Biskup przewodniczący wysyła list solidarności do kościoła anglikańsko-episkopalnego Salwadoru w obliczu niepokojów politycznych w kraju

przez Lynette Wilson
Opublikowano 28 maja 2021

W San Salvador w Salwadorze 2 maja ludzie trzymają tablice z napisem „Poszanowanie konstytucji”, protestując przeciwko usunięciu przez Zgromadzenie Ogólne Salwadoru sędziów Sądu Najwyższego i prokuratora generalnego. Zdjęcie: Jose Cabezas/REUTERS

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Biskup przewodniczący Michael Curry wysłał list, w którym wyraził solidarność Kościoła Episkopalnego z Kościołem Anglikańsko-Episkopalnym w Salwadorze, ponieważ niepokoje polityczne, podsycane przez ciągłą konsolidację władzy prezydenta Nayiba Bukele, zagrażają demokracji i praworządności w kraju Ameryki Środkowej.

„Kiedy gromadzicie się razem na pierwszej osobistej konwencji diecezjalnej od początku COVID-19, piszę, aby was zapewnić, że my w Kościele Episkopalnym obejmujemy was wszystkich modlitwą, dziękując Bogu za was wszystkich i za szansę, którą macie być znowu ze sobą. Mamy długą i głęboką historię relacji z waszą diecezją, zakorzenioną w naszej miłości do Boga i do siebie nawzajem” – napisał Curry w liście z 26 maja, który miał zostać doręczony podczas kongresu diecezjalnego w ten weekend w San Salvador, stolicy.

„W duchu tej głębokiej relacji solidaryzujemy się z wami w czasie zarówno globalnej pandemii zdrowia, jak i wyzwań związanych z pracą na rzecz pokoju i praw człowieka. Rzeczywiście, od dawna inspiruje nas sposób, w jaki Iglesia Episcopal Anglicana de El Salvador była orędowniczką praw człowieka” – powiedział.

zgromadzenie ustawodawcze Salwadoru za na początku tego miesiąca, aby usunąć pięciu sędziów krajowego Trybunału Konstytucyjnego, izby Sądu Najwyższego, a także jego prokuratora generalnego, wspierając ruch Bukele, który został wybrany na prezydenta w 2019 r., aby skonsolidować władzę dla swojego popularny Partia Nowych Pomysłów.

Nastąpiła międzynarodowa krytyka, a niektórzy przywódcy na całym świecie nazwali działania rządu aktami legislacyjnymi lub „techniczny zamach stanu”. Administracja Bidena powiedziała, że ​​posunięcie to naruszyło konstytucję Salwadoru i stoi na osłabienie innych instytucji demokratycznych, troska podzielana przez kościoły i organizacje pozarządowe zaangażowane w pracę wymiaru sprawiedliwości na tym obszarze.

„Obawiamy się, że tak jak zrobili to z Sądem Najwyższym, stanie się to z innymi instytucjami rządowymi i uważamy to za sprawdzian demokracji w Salwadorze. … To dla nas teraz trudny polityczny moment” – powiedział biskup Salwadoru, David Alvarado, za pośrednictwem tłumacza Episcopal News Service. Powiedział, że list Curry'ego przypomina kościołowi w Salwadorze, że nie jest sam. „Czujemy solidarność Kościoła i czujemy, że nasz kościół tutaj w Salwadorze liczy się dla reszty Kościoła i że ich modlitwy są z nami”.

List Curry'ego jest następstwem listu wysłanego w zeszłym tygodniu przez sekretarzy generalnych Światowa Rada Kościołów i globalny ACT Sojusz, który również wyraził zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami politycznymi.

„Doświadczyliście na własnej skórze bólu przemocy i ucisku i zdecydowaliście się odzwierciedlać miłość Boga w świecie, który bardzo potrzebuje tego świadectwa. W naszej tradycji anglikańskiej obiecujemy „szukać i służyć Chrystusowi we wszystkich osobach, miłując naszych bliźnich jak siebie samych oraz dążyć do sprawiedliwości i pokoju między wszystkimi ludźmi, szanując godność każdej istoty ludzkiej”. Widzimy te same ideały podniesione w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. … Trwamy w solidarności z wami w misji i posłudze Iglesia Episcopal Anglicana de El Salvador oraz większej Iglesia Anglicana de la Región Central de América” – powiedział Curry.

Kościoły protestanckie Salwadoru – członkowie Rada Kościołów Ameryki Łacińskiej – nie byli bezpośrednio zagrożeni ani prześladowani, chociaż ich zwykle otwarta komunikacja z wybranymi przywódcami oraz urzędnikami i agencjami rządowymi została „zablokowana” – powiedział Alvarado. „Nie czujemy się swobodnie, by uczestniczyć i zabierać głos”, a ostatnie prośby o spotkania z wiceprezydentem i innymi urzędnikami zostały odrzucone. Zostali również wykluczeni z rozmów z agencją rządową nadzorującą kościoły i organizacje pozarządowe, która „nie wyraziła zainteresowania współpracą z historycznymi kościołami” – powiedział.

Kościół anglikańsko-episkopalny w Salwadorze jest częścią anglikańskiej prowincji Ameryki Środkowej, regionu nękanego przez gwałtowne wojny domowe w latach 1980.

„Od dziesięcioleci Kościoły w Ameryce Łacińskiej okazują miłość Jezusa, stając po stronie ubogich, zepchniętych na margines i tych, których głosu w inny sposób nie słychać. Ich ciągła wierna praca jest przykładem dla nas wszystkich, podobnie jak organizacje wyznaniowe, takie jak Cristosal, która pomogła podnieść prawa człowieka wszystkich ludzi w Salwadorze i stara się zająć wieloma głównymi przyczynami dramatycznych wzorców migracji widzimy wszystko wokół nas” – powiedział ENS wielebny Chuck Robertson, kanonik przewodniczącego biskupa ds. posługi poza Kościołem Episkopalnym.

Na początku tego miesiąca amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) ogłosiła, że ​​tak się stanie odwracać funduszy od rządu Salwadoru bezpośrednio do organizacji społeczeństwa obywatelskiego lub organizacji pozarządowych, powołując się na głębokie zaniepokojenie działaniami zgromadzenia ustawodawczego 1 maja.

W swoim liście Curry odniósł się również konkretnie do pracy Cristosala, którego dyrektor wykonawczy Noah Bullock mieszkał w Salwadorze i przez ponad dekadę pracował na rzecz rozwoju praw człowieka. Bullock jest także misjonarzem mianowanym przez Kościół Episkopalny.

„Idziemy razem z Cristosalem, którego służba na rzecz praw człowieka w Ameryce Środkowej jest integralną częścią anglikańskiego ducha na całym świecie” – powiedział Curry.

W latach 1980-1992 w Salwadorze toczyła się brutalna wojna domowa między wspieranym przez Stany Zjednoczone rządem wojskowym a koalicją grup partyzanckich zorganizowanych jako Farabundo Martí National Liberation Front (FMLN). Wojna była napędzana głównie przez rażące nierówności, które istniały między niewielką grupą bogatych elit, które kontrolowały rząd i gospodarkę, a większością ludności żyjącej w skrajnym ubóstwie. (Bukele, były burmistrz San Salvador, został wydalony z FMLN w 2017 roku za rzekome łamanie zasad partyjnych, a później stworzył partię Nowe Idee).

Cristosal powstał w 2000 roku jako partnerstwo między duchowieństwem episkopalnym w Stanach Zjednoczonych i Salwadorze. Utrzymując poparcie episkopalian, później stała się niezależną organizacją pozarządową i obecnie działa w Salwadorze, Gwatemali i Hondurasie nad kwestiami wymuszone przemieszczenie, korupcja, monitorowanie i ściganie naruszeń praw człowieka oraz prowadzenie postępowań sądowych dotyczących zbrodni wojennych z przeszłości, w tym prowadzenie sprawy masakry w El Mozote. Sąd Konstytucyjny – izba Sądu Najwyższego, której sędziowie zostali usunięci na początku tego miesiąca – otworzył niedawno drogę do śledztwa w trwającym obecnie próba tej sprawy po ponad ćwierć wieku.

„Praca na rzecz praw człowieka w Salwadorze zawsze była głęboko związana z koncepcją praw człowieka i godności, która wywodzi się z czytań biblijnych. To jest początek ruchu praw człowieka w Ameryce Środkowej, a konkretnie w Salwadorze” – powiedział Bullock ENS. „Obrona praw człowieka jest integralną częścią pracy Kościoła w tym kraju. Trzeba powiedzieć, że demokracja nie jest tutaj abstrakcją. Wprowadzenie demokratycznych rządów w Ameryce Środkowej położyło kres najgorszemu okresowi łamania praw człowieka w czasach nowożytnych na kontynencie amerykańskim.

„Demokratyczne rządy i instytucje demokratyczne są gwarantami ludzkiego życia, a jeśli zostaną podważone i osłabione, ochrona ta zostanie utracona dla mieszkańców Ameryki Środkowej. … Tam nasza praca jest zakorzeniona, a inspiracja do tej pracy zawsze pochodziła z kościoła. … Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest przeciwdziałanie coraz bardziej wrogiej publicznej narracji przeciwko organizacjom praw człowieka i uwidocznienie niemal powszechnego poparcia, jakie nasza sprawa cieszy się na całym świecie. Rzuca na nas światło, aby zapewnić nam bezpieczeństwo”.

– Lynette Wilson jest reporterem i redaktorem naczelnym Episcopal News Service.


Tagi