modlitwa, wspólnota, studium i głoszenie kazań. Członkowie zgadzają się żyć życiem prostota, czystość i posłuszeństwo— powiedział Klein. Ma około 150 członków w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, od Anglii po Amerykę Południową.

W diecezji Chicago Will White ze Wspólnoty Matki Jezusa wspiera parafialne obchody Niedzieli Życia Religijnego w północnej diecezji Illinois. White pracuje jako dyrektor operacyjny w Church of Our Savior w Chicago i oddaje cześć w północnej części miasta w Church of the Atonement.

Chociaż uczestnictwo w życiu kongregacji jest jednym ze sposobów praktykowania wiary, White powiedział, że zakon monastyczny lub wspólnota chrześcijańska oferuje członkom dodatkowe ścieżki prowadzące do duchowego wzbogacenia.

„Jako chrześcijanie czujemy się powołani przez Jezusa do czegoś [więcej]… ze względu na charakter naszego chrztu” – powiedział White w rozmowie z ENS. „Tak naprawdę to podejście wspólnotowe, zakorzenione w tradycji monastycznej, jest kolejną drogą odkrywania powołania”.

Wspólnota Matki Jezusa, otwarta na wszystkie tożsamości płciowe, jest niewielka, ale rośnie. Powstała w 2011 roku i obecnie liczy około tuzina lub więcej członków, z których część, ale nie wszyscy, ma siedzibę w rejonie Chicago. „Nasze śluby to sprawiedliwość, czułość, pokora i kontemplacja” – powiedział White. Regułą życia wspólnoty jest koncentruje się na relacji Maryi z Jezusem przez całe życie, śmierć i zmartwychwstanie.

Oprócz uczestniczenia w corocznych tygodniowych rekolekcjach, członkowie Wspólnoty Matki Jezusa odmawiają różaniec i odmawiają codzienne oficjum przez cały tydzień, w tym za pośrednictwem internetowej grupy modlitewnej. Przez cały rok członkowie organizują również wydarzenia osobiste i internetowe, czasem z udziałem gościa, aby zaangażować się w duchową refleksję. A członkowie zobowiązują się do służenia misji Wspólnoty Matki Jezusa, do posługi bliźnim, którzy są w potrzebie.

W tę pierwszą Niedzielę Życia Religijnego White powiedział, że przede wszystkim przekazuje wiadomość do kongregacji w diecezji Chicago, mając nadzieję, że takie obrzędy będą się nasilać w kolejnych latach.

Niedziela Życia Religijnego została ustanowiona jako doroczne święto Kościoła Episkopalnego w latach 80th Konwencja Generalna w Uchwale B004, która została zaproponowana i zatwierdzona przez 14 biskupów reprezentujących diecezje z Kalifornii, Georgii, Indiany, New Jersey, Nowego Jorku, Północnej Karoliny i Wisconsin. W wyjaśnieniu dołączonym do rezolucji zauważono, że zakony monastyczne i wspólnoty chrześcijańskie „istnieją w Kościele Episkopalnym od połowy XIX wieku, ale są w dużej mierze nieznane episkopalianom”.

Konferencja Zakonów Anglikańskich w obu Amerykach była siłą napędową idei Niedzieli Życia Religijnego, we współpracy z Krajowym Stowarzyszeniem Chrześcijańskich Wspólnot Episkopalnych. Biskupi biskupi, którzy byli aktywni we wspieraniu takich wspólnot, chętnie zgodzili się wprowadzić rezolucję i zapewnić jej uchwalenie.

Ostatecznie Niedziela Życia Religijnego ma na celu podnoszenie świadomości, powiedział White. „Są ludzie, którzy we własnym życiu duchowym szukają czegoś głębszego” – powiedział. „Modlę się tylko o to, aby ludzie dostrzegli szerokość i szerokość społeczności, które istnieją w amerykańskim kościele i po prostu zaczęli tworzyć relacje”.

– David Paulsen jest redaktorem i reporterem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć w dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi