Jóvenes Episcopales przeżywają Drogę Miłości na zgromadzeniu w Panamie

przez Lynette Wilson
Opublikowano 22 lip 2019

Dziewięćdziesięciu sześciu młodych ludzi z Ameryki Łacińskiej, Karaibów i Stanów Zjednoczonych wzięło udział w pierwszym w historii Evento de Jóvenes Episcopales w Panama City w Panamie. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

[Episkopalny Serwis Informacyjny – Panama City] Biskup przewodniczący Michael Curry po raz pierwszy przedstawił przesłanie Drogi Miłości Evento de Jóvenes Episcopales zgromadzenie młodzieży latynoamerykańskiej w zeszłym tygodniu, które było porywającym świętem kultury latynoskiej i wzmocnienia pozycji młodzieży.

„Niechaj nikt nie gardzi twoją młodością” — powiedział Curry, odnosząc się do I Listu do Tymoteusza podczas Eucharystii otwierającej 1 lipca. „Idź za Jezusem i po prostu kochaj”.

EJE19 przywiózł 96 młodych ludzi w wieku od 16 do 26 lat z całej Ameryki Łacińskiej i Karaibów do Panamy na spotkanie wzorowane na popularnym Episkopalnym Wydarzeniu Młodych, które odbywa się co trzy lata w Stanach Zjednoczonych. Przyjechały delegacje i wolontariusze z każdej z siedmiu diecezji Prowincji IX iz diecezji kubańskiej, a także z Meksyku, Brazylii, Gwatemali i Panamy. W skład EJE wchodziła także sześcioosobowa hiszpańskojęzyczna delegacja młodzieży ze Stanów Zjednoczonych, w skład której wchodzili uczestnicy z Nowego Jorku, Teksasu, Arizony i Kalifornii.

Biskup przewodniczący Michael Curry wygłasza kazania po angielsku, a Dinorah Padro interpretuje jego słowa po hiszpańsku podczas Eucharystii otwierającej Evento de Jóvenes Episcopales, która odbyła się w dniach 18-19 lipca w Panama City, Panama. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Podczas czytań eucharystycznych młody uczestnik odczytał fragment z 1 Listu do Tymoteusza, do którego odniósł się przewodniczący biskup: „Niechaj nikt nie gardzi młodością twoją, ale dawaj wierzącym przykład w mowie i postępowaniu, w miłości, w wierze, w czystości. ”

Był to refren powtarzany w ten czy inny sposób podczas wydarzenia o tematyce „Droga miłości” w dniach 18-19 lipca, które odbyło się w Mieście Wiedzy, byłej amerykańskiej bazie wojskowej w Panama City, która obecnie służy jako centrum organizacji pozarządowych i obiekt konferencyjny, z teatry, audytoria, sale lekcyjne i kwatery w stylu akademików.

„Prawda jest taka, że ​​miłość jest kluczem do wszystkiego, wszystkiego, co ma znaczenie dla życia i śmierci. Kluczem jest miłość” – powiedział Curry. Cytując stary hymn łaciński, kontynuował: „'Gdziekolwiek znajduje się prawdziwa miłość, tam jest sam Bóg, ponieważ Bóg jest miłością'.

„Jezus nauczył nas, że miłość jest kluczem do wszystkiego. Jeśli nie wiesz, co robić, rób to, co uważasz za kochanie” – powiedział. „Och, to wiadomość dla świata.

„Kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych i Kongres Stanów Zjednoczonych ustalają politykę dotyczącą granicy Stanów Zjednoczonych i decydują, kto może wjechać, a kto nie, wszyscy musicie przestać, panie prezydencie, i musicie Miłość. Kochajcie ludzi z Salwadoru, kochajcie ludzi z Hondurasu, kochajcie ludzi z Nikaragui, kochajcie, kochajcie, kochajcie, kochajcie, kochajcie”.

Biskup przewodniczący wygłosił te słowa, gdy Stany Zjednoczone kontynuują walkę, by odpowiedzieć na dużą liczbę migrantów przybywających na granicę amerykańsko-meksykańską w poszukiwaniu azylu. Migracje, zwłaszcza zarobkowe, od dawna są charakterystyczne dla regionu. Jednak przymusowa migracja jest nowszym zjawiskiem.

Arcybiskup Julio Murray, prymas Prowincji Anglikańskiej Ameryki Środkowej i biskup diecezji Panamy, wita delegatów młodzieżowych, wolontariuszy i pracowników na Evento de Jóvenes Episcopales, które odbyło się w dniach 18-19 lipca w Panama City, Panama. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Podczas Eucharystii młodzi wyrażali swoje polityczne obawy, o czym świadczą modlitwy ludu, gdy wzywano do sprawiedliwości i pokoju we własnych krajach. Przywołali brutalną historię wojen Kolumbii i wezwali do pokoju. Wezwali do położenia kresu korupcji, biedzie, niesprawiedliwości i degradacji środowiska w Hondurasie, aw zamian za ojczyznę zbudowaną na jedności, miłości i dobru wspólnym. Modlili się za młodzież z całej Ameryki Środkowej, która znalazła się w gangach, oraz za bezpieczeństwo kobiet i dziewcząt, aby nie stały się ofiarami przemocy. Prosili także o pokój w Puerto Rico io wolność w Wenezueli.

Od Eucharystii otwierającej było jasne, że impreza została zorganizowana przez młodzież dla młodzieży w ich własnych kontekstach kulturowych, językowych, geograficznych i duszpasterskich.

„Chcieliśmy po prostu zgromadzić wszystkich, ponieważ tak chce Jezus” — powiedział Kenniane, 22-letni członek zespołu planowania z Puerto Rico. „Nie wstydzimy się tego, kim jesteśmy; chcemy wyrazić miłość, którą nas obdarzył.

„Jak powiedział (przewodniczący) biskup: 'Bóg jest miłością'”.

Powiedziała, że ​​młodzież w całej Ameryce Łacińskiej boryka się z tymi samymi problemami: skorumpowanymi rządami, polityką, imigracją i rasizmem.

Drugiego dnia konferencji odbyły się warsztaty na temat tego, jak żyć Droga miłości, poruszając tematy pojednania rasowego, ewangelizacji, przywództwa i opieki nad stworzeniem.

Wydarzenie miało na celu „pokazanie młodym ludziom, że są potężni i muszą być liderami w swoich społecznościach” – powiedział 23-letni Byron, członek zespołu planowania z Hondurasu.

Biura Formacji Wiary Kościoła Episkopalnego, Duszpasterstw ds. Etnicznych i Partnerstw Globalnych współpracowały z Zespołem Planowania Prowincji IX EJE19 w celu zorganizowania wydarzenia; dotacja Constable Fund obejmowała planowanie przed konferencją, aw 2018 r. Konwencja Generalna zatwierdziła 350,000 XNUMX USD na to wydarzenie.

„Ma na celu potwierdzenie, zaproszenie, zainspirowanie i wyposażenie młodych ludzi do przyjęcia chrztu i rozeznania swojego miejsca w kościele” – powiedziała Bronwyn Clark Skov, dyrektor ds. konferencji.

„Wiele osób będzie porównywać to wydarzenie z EYE. … Pasja, z jaką ci młodzi ludzie potwierdzają swój chrzest – są bezwstydnymi ewangelistami” – powiedziała, dodając, że młodzież obejmuje role przywódcze – „i naszą największą nadzieją jest to, że nadal będą to robić”.

Ważne było zapewnienie kulturowo i społecznie odpowiedniego kontekstu dla hiszpańskojęzycznej młodzieży, aby mogła mówić o tym, co ich dotyczy, powiedziała Glenda McQueen, dyrektor programowy w Ameryce Łacińskiej.

Diecezje latynoamerykańskie mogą sobie pozwolić na wysłanie tylko jednego lub dwóch uczestników na konferencje w Stanach Zjednoczonych, a uzyskanie wizy podróżnej jest wyzwaniem, tym bardziej w obecnej administracji, powiedział McQueen.

Kiedy McQueen uczestniczyła w konferencji Global Episcopal Mission Network lub GEMN na Dominikanie na początku tego roku, była świadkiem, jak młodzi dorośli z tej diecezji robili i sprzedawali śniadania, aby sfinansować swoją obecność, i powiedziała, że ​​tak samo było w innych diecezjach.

„Kiedy przywitałem ich pierwszej nocy… to marzenie się spełniło” — powiedział McQueen, a inni jednocześnie mieli te same myśli. „Moim marzeniem (teraz) jest zobaczyć, jak to trwa”.

Panama, która jest częścią anglikańskiej prowincji Ameryki Środkowej, została wybrana na gospodarza wydarzenia ze względu na swoje położenie, niskie koszty podróży regionalnych i mniej restrykcyjne wymogi wizowe.

„Diecezja Panamy jest bardzo, bardzo wdzięczna za możliwość, jaką dała nam dziewiąta prowincja i przewodniczący biskup Kościoła episkopalnego za zorganizowanie tego wydarzenia” – powiedział arcybiskup Julio Murray, biskup diecezji Panamy i prymas prowincji .

Zorganizowanie tego wydarzenia w Panamie stworzyło okazję do przybycia większej liczby młodych ludzi.

„Dostęp do wiz nie jest najłatwiejszy, zwłaszcza dla młodych ludzi, więc posiadanie go w Ameryce Łacińskiej zbliża więcej ludzi z regionu” – powiedział Murray. „Ten region przechodzi wiele zmian i wyzwań, a młodzi ludzie wiedzą o tych zmianach i wyzwaniach. I mają okazję porozmawiać o nich, a także wymyślić strategie powrotu do swoich krajów i stać się wsparciem lub agentami transformacji, zaczynając od zmiany”.

Sposób, w jaki młodzi realizują powołanie do pójścia za Jezusem, wywarł wrażenie na biskupie przewodniczącym.

„Właściwie zebrali się razem, aby się modlić, studiować Biblię, studiować drogę i nauki Jezusa, aby mogli rzeczywiście żyć tymi naukami w swoim życiu i pomagać swoim krajom i wszystkim naszym krajom, aby faktycznie odzwierciedlali co powiedział Jezus, kiedy powiedział: „Kochaj Boga, kochaj bliźniego i kochaj siebie”” – powiedział Curry w Episkopalnym Serwisie Informacyjnym drugiego dnia. „Oni naprawdę to robią; nie tylko o tym mówią. To jest inspiracja”.

„Pamiętam, jak byłem dwa lata temu w Hondurasie i to tamtejsi młodzi ludzie, z których wielu jest tutaj teraz, chcieli, żebyśmy wyszli na ulice i głosili ewangelię. To były dzieciaki Episkopatu, które zaciągnęły obu (Honduras) biskupa Lloyda (Allena) i mnie, i wyciągnęli dwóch biskupów i byliśmy po południu, upaleni jak słońce, z napisami: „Zatrąb, jeśli kochasz Boga, „Zatrąb, jeśli wierzysz, że Bóg cię kocha” i „Zatrąb, jeśli chcesz się pomodlić”. I robiliśmy to przez kilka godzin” – powiedział Curry. „To wyszło od młodych ludzi; faktycznie pomagają prowadzić kościół z powrotem do bycia kościołem, który wygląda jak droga Jezusa i droga Jego miłości”.

– Lynette Wilson jest reporterką i redaktorką naczelną Episcopal News Service. Można się z nią skontaktować o godz lwilson@episcopalchurch.org.


Tagi