Biskup przewodniczący dołącza do obchodów 150-lecia anglikanizmu w Puerto Rico

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 8 listopada 2022

Biskup Portoryko Rafael Morales Maldonado (z prawej) oprowadza biskupa przewodniczącego Michaela Curry'ego po niektórych obiektach diecezji podczas wizyty Curry'ego na tym terytorium 8 listopada. Zdjęcie: Diecezja Portoryko, za pośrednictwem Facebooka

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Biskup przewodniczący Michael Curry przebywa w tym tygodniu w Puerto Rico, gdzie Kościół Episkopalny obchodzi 150-lecie anglikanizmu na wyspie.

„Jesteśmy tutaj, aby podziękować Bogu za wszystko, co Bóg robi tutaj w diecezji episkopalnej Puerto Rico” – powiedział Curry 8 listopada podczas jutrzni w katedrze św. Jana Chrzciciela w San Juan. Podczas nabożeństwa Curry przyłączył się do ponownego poświęcenia katedry. Zaplanowano również wizytę w centrum diecezjalnym i stacji radiowej oraz wygłoszenie kazań podczas Najświętszej Eucharystii później w ciągu dnia w Gurabo.

„Dobrze tu być” — powiedział w katedrze.

Puerto Rico, obecnie terytorium Stanów Zjednoczonych, znajdowało się pod panowaniem hiszpańskim i było przeważnie rzymskokatolickie w 1872 roku, kiedy anglikański biskup Antigui otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie protestanckich nabożeństw w Ponce, dużym mieście na południowym wybrzeżu wyspy. Powstał tam pierwszy anglikański kościół Świętej Trójcy, początkowo przeznaczony dla emigrantów.

Biskup Antigua William Waldron Jackson w liście opisującym wczesną posługę anglikańską w Puerto Rico zacytował miejscowego księdza o tym, jak dobrze przyjęto pierwsze nabożeństwa.

„Nigdy nie zapomnę uwagi, jaką okazywało całe zgromadzenie podczas nabożeństw i kazań, ani uczucia radości i wdzięczności, jakie towarzyszyło mi po zakończeniu nabożeństwa, kiedy wstałem od biurka” – powiedział ksiądz. „Niektórzy naprawdę mnie obejmowali; a jeden stary angielski dżentelmen objął mnie i szlochał jak dziecko”.

Stany Zjednoczone przejęły kontrolę nad Puerto Rico podczas wojny z Hiszpanią w 1898 roku, a anglikańska obecność tam stała się diecezją Kościoła episkopalnego z siedzibą w USA. Konwencja Generalna zezwoliła na to diecezji oddzielona od kościoła w 1979 r, ale to było ponownie przyjęty jako część prowincji kościelnej IX w 2003 r. W tym roku, za zgodą 80th Konwencja Generalna Diecezji Puerto Rico przeniesiony do prowincji kościelnej II, która obejmuje inne diecezje na Karaibach oraz diecezje w Nowym Jorku i New Jersey.

„Dziękujemy Bogu… za nasze 150 lat” — powiedział bp Rafael Morales Maldonado w poście na Facebooku, zapraszając episkopalian na obchody 8 listopada.

Curry podróżował także po Puerto Rico stycznia 2018 z wizytą duszpasterską miesięcy po tym, jak huragan Maria spustoszył wyspę. Jego obecna wizyta jest taka, jak Puerto Rico wychodzenie z kolejnej potężnej burzy, huragan Fiona, który we wrześniu przetoczył się przez południowo-zachodni róg wyspy, powodując rozległe przerwy w dostawie prądu i katastrofalne powodzie.

– David Paulsen jest redaktorem i reporterem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć w dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi