Diecezja Puerto Rico do przyłączenia do Prowincji II, do czasu zatwierdzenia przez Konwencję Generalną

Przez pracowników ENS
Opublikowano 22 września 2021

Portoryko Biskup Rafael Morales i klerycy na Eucharystii na rozpoczęcie zajęć w Katedrze Biskupiej św. Jana Chrzciciela w San Juan, Portoryko, w sierpniu 2021 r. Fot. Diecezja Portoryko

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Diecezja Puerto Rico ma przejść z Prowincji IX do Prowincji II po tym, jak synod Prowincji II jednogłośnie przegłosował przyjąć jego prośbę 9 września. Zmiana zostanie przekazana przed 80. Konwencją Generalną w lipcu 2022 r. do ostatecznego zatwierdzenia.

Diecezja Puerto Rico została włączona prowincja IX – która obecnie składa się z siedmiu diecezji w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – od czasu ponownego przyjęcia do Kościoła Episkopalnego w 2003 roku. W kwietniu diecezja przedstawiła IX synodowi Prowincji uchwałę o chęci zmiany prowincji, którą synod zatwierdził jednogłośnie . Diecezja następnie zwołała specjalny konwent w lipcu, aby określić, do której nowej prowincji przyłączy się, wybierając spośród prowincji II, III i IV, zgodnie ze świecką przedstawicielką Rady Prowincji II Yvonne O'Neal, która reprezentowała jej prowincję na konwencji. Prowincje III i IV reprezentowali, odpowiednio, biskupi William Klusmeyer z Zachodniej Wirginii i Gregory Brewer z Centralnej Florydy.

Po prezentacjach z prowincji, zjazd diecezjalny przegłosował w szóstej turze głosowanie za przystąpieniem do prowincji II. prowincja II – „międzynarodowa prowincja atlantycka”, jak sama siebie nazywa – składa się z diecezji w stanach Nowy Jork i New Jersey, Haiti, Kuby, Wysp Dziewiczych oraz Konwokacji Kościołów Episkopalnych w Europie.

Przed wrześniowym głosowaniem na synodzie prowincji II w sprawie przyjęcia diecezji pełniący obowiązki przewodniczącego bp DeDe Duncan-Probe, biskup centralnego Nowego Jorku, zaprosił biskupa Portoryko Rafaela Moralesa do przemówienia na synodzie. W swoim przeglądzie pracy diecezji Morales „podkreślił seminarium diecezjalne, program poradnictwa pogrzebowego i żałobnego, nową stację radiową z jej wieloma programami… i to, jak to wszystko wpływa na media społecznościowe” napisał O’Neal. „Jednym z najbardziej godnych uwagi osiągnięć diecezji Puerto Rico jest Episkopalny System Opieki Zdrowotnej św. Łukasza, największy na wyspie, [który] działa od ponad 100 lat”.

Przedstawiając rezolucję, O'Neal zwrócił uwagę na powiązania między diecezjami Puerto Rico, Kuby, Haiti i Wyspami Dziewiczymi, w tym fakt, że Wyspy Dziewicze należały do ​​diecezji Puerto Rico do 1962 roku. O'Neal powiedział również synodowi: że Puerto Rico nie przyjedzie do Prowincji II w poszukiwaniu pomocy finansowej”.

„Diecezja ma przedsiębiorstwa generujące dochód, takie jak system opieki zdrowotnej św. Łukasza” — napisał O'Neal. „Osiem lat temu diecezja Portoryko dysponowała darowizną w wysokości 26 milionów dolarów zgromadzoną przez odchodzącego na emeryturę biskupa, która od tego czasu znacznie wzrosła”.

Diecezja Portoryko przedstawi rezolucję zatwierdzającą zmianę na Konwencie Generalnym zaplanowanym na lipiec przyszłego roku w Baltimore w stanie Maryland. Diecezja planuje również w przyszłym roku świętować 150-lecie anglikanizmu na wyspie.


Tagi