Rada Wykonawcza zatwierdza readmisję Kuby, wybiera Louisville na Konwencję Generalną 2024

autorstwa Egana Millarda
Wysłano 17 lutego 2020 r

Biskup przewodniczący Michael Curry obejmuje biskupa Kuby Griseldę Delgado del Carpio po formalnym readmisji jej kościoła do Kościoła episkopalnego na posiedzeniu Rady Wykonawczej w Salt Lake City w stanie Utah 15 lutego 2020 r. Zdjęcie: Egan Millard/Episcopal News Service

[Episkopalny Serwis Informacyjny – Salt Lake City] Pośród szczegółowych i czasami napiętych dyskusji, które miały miejsce podczas spotkania Rady Wykonawczej Kościoła Episkopalnego w dniach 13-15 lutego, wybuchły chwile radości i podniecenia. Wśród mocnych punktów spotkania był wybór Louisville w stanie Kentucky na miejsce Zjazdu Generalnego w 2024 r. oraz formalne zatwierdzenie readmisji Kościoła Episkopalnego Kuby jako diecezji Kościoła Episkopalnego, co wywołało entuzjastyczną i emocjonalną reakcję od zebranych.

Rada Wykonawcza, 43-osobowy organ, którego zadaniem jest wprowadzanie w życie polityk przyjętych przez Walny Zjazd, zbiera się co najmniej trzy razy w roku. Wielebny Gay Clark Jennings, wiceprzewodniczący rady i przewodniczący Izby Deputowanych, przewodniczył spotkaniu w hotelu Hilton w centrum Salt Lake City. Biskup przewodniczący Michael Curry przybył drugiego dnia spotkania po wyzdrowieniu po zatruciu pokarmowym.

Spotkanie otwarte z ponurą prezentacją od kilku przywódców społeczności rdzennych Amerykanów na temat głębokich i trwałych skutków rasistowskiej „Doktryny odkrycia”. Forrest S. Cuch i wielebny Michael Carney z diecezji Utah, wielebna Cornelia Eaton z Navajoland i wielebna Angela Goodhouse-Mauai z Północnej Dakoty podzielili się poprzez osobiste i historyczne narracje, w jaki sposób kościół może ucisk i wymazywanie rdzennych ludów lub źródło siły i upodmiotowienia dla nich.

Kristine Stache rozmawia z radą na temat spadku członkostwa 14 lutego. Zdjęcie: Egan Millard/Episcopal News Service

Po dniu wypełnionym spotkaniami komisji rada zebrała się ponownie 14 lutego, aby wysłuchać prezentacji Kristine Stache, tymczasowej przewodniczącej Seminarium Teologiczne w Wartburgu, filia Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce. Stache mówił o tym, jak interpretować i reagować na spadek liczby członków Kościoła Episkopalnego, jak przedstawiono w najnowszym raporcie parafialnym.

Połączenia Raporty parafialne 2018 wykazują 17.5-procentowy spadek liczby ochrzczonych członków i 24.9-procentowy spadek średniej frekwencji w niedzielę w całym kościele w latach 2008-2018.

Stache zaczął od brutalnie szczerego spojrzenia na te „bardzo otrzeźwiające” statystyki. Jeśli tempo spadku odnotowanego w ciągu tej dekady utrzyma się, Kościół Episkopalny nie będzie uczestniczył w niedzielnych spotkaniach za 30 lat i nie będzie ochrzczonych członków za 47 lat. Podobnie jak w przypadku innych głównych wyznań protestanckich, Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce doświadczył podobnego upadku, mając 35 lat do wyczerpania się ochrzczonych członków i 23 lata do wyczerpania się wiernych niedzielnych, jeśli obecne wskaźniki utrzymają się.

„Przedstawia kościół, który wydaje się umierać” — powiedział Stache. "Być może."

Ale, przekonywała, inne znaki pokazują kościół, który nie umiera, ale się przemienia.

„Jak to się mierzy? Poprzez zmianę życia, co nie jest jednym z pytań, jak sądzę, w parafialnych raportach ELCA” – powiedział Stache. „Być może struktury i formy sposobu, w jaki mierzymy kościół, umierają”.

Stache zachęcał radę do postrzegania tej trudnej transformacji jako znaku obecności Boga, a nie nieobecności Boga, cytując: Isaiah 43: 18: „Nie pamiętaj o rzeczach dawnych ani nie myśl o rzeczach dawnych. Zaraz zrobię coś nowego. Teraz wyskakuje; czy tego nie dostrzegasz?

Podczas gdy „innowacja” stała się modnym hasłem w dyskusjach na temat radzenia sobie z tymi zmianami, powiedział Stache, często polega ona na tworzeniu nowych ścieżek do tradycyjnych modeli służby lub wymyślaniu rozwiązań dostrzeganych problemów. Ale to nie jest to, co to słowo naprawdę oznacza ani czego Kościół potrzebuje, argumentowała.

„Innowacje pozwalają nam powiedzieć: „Nie mamy tego rozgryźć. Ufamy jednak, że Bóg ma przyszłość i obejmuje Kościół'”.

Zamiast wymyślać nowe sposoby na utrzymanie kościoła, jaki znamy, powinniśmy zadawać nowe pytania i eksperymentować, tworząc „kulturę porażki, dzięki której czegoś się uczymy” – powiedział Stache.

Kościół powinien stać się czymś naprawdę nowym, „czymś, czego jeszcze nie musimy sobie wyobrażać” – powiedziała. „Ten rodzaj myślenia nie wygląda tak, jak kiedykolwiek wcześniej. Nie posiadamy aktualnej wiedzy ani rozwiązań do tej pracy. W rzeczywistości nie możemy nawet zdefiniować problemu. Ale o to właśnie chodzi. Życie w tej przestrzeni polega na mentalnym przejściu do skupienia się na pytaniach zamiast na odpowiedziach”.

Ta zmiana mentalna była już widoczna w dyskusji na temat potencjalnych zmian w metrykach raportów parafialnych w Komitecie Zarządzania i Operacji. Wielebny Chris Rankin-Williams, przewodniczący Komisji ds. Państwa Kościoła Izby Deputowanych, poprowadził dyskusję na temat prac tego komitetu nad proponowanymi zmianami pytań zadawanych parafiom.

„Próbujemy uzyskać dane na temat rzeczywistych wskaźników witalności” — powiedział Rankin-Williams.

Rankin-Williams wyraził pragnienie – podzielane przez członków Komitetu Zarządzania i Operacji – aby odejść od średniej niedzielnej frekwencji jako wyznacznika stanu zdrowia parafii. Inne wskaźniki – takie jak tygodniowy udział w usługach, liczba osób zaangażowanych w działania wolontariackie lub całkowity zasięg tych działań – mogą dać pełniejszy obraz, powiedział.

Komitet dyskutował również o posiadaniu sekcji, w której parafia może napisać własną narrację, więc nie ma wrażenia, że ​​jest „oceniana” przez szerszy kościół. Raport, zamiast być ciężarem, może być dla parafii okazją do dokonania cennego rozeznania i opowiedzenia własnej, niepowtarzalnej historii.

15 lutego komisje przedstawiły radzie sprawozdania, a wszystkie uchwały zostały podjęte jednogłośnie. Wśród nich była rezolucja o przyjęciu rekomendacji Wspólnego Stałego Komitetu ds. Planowania i Aranżacji, aby wybrać Louisville w stanie Kentucky na miejsce 81. Walnego Zjazdu w 2024 r. Wielebny Michael Barlowe, sekretarz Rady Wykonawczej, powiedział Louisville i Dwóch innych finalistów – Detroit w stanie Michigan i San Juan w Portoryko – było w tym samym przedziale pod względem kosztów dla uczestników kościoła i konwentu, ale Louisville wyróżniało się z kilku powodów.

Ostatnie zgromadzenie generalne w Prowincji IV, w której znajduje się diecezja Kentucky, miało miejsce w 1982 r. w Nowym Orleanie. Jest to również prowincja ojczysta Curry'ego i będzie to jego ostatnia Konwencja Generalna jako Biskup Przewodniczący. Dostępność była kolejnym czynnikiem. Louisville znajduje się w odległości jednego dnia jazdy samochodem od 60 procent populacji Stanów Zjednoczonych, powiedział Barlowe, a zupełnie nowe centrum kongresowe miasta, kilka hoteli, katedra biskupia i arena wystarczająco duża, aby można było się przebudzić, znajdują się w odległości 5-minutowego spaceru. Zjazd Generalny będzie również okazją do podkreślenia „zapierającej dech w piersiach” pracy miasta nad pojednaniem rasowym w ostatnich latach, powiedział Barlowe.

Biskup Griselda Delgado del Carpio z Kuby i wielebny Gilberto Junco Sotolongo z Kuby dołączają do oklasków po formalnym ponownym przyjęciu ich kościoła do Kościoła Episkopalnego 15 lutego. Zdjęcie: Egan Millard/Episcopal News Service

Pełniąc funkcję sekretarza Konwentu Generalnego, Barlowe również formalnie poświadczył, że Kościół Episkopalny Kuby spełnił wymogi ponownego przyjęcia do Kościoła Episkopalnego jako diecezja. Na Konwencji Generalnej 2018 w Austin w Teksasie Izba Biskupów i Izba Deputowanych zagłosował za przyjęciem Kuby, które Izba Biskupów wyrzuciła z kościoła w 1966 roku.

„Nasi przyjaciele z Kościoła Episkopalnego na Kubie byli wzorem”, powiedział Barlowe radzie, „nie tylko w swoich nadzwyczajnych posługach podejmowanych w tak trudnych okolicznościach na przestrzeni lat, ale we wszystkich naszych rozmowach w ciągu ostatnich pięciu lub sześciu lat, gdy my”. ruszyłem w kierunku tej chwili”.

Po jednogłośnym głosowaniu „sí” stało się oficjalne: Kościół Episkopalny of Kuba stała się Kościołem Episkopalnym in Kuba, przy fali radosnych oklasków.

Jej głos łamał się ze wzruszenia, Kuba Biskup Griselda Delgado del Carpio przemawiał na soborze po hiszpańsku przez tłumacza.

„Każdy z nas przeżył bardzo emocjonujący okres w diecezji kubańskiej”, powiedział Delgado, „ponieważ Kościół żył sam przez ponad 50 lat.

Biskup Griselda Delgado del Carpio z Kuby dziękuje Radzie Wykonawczej. Zdjęcie: Egan Millard/Episcopal News Service

„Chcę wyrazić moją wdzięczność każdemu z was… który tak mozolnie pracował, aby osiągnąć ten moment. …Będziemy nadal służyć naszym ludziom, naszemu krajowi – jednak zrobimy to w waszej firmie.”

Inne rezolucje przyjęte przez radę obejmowały oświadczenie wzywające episkopatów i przywódców politycznych do walki z dezinformacją i uchwalenia środków bezpieczeństwa wyborczego w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, zwolnienie z oceny dla diecezji Alabama oraz przyjęcie Porozumienia w sprawie opieki nad stworzeniem i planu do jego realizacji. Po błogosławieństwie Curry'ego spotkanie zostało zawieszone na wysokim poziomie.

„Spędziliśmy Walentynki z dala od naszych bliskich, ponieważ kochamy Jezusa” – powiedział biskup-elekt Frank Logue z Georgii ostatniego ranka na radzie.

Pełna lista uchwał dostępna jest tutaj. Następne spotkanie rady odbędzie się w dniach 8-11 czerwca w San Juan w Portoryko.

– Egan Millard jest asystentem redaktora i reporterem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć w emillard@episcopalchurch.org.


Tagi