Anglikańscy pedagodzy teolodzy z Ameryki Środkowej i Południowej konsultują kryzys migracyjny

Opublikowano 6 czerwca 2022

[Serwis informacyjny o komunii anglikańskiej] Dziesięciu edukatorów teologicznych z kościołów anglikańskich z całej Ameryki Środkowej i Południowej zebrało się w zeszłym miesiącu w Guatemala City na coś, co zostało opisane jako „przełomowe” konsultacje na temat kryzysu migracyjnego oraz tego, jak kościoły i ich seminaria oraz programy szkoleniowe mogą zareagować.

W konsultacjach, których gospodarzem był Wydział Edukacji Teologicznej w Anglikańskim Biurze Komunii (TEAC), uczestniczyło online około 50 innych uczestników pierwszej sesji, seminarium internetowego, w którym Loida Sardinas z Kolumbii i Gabriela Merayo z Argentyny omawiały globalny problem.

Na świecie jest obecnie ponad 280 milionów migrantów, z czego 20 procent przemieszcza się w obrębie Ameryki Łacińskiej i aż do granicy z USA. Wielu pada ofiarą wyzysku, ksenofobii i rasizmu. W Meksyku i Ameryce Środkowej zaginęło ponad 100,000 XNUMX osób.

Konsultacje dotyczyły tego, jak migracja jest sednem Biblii, od Abrahama i Exodusu do decydującego epizodu wygnania ludu Izraela.

Elizabeth Cook z Kostaryki zwróciła uwagę, że Biblia została napisana przez migrantów dla migrantów, a zatem są oni braćmi i siostrami potrzebującymi szacunku, godności i wsparcia.

Neli Miranda z Gwatemali przypomniała podczas konsultacji, że „działalność misyjna jest matką teologii i dlatego edukacja teologiczna musi być osadzona w realiach kryzysu”.

Artykuły z konsultacji i klipy wideo zostaną wkrótce opublikowane online przez TEAC.


Tagi