Kubańskie kościoły episkopalne świętują ponowne zjednoczenie po ponad półwiecznej rozłące

przez Lynette Wilson
Opublikowano 9 marca 2020 r

Kościół episkopalny i episkopalianie na Kubie świętują ponowne przyjęcie diecezji kubańskiej do Kościoła episkopalnego podczas Eucharystii 6 marca w Katedrze Świętej Trójcy w Hawanie. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Uwaga wydawcy: Leer el artículo en español tutaj

[Episkopalny Serwis Informacyjny – Hawana, Kuba] To jest oficjalne. Kościół Episkopalny na Kubie powrócił do Kościoła Episkopalnego jako diecezja Kuby.

„Dzisiejszy dzień był wreszcie zewnętrznym i widocznym znakiem wewnętrznej i duchowej łaski naszych serc i naszego życia, które zjednoczyły się jako jeden kościół” — powiedział biskup przewodniczący Michael Curry w wywiadzie dla Episkopatu News Service z 6 marca po Eucharystii w kościele Świętej Trójcy w Hawanie Katedra uznająca readmisję Kościoła episkopalnego na Kubie jako diecezji.

„To było ponowne zjednoczenie, pojednanie, ponowna komunia w Jezusie Chrystusie” – powiedział Curry. „To było świętowanie tego, co robi Bóg. Jak powiedział św. Paweł: „Jeżeli ktoś jest w Chrystusie, istnieje nowe stworzenie; stare przeminęło. Oto nadeszło nowe!” I zobaczyliśmy, przez jedną krótką olśniewającą chwilę, coś z tego nowego, które nadchodzi”.

Biskup przewodniczący Michael Curry wygłasza kazania, a Luz Dinorah Padro, kierownik kościoła ds. językowych, tłumaczy podczas Eucharystii 6 marca z okazji ponownego przyjęcia diecezji kubańskiej do Kościoła episkopalnego w Katedrze Świętej Trójcy w Hawanie. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Wraz z Currym, wielebnym Gayem Clarkiem Jenningsem, przewodniczącym Izby Deputowanych; Biskupi biskupi reprezentujący diecezje w partnerstwie z diecezją kubańską; członkowie Kuby Biskup Griselda Delgado del Carpio's 2011 Kolegium Biskupów' klasa; i inni zwolennicy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady świętowali ponowne przyjęcie Kuby podczas Eucharystii, która poprzedziła oficjalne rozpoczęcie Konwencji Diecezjalnej Kuby.

„Kochamy Kubę” – powiedział Curry, by oklaskiwać, biorąc mikrofon na początku swojego kazania. „Jak dobrze być tutaj. … W imieniu całego Kościoła Episkopalnego kochamy Kubę”.

W swoim kazaniu Curry odniósł się do Jana 15, Ostatniej Wieczerzy, kiedy Jezus wiedział, że umrze.

„Był gotów oddać życie nie za siebie, ale za innych” – powiedział Curry. „Tak wygląda miłość. … A Jezus powiedział: „Trwajcie we mnie, tak jak ja w was. Ja jestem winoroślą, wy jesteście gałęziami. Jak mnie umiłował ojciec, tak i ja was umiłowałem. Teraz trwajcie w mojej miłości'”.

Biskup Kuby Griselda Delgado del Carpio trzyma wnuczkę za rękę, gdy ona i biskup przewodniczący Michael Curry wychodzą z katedry Świętej Trójcy w Hawanie. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Curry rozpoznał również od dawna pragnienie Delgado, aby kubański kościół ponownie dołączył do Kościoła episkopalnego i stał się częścią większej rodziny.

„Nie tylko Kuba musi stać się częścią wielkiej rodziny, ale Kościół Episkopalny musi być częścią wielkiej rodziny… nie tylko częścią rodziny chrześcijańskiej, ale także rodziny ludzkiej” – powiedział Curry. „A Jezus powołał nas, abyśmy byli rodziną, abyśmy my, naśladowcy Jezusa, mogli być świadkami dla reszty świata, jakie jest marzenie Boga dla całej rodziny ludzkiej. Bóg stworzył ten świat, abyśmy nauczyli się być rodziną.

„Bóg jest winoroślą, a my, ludzie, jesteśmy gałęziami i stworzymy lepszy świat, kiedy będziemy żyć w Bogu i ze sobą nawzajem” — powiedział Curry.

Odwracając się do Delgado, która siedziała na krześle za nim, i zwracając się bezpośrednio do niej, Curry powiedział: „Kiedy powiedziałaś, że musimy być częścią wielkiej rodziny, Duch Święty przemawiał przez ciebie, moja siostro. Musimy być częścią wielkiej rodziny”.

Biskup Kuby Griselda Delgado del Carpio i biskup centralnego Nowego Jorku DeDe Duncan-Probe pozują do zdjęcia przed katedrą Świętej Trójcy w Hawanie, 6 marca. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Przez ponad połowę swojej 110-letniej historii kościół kubański był oddzielony od kościoła episkopalnego. Readmisja lub ponowne zjednoczenie jest czymś, nad czym Delgado pracowała, odkąd została biskupem koadiutorem w 2010 roku.

„Czuję, że Duch Święty cały czas trzymał mnie za rękę” — powiedział Delgado w wywiadzie dla ENS. „Jako człowiek nie miałbym takiej możliwości bez mocy Ducha Świętego. Wierzę, że ten moment został wybrany przez Boga, abyśmy powrócili do Kościoła Episkopalnego. Wiele lat temu złożyliśmy petycję (o readmisję), ale wtedy nie mogliśmy osiągnąć celu”.

Tym razem readmisja została zrealizowana „szczegóły po szczegółach”, przy wsparciu Kościoła Episkopalnego, powiedziała ENS, dodając, że wciąż są szczegóły do ​​dopracowania i że przekształcenie się w pełną diecezję będzie wymagało innego sposobu odnoszenia się do nawzajem.

„Będzie to zupełnie nowe doświadczenie dla dwóch kościołów idących razem, ale samo doświadczenie nauczy nas, jak iść dalej” – powiedziała.

Zgromadzeni trzymają się za ręce, śpiewając podczas Eucharystii z okazji ponownego przyjęcia diecezji kubańskiej do Kościoła episkopalnego. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Rada Wykonawcza formalnie zatwierdzony readmisji kubańskiego kościoła na spotkaniu w lutym 2020 r. w Salt Lake City w stanie Utah. Diecezja Kuby dołączyła do Prowincji II, w skład której wchodzą diecezje Nowego Jorku i New Jersey w Stanach Zjednoczonych, Konwokacja Kościołów Episkopalnych Europy, Haiti i Wysp Dziewiczych.

Podczas 79. Konwencji Ogólnej, która odbyła się w Austin w Teksasie w 2018 roku, Izba Biskupów przegłosowała jednogłośnie o ponowne przyjęcie kościoła kubańskiego jako diecezji, wraz z deputowanymi do Izby Reprezentantów zgodny.

Chociaż proces readmisji przyspieszył po 79. Konwencji Generalnej, po raz pierwszy został uruchomiony pięć lat temu. W marcu 2015 roku, dwa miesiące po tym, jak Stany Zjednoczone i Kuba zgodziły się na przywrócenie stosunków dyplomatycznych po 54 latach zerwania, synod Kościoła episkopalnego Kuby za 39 do 33 na rzecz powrotu do dawnej przynależności kościoła do Kościoła episkopalnego. Tego lata, 78. Konwencja Generalna nazywa o zacieśnienie stosunków z kościołem kubańskim i zniesienie trwającego od dziesięcioleci embarga gospodarczego Stanów Zjednoczonych na Kubę. (Kościół Episkopalny, poprzez uchwały Konwentu Generalnego, od dawna utrzymany zniesienie embarga).

Po prawej wielebna Molly James, zastępca dyrektora generalnego Konwentu Generalnego, jako świadek jako bardzo wielebny Jose Angel Gutierrez, dziekan katedry Świętej Trójcy w Hawanie, podpisuje przysięgę zgodności jako część Eucharystii z okazji ponownego przyjęcia diecezji Kuby do Kościoła Episkopalnego. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Podczas Eucharystii w dniu 6 marca 2020 r. Delgado, bp Suffragan Ulises Mario Aguero Prendes, księża i diakoni złożyli przysięgę zgodności, zgodnie z art. VIII Konstytucji Kościoła i Kanonami.

W następstwie akcji 79. Konwentu Generalnego mającej na celu readmisję kubańskiego kościoła, Kościół Episkopalny w lutym 2019 r. kampania zebrać 800,000 XNUMX dolarów na świadczenia emerytalne dla aktywnych i emerytowanych kubańskich duchownych.

Według TJ Houlihana, zastępcy dyrektora i starszego urzędnika ds. rozwoju w Episcopalchurch.org/development Kościoła Episkopalnego, który prowadził kampanię, darowizny przekroczyły ten cel.

„Kiedy Kościół Episkopalny oddzielił się od Kościoła Episkopalnego na Kubie w 1966 roku, wszystkie systemy i świadczenia, w tym składki emerytalne, nie były już dostępne dla kubańskich duchownych. Teraz, gdy kościół został pojednany, a Kuba ponownie zjednoczona, fundusze te zapewnią, że kubańscy duchowni będą traktowani w całym Kościele Episkopalnym na równi z ich siostrami i braćmi duchownymi” – powiedział Houlihan, który dodał, że kampania trwa.

Katedra Świętej Trójcy Diecezji Kubańskiej została zbudowana w 1946 roku w Hawanie. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Kościół episkopalny Kuby wywodzi się z anglikańskiej obecności, która rozpoczęła się na wyspie w 1871 r. W 1901 r. stał się dystryktem misyjnym Kościoła episkopalnego. Oba kościoły rozdzieliły się w latach 1960. XX wieku, po przejęciu władzy przez Fidela Castro po rewolucji kubańskiej w 1959 r. I rozpadzie stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami. Kościół Episkopalny Kuby funkcjonował jako autonomiczna diecezja Wspólnoty Anglikańskiej pod zwierzchnictwem Rady Metropolitalnej Kuby od czasu separacji pod koniec lat sześćdziesiątych. Naczelni kościołów anglikańskich Kanady i Indii Zachodnich oraz Kościoła Episkopalnego przewodniczą Radzie Metropolitalnej.

„Teraz bierzemy się do pracy. …Kościół tutaj na Kubie wykonywał tu pracę, ale teraz w nowy i inny sposób, robimy to razem” – powiedział Curry w rozmowie z ENS. „A ich świadectwo będzie miało wpływ na resztę Kościoła Episkopalnego, ponieważ musieli, nauczyli się być chrześcijanami i podążać za Jezusem w zupełnie innym kontekście kulturowym, więc będą świadkami nam, jak naśladować Jezusa. … Pod wieloma względami cała wspólnota anglikańska zostanie głęboko ubogacona świadectwem kościoła na Kubie”.

– Lynette Wilson jest redaktorem naczelnym Episcopal News Service.


Tagi