W tym Adwencie kościoły wezwały do ​​oceny kultu pod kątem nieumyślnego antysemityzmu

Przez Kathryn Post
Opublikowano 15 grudnia 2022

[Wiadomości Religijne] W grudniu zbory chrześcijańskie będą pasować „Przyjdź, przyjdź, Emmanuelu”, a księża będą poetycko opowiadać o proroctwach Starego Testamentu. Kiedy to robią, grupa żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich nauczycieli wzywa ich do zbadania, gdzie antysemickie idee mogą czaić się niewykryte.

14 grudnia Rada Centrów Stosunków Żydowsko-Chrześcijańskich — grupa ok 30 instytucji członkowskich poświęcony wzajemnemu zrozumieniu między Żydami a chrześcijanami — wydał a publiczne oświadczenie wzywając amerykańskie kościoły do ​​stawienia czoła kryzysowi antysemityzmu. „Błagamy wszystkie kościoły o podwojenie wysiłków na rzecz publicznego potępienia antysemityzmu jako sprzecznego z samą istotą chrześcijaństwa” – czytamy w oświadczeniu.

Grupa jako powód swojego oświadczenia podaje rażące rozpowszechnianie antysemickich teorii spiskowych zarówno przez ikony popkultury, jak i polityków. „Stany Zjednoczone stoją w obliczu największego kryzysu publicznego antysemityzmu od stulecia”, czytamy w oświadczeniu, ostrzegając, że „możemy być świadkami normalizacji antysemityzmu w dyskursie amerykańskim, który przypomina wydarzenia, które miały miejsce w Niemczech, kiedy naziści doszli do władzy w 1930”.

„Fakt, że żydzi i chrześcijanie mogą wspólnie pracować nad dokumentem takim jak ten jako koledzy i przyjaciele, pokazuje, jak daleko zaszliśmy i ile więcej możemy razem zrobić, aby powstrzymać nienawiść i antysemityzm oraz zbudować mosty szacunku i zrozumienia” powiedział rabin Eric J. Greenberg, jeden z autorów projektu i członek CCJR.

Połączenia Zgłoszono Ligę Przeciwko Zniesławieniu 34% wzrost incydentów antysemickich w USA w latach 2020-2021. Badanie przeprowadzone w 2021 r. przez Amerykański Komitet Żydowski wykazało, że 60% ogółu społeczeństwa postrzega antysemityzm jako problem.

Ale oświadczenie CCJR prosi chrześcijan, aby spojrzeli poza antysemityzm występujący poza ich kongregacjami, aby ocenić własne teologie i nauki pod kątem nastrojów antyżydowskich. Wiele dzisiejszych kazań chrześcijańskich uznaje żydowskiego Jezusa narodzonego w wyraźnie żydowskim kontekście, ale także pośrednio maluje portret Jezusa, którego przybycie sprawiło, że judaizm stał się przestarzały.

Naukowcy twierdzą, że to rozróżnienie jest krytyczne, ponieważ wrabianie Jezusa w opozycję do judaizmu łatwo prowadzi do wyobrażenia sobie chrześcijan w opozycji do Żydów – powszechna teoria motywująca w ideologii białej supremacji.

„Jedną z cech, która utrudniała chrześcijanom w okresie nazistowskim krytykę nazistowskiego antysemityzmu i rasizmu, był fakt, że odziedziczyli oni poczucie opozycyjnej tożsamości. Chrześcijanie byli przeciwko Żydom, Żydzi byli przeciwko Chrześcijanom, Jezus musiał być przeciwko Żydom” – powiedział Philip Cunningham, dyrektor Instytutu Stosunków Żydowsko-Katolickich na Uniwersytecie św. Józefa w Filadelfii i współautor oświadczenia.

Niektórzy uczeni sugerują, że podczas Adwentu, obecnego sezonu liturgicznego, kiedy chrześcijanie przygotowują się duchowo do Bożego Narodzenia, może pojawić się tendencja do przedstawiania judaizmu jako wadliwego prekursora chrześcijaństwa.

Ks. Daniel Joslyn-Siemiatkoski, badacz stosunków żydowsko-chrześcijańskich w Boston College i ksiądz episkopalny, zauważył, że dla chrześcijan ważna jest umiejętność interpretowania fragmentów Starego Testamentu, takich jak proroctwa Izajasza, jako odnoszących się do Jezusa. Jednak problem pojawia się, gdy chrześcijanie twierdzą, że te fragmenty należy interpretować wyłącznie w ten sposób.

 

„Powiedzenie, że znaczenie Pisma Świętego skończyło się dla Żydów, ponieważ przyszedł Jezus, podsyca poczucie, że Żydzi nie mają już powodu do istnienia” – powiedziała Joslyn-Siemiatkoski. „To może przyczynić się do powszechnego antysemityzmu, kiedy ludzie mogą pytać:„ Dlaczego Żydzi w ogóle są tutaj, skoro ich Pismo się wypełniło?”

Teologia antyżydowska może wkraść się do uwielbienia za pośrednictwem ukochanych hymnów. Dorastając jako metodysta, Joslyn-Siemiatkoski uwielbiał melodię adwentową „Lo! On przychodzi wraz z opadającymi chmurami”, ale teraz potyka się o drugą zwrotkę: „Ci, którzy nic nie zrobili i sprzedali go / Przebili go i przybili do drzewa / Głęboko płaczą / Głęboko płaczą / Głęboko płaczą / Czy ujrzy prawdziwy Mesjasz”.

„Charles Wesley powtarza ten od dawna chrześcijański pogląd, że Żydzi są odpowiedzialni za śmierć Jezusa; odrzucili go jako Mesjasza. Kiedy Jezus powróci, będą lamentować i zostaną ukarani za niewiarę” – powiedziała Joslyn-Siemiatkoski.

Elena Procario-Foley, profesor religioznawstwa na Iona University w Nowym Jorku, powiedziała Religion News Service, że „O Come, O Come, Emmanuel” można również odczytać jako wrogie wobec narodu żydowskiego. „Więc Izrael jest w niewoli, a rozumie się, że są na wygnaniu z powodu swojego grzechu” – powiedziała, odnosząc się do pierwszego wersetu. „A Jezus pojawi się i rozwiąże wszystkie te problemy”.

Procario-Foley powiedział, że myślenie o judaizmie jako jedynie ramce dla chrześcijaństwa nie jest pomocne. „Kiedy używamy ciemności kontra światło, piekło kontra chrześcijański Mesjasz, kiedy robimy te dualizmy o sumie zerowej, zwiększamy tę polaryzację. A ludzie religijni powinni starać się przewodzić przez polaryzacje, w których się znajdujemy”.

Chrześcijanie powinni móc celebrować swoją wiarę, powiedział Procario-Foley, bez używania negatywnych porównań z judaizmem.

Joslyn-Siemiatkoski i Procario-Foley również należą do organizacji CCJR i byli członkami komitetu redakcyjnego oświadczenia.

Joslyn-Siemiatkoski powiedział, że nie ma potrzeby całkowicie wyrzucać najbardziej znanych adwentowych pieśni uwielbienia – wersety można przepisać i, jak zasugerował Procario-Foley, można je oprawić w dokładny kontekst historyczny, nawet kontaktując się z sąsiednimi społecznościami żydowskimi, aby zobaczyć, jak teologia ziemi hymnu.

CCJR formułuje swoje oświadczenie jako zaproszenie, a nie potępienie. „Z pewnością nie obwiniamy chrześcijaństwa za antysemityzm ani nie mówimy, że chrześcijanie są antysemitami” – powiedział Cunningham. Ale to zaproszenie z wysoką stawką. Słowa, lekcje i teologie mają realne konsekwencje, coś, co należy traktować poważnie w czasach, gdy przestępstwa z nienawiści wobec Żydów są rośnie.

„Nie możemy mówić o Księciu Pokoju i nie mówić o nim jako o żydowskim dziecku, które próbowało przynieść uzdrowienie cierpiącemu światu pod rzymską okupacją” – powiedział Procario-Foley. „Wątek świąteczno-wielkanocny powinien dotyczyć uzdrowienia. A nasz świat tak rozpaczliwie potrzebuje uzdrowienia”.


Tagi