W miarę wzrostu liczby członków meksykańska parafia anglikańska poszukuje większej liczby śpiewników

autorstwa Egana Millarda
Opublikowano 6 grudnia 2022

Kościół anglikański św. Pawła / Iglesia San Pablo w San Miguel de Allende w Meksyku. Źródło zdjęcia: George Woodward III

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Rosnąca parafia anglikańska w Meksyku, dysponująca ograniczonymi środkami, prosi kongregacje episkopalne o zapasowe śpiewniki w celu zastąpienia ich zużytych. Delikatnie używane kopie Hymnału z 1982 r. – być może niewykorzystane dodatki lub kopie z zamkniętych kościołów – pomogą parafii w odprawianiu nabożeństw bez wydawania jej ograniczonych funduszy, powiedział ks. George Woodward III, rektor, powiedział Episcopal News Service.

Kościół anglikański św. Pawła/Iglesia San Pablo w San Miguel de Allende, około 62,000-tysięcznym mieście na wyżynach środkowego Meksyku, jest częścią diecezji meksykańskiej w La Iglesia Anglicana de Mexico, prowincji Wspólnoty Anglikańskiej. Woodward jest kanonicznie rezydentem diecezji episkopalnej Los Angeles.

Od założenia w 1965 r. do przybycia Woodwarda w 2018 r. parafia św. Pawła była „całkowicie parafią gringo”, powiedział, odnosząc się do amerykańskich i kanadyjskich emigrantów, którzy osiedlili się w San Miguel de Allende od połowy XX wieku. Szacunki dot populacja amerykańska wahają się od 5 do 10%, ale ich wpływ kulturowy był znaczący. Wielu z nich to emeryci, których przyciąga całoroczny umiarkowany klimat i zabytkowe centrum miasta, a Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W ostatnich latach – zwłaszcza od początku pandemii COVID-19 – populacja ta wzrosła, zwiększając frekwencję w kościele św. Pawła.

„Jesteśmy rozwijającą się parafią” — powiedział Woodward. „Kiedyś składał się z ptaków śnieżnych, które schodziły zimą i Teksańczyków, którzy opuszczali letnie upały. Teraz jest o wiele więcej ludzi ze względu na możliwość pracy jako cyfrowy koczownik lub na stałe za granicą, [i ci ludzie] przeprowadzili się tutaj w coraz większej liczbie”.

Ale jest również rozszerzony poza emigrantów. Po przybyciu Woodward rozpoczął hiszpańską Eucharystię – oprócz dwóch angielskich nabożeństw – która obecnie przyciąga około 25 osób tygodniowo, w sumie około 150 uczestników w każdą niedzielę.

„Parafia naprawdę rozkwitła… Mamy się nadzwyczaj dobrze” — powiedział.

Ale wraz z rozwojem parafia coraz bardziej czerpie ze swoich rezerw na niezrównoważonej trajektorii. Przy niskich i niespójnych kwotach datków, St. Paul's stara się sprostać rocznemu budżetowi w wysokości 200,000 XNUMX USD. Podczas gdy rodowici meksykańscy członkowie „dają z siebie wszystko”, kościół św. Pawła jest „całkowicie zależny od zagranicznej części naszego zgromadzenia” — powiedział Woodward.

„Istnieje duże zróżnicowanie bogactwa populacji gringo. Ludzie albo budują tutaj swój czwarty wielki dom, albo są tutaj, ponieważ są zafascynowani kulturą i językiem, albo są tutaj, ponieważ są zbyt biedni, by mieszkać w Stanach Zjednoczonych” – powiedział ENS.

Kryzys budżetowy jest widoczny w kolekcji hymnów z 1982 r., które „rozpadają się”.

„Będziemy mieć 125 [anglojęzycznych uczestników] w niedzielę i po prostu nie mamy hymnów” – powiedział Woodward. Mając pilniejsze potrzeby, Woodward postanowił dotrzeć do nich za pośrednictwem reklam i osobistych próśb, zamiast próbować zebrać więcej pieniędzy na zakup nowych.

Jedyna konkretna oferta do tej pory nadeszła Katedra Wszystkich Świętych w Albany w stanie Nowy Jork, gdzie stary przyjaciel Woodwarda powiedział, że na początku stycznia wyśle ​​dwa pudełka ze śpiewnikami.

„Prawdopodobnie będziemy mieli 36 dodatkowych śpiewników, co będzie bardzo pomocne, ponieważ nie mamy wielu śpiewników” — powiedział Woodward.

Woodward jest dostępny pod adresem StPaulsRectorSMA@gmail.com.

– Egan Millard jest asystentem redaktora i reporterem Episcopal News Service. Można się z nim skontaktować pod adresem emillard@episcopalchurch.org.


Tagi