Mieszkańcy Missisipi uczą Hondurasu sztuki handlu szkłem, podczas gdy diecezje pogłębiają wieloletnie partnerstwo

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 28 paź 2019

Artyści prezentują swoje prace w Roatan Glass Art, warsztacie prowadzonym w kościele episkopalnym Emmanuel w Roatán w Hondurasie, z pomocą zespołu misyjnego z Hattiesburga w stanie Mississippi. Zdjęcie: John DeLancey

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] John DeLancey służy jako misjonarz w Hondurasie, ale dokładniej opisuje siebie jako kierownika projektu. Pochodzący z Mississippi DeLancey jest z zawodu dmuchaczem szkła, a obecnie jest nauczycielem, a jego ostatecznym celem jest sprawienie, by jego pomoc innym episkopalianom w diecezji Honduras stała się przestarzała.

„Chodzi o nauczenie ich, jak robić to dla siebie” – powiedział DeLancey, opisując rozwijające się mikroprzemysły, które wspiera w Hondurasie w ramach planu samowystarczalności tej diecezji. Niedawno rozmawiał z Episcopal News Service za pośrednictwem czatu wideo Facebook Messenger ze swoich warsztatów w Kościele Episkopalnym Emmanuel w społeczności wyspiarskiej Roatán w Hondurasie.

Jego zbór domowy, Kościół Episkopalny Trójcy w Hattiesburgu w stanie Mississippi jest zaangażowany w tę pracę od ponad dekady, szkoląc parafian w zakresie stapiania szkła i wysyłając ich do Hondurasu, aby dzielili się zdobytą wiedzą. Program nazywa się Teach Them to Fish, a DeLancey koordynuje go teraz w pełnym wymiarze godzin z Roatán z pomocą grantu w wysokości 36,000 XNUMX dolarów od Kościoła Episkopalnego Program United Thank Offer lub UTO.

John DeLancey (po lewej) z Hattiesburga w stanie Mississippi jest kierownikiem projektu misji Teach Them to Fish w Roatán w Hondurasie. Wielebny Kara Mejia, ksiądz z Kościoła Episkopalnego Emmanuel w Roatán, jest tłumaczem zespołu misyjnego. Zdjęcie dzięki uprzejmości Johna DeLanceya

Teach Them to Fish wyrosło z jeszcze starszego partnerstwa pomiędzy diecezją Mississippi i diecezją Hondurasu. Od 1982 roku Mississippi co roku wysyła wolontariuszy do Hondurasu pięciodniowe przychodnie lekarskie, podczas których kilka tysięcy pacjentów przechodzi badania kontrolne, leki, badania stomatologiczne i okulistyczne, a nawet opiekę weterynaryjną dla swoich pupili.

Poszczególne kongregacje Mississippi sponsorują misję medyczną Hondurasu przez dwa lata, a Episkopalny Kościół Trójcy Świętej przejął swoją kolej w 2006 i 2007 roku. To właśnie w tym okresie biskup Hondurasu Lloyd Allen spotkał DeLanceya w jego pracowni sztuki szkła w Hattiesburgu.

Allen wspomniał, że był na rynku nowych witraży do niektórych kościołów w Hondurasie, ale witraże mogą być drogie. Zastanawiał się, czy DeLancey rozważy podjęcie tej pracy.

Zamiast tego DeLancey zasugerował, aby nauczył parafian Allena, jak robić własne witraże. Stamtąd narodził się zespół misji Teach Them to Fish.

Zespół z Trinity postanowił skoncentrować się na obrazach ze szkła topionego, które można łatwo wytworzyć dzięki umiejętnościom, których DeLancey i wolontariusze misji mogą się łatwo nauczyć. W każdą środę wolontariusze Trinity spotykali się, aby sami uczyć się tych umiejętności. Wyprodukowali szklane dzieła sztuki, które były sprzedawane w Mississippi, aby zapłacić za zapasy i podróż do Hondurasu. Następnie podczas podróży misyjnych nauczali Hondurasów tego, czego się nauczyli.

„Naprawdę zakochałem się w tym miejscu” — powiedział DeLancey i chętnie dzielił się umiejętnościami swojego fachu z mieszkańcami tego środkowoamerykańskiego kraju.

Około 20 parafian z Trinity i pobliskiej kongregacji, Church of the Ascension, uczestniczyło przez lata, a niektórzy nadal zbierają się w każdą środę w Hattiesburgu, aby pracować nad szklanymi dziełami sztuki, aby wesprzeć misję. DeLancey szacuje, że Teach Them to Fish zorganizował około dwudziestu podróży misyjnych do Hondurasu, zwykle raz lub dwa razy w roku.

Szklane dzieła sztuki są produkowane w kilku zborach w Hondurasie i sprzedawane turystom odwiedzającym wyspiarski kurort Roatán. Zdjęcie: John DeLancey

Początkowo skupiono się przede wszystkim na szkoleniu parafian w Iglesia Episcopal Christo Redentor w stolicy Tegucigalpa, tak aby kongregacja mogła służyć jako rodzaj inkubatora mikroprzemysłu, „aby uczyć więcej umiejętności i wykorzystywać je jako centrum nauczania i budować zespołu, aby móc podróżować po kraju” — powiedział DeLancey.

Od tego czasu organizacja Teach Them to Fish rozszerzyła swoje szkolenia na sześć zborów na kontynencie i w Roatán, a DeLancey mieszka w Hondurasie od sierpnia 2018 r., aby przyspieszyć ten wzrost.

„Zbory w Mississippi i Hondurasie przez lata zbudowały serdeczną i trwałą przyjaźń” – powiedział ENS ks. Marian Dulaney Fortner e-mailem. Jest byłym rektorem Trinity, a obecnie jest tymczasowym rektorem kościoła episkopalnego św. Jakuba w Jackson w stanie Mississippi. „Mamy nadzieję, że John będzie w stanie wprowadzić bardziej zrównoważone ramy dzięki swojej obecności w Hondurasie”.

Takie diecezjalne mikroprzemysły, do których należy również wytwarzanie biżuterii, oferują mieszkańcom Hondurasu potencjalne środki do życia i poczucie dumy z ich pracy, jednocześnie wspierając długoterminowy cel diecezji, jakim jest samowystarczalność, powiedział Allen ENS.

„To, co próbowałem zrobić z diecezją, to odciągnąć diecezję od dziedzictwa zależności” – powiedział Allen w wywiadzie w Montgomery w Alabamie, kiedy uczestniczył w Radzie Wykonawczej na początku tego miesiąca.

Honduras i sześć innych diecezji w Prowincji IX Kościoła Episkopalnego, która obejmuje części Ameryki Środkowej i Południowej oraz Karaiby, zostały badanie sposobów osiągnięcia niezależności finansowej od 2011 r. Każda diecezja przyjęła to jako cel w 2012 roku i wkrótce rozpoczęła współpracę z przywódcami całego kościoła nad planami odejścia od historycznej zależności Prowincji IX od dotacji z kościelnego programu dotacji blokowych.

Wysiłki te obejmowały identyfikację dostępnych zasobów, promowanie rozwoju lokalnego i wzmacnianie więzi z towarzyszącymi diecezjami i kongregacjami. Konwencja Generalna Kościoła Episkopalnego wyraził swoje poparcie za taką pracę w 2015 r.

Prowincja IX otrzymała prawie 3.6 miliona dolarów dotacji blokowych w okresie trzyletnim 2016-2018, w tym 550,000 2019 dolarów specjalnie na wsparcie planu samowystarczalności diecezji Dominikany. Finansowanie prowincji w bieżącym trzyleciu 2021-2.9 zostało ograniczone do około XNUMX mln dolarów.

Po tym, jak Diecezja Hondurasu otrzymała granty blokowe w wysokości nieco ponad 1 miliona dolarów w poprzednim trzyleciu, Konwencja Generalna przeznaczyła dla Hondurasu zaledwie 580,000 XNUMX dolarów w bieżącym trzyletnim okresie.

Allen, który jest biskupem Hondurasu od 2001 roku, powiedział, że niedawny nacisk jego diecezji na samowystarczalność nie został w pełni przyjęty przez wszystkich tamtejszych episkopalian, ale uważa, że ​​ministerstwa takie jak ta, którą prowadzi DeLancey, pomagają zmienić sposób myślenia w 130 diecezji. kongregacje, z których 14, jak powiedział, osiągnęło własne standardy zrównoważonego rozwoju.

„To powolny proces” – powiedział Allen, zwracając uwagę na różne wyzwania, przed którymi stoją dziś Hondurasczycy, w tym brak zasobów i zakłócenia w codziennym życiu spowodowane przez brutalne kartele i gangi narkotykowe.

Wyzwania te są dotkliwie odczuwalne na kontynencie, ale Roatán, jako popularny przystanek na wyspie dla turystów, jest idealnym miejscem do wprowadzania na rynek produktów wytwarzanych przez mikroprzedsiębiorstwa diecezjalne. DeLancey powiedział, że statki wycieczkowe regularnie przywożą na wyspę kilka tysięcy amerykańskich gości, którzy są teraz głównymi klientami zborów, które on i jego zespół szkolili.

Teraz, jako krajowy kierownik projektu, DeLancey zauważył, że zakres jego pracy się rozszerza. Oprócz dzielenia się swoim rzemiosłem, uczy Hondurasów umiejętności zarządzania i technologii komputerowych, aby mogli prowadzić własne firmy. A ponieważ coraz więcej zborów na kontynencie jest szkolonych w zakresie topionego szkła, DeLancey zapewni efektywny proces wprowadzania ich produktów na rynek w Roatán.

Stypendium UTO pokrywa koszty utrzymania DeLanceya przez rok, ale DeLancey spodziewa się, że będzie kontynuował pracę w Roatán znacznie dłużej.

„Czuję się jak w domu, więc zostaję” — powiedział DeLancey. „To raj, człowieku”.

– David Paulsen jest redaktorem i reporterem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć w dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi