Kościół Episkopalny wyraża zaniepokojenie polityką Trumpa egzekwującą postanowienia embarga na Kubie

autorstwa Davida Paulsena
Opublikowano 22 kwietnia 2019

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Biuro ds. Stosunków Rządowych Kościoła Episkopalnego wyraża obawy dotyczące planów administracji Trumpa, aby rozpocząć egzekwowanie od dawna zaniedbywanych postanowień embarga USA na Kubę.

W ciągu ostatniej dekady Konwent Generalny przyjął kilka rezolucji wzywających do zniesienia embarga na Kubę, problemu, który w zeszłym roku nabrał pilnego charakteru, kiedy diecezja Kuby została ponownie przyjęta do Kościoła Episkopalnego. W szczególności Kościół Episkopalny wzywa do „porzucenia postanowień, które utrudniają misję Kościoła na Kubie i przyczyniają się do cierpienia mieszkańców Kuby”, Biuro ds. Stosunków Rządowych powiedział w oświadczeniu wydanym 18 kwietnia.

Katedra na Kubie

Katedra Świętej Trójcy, Hawana, Kuba. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Oświadczenie to było odpowiedzią na decyzję administracji Trumpa o egzekwowaniu tytułu III ustawy Helmsa-Burtona, która pozwoli obywatelom USA, w tym naturalizowanym Kubańczykom, pozwać zagraniczne firmy, które mogą czerpać zyski z użytkowania mienia zajętego przez rząd kubański w 1959 roku. postanowienie to zostało uchylone przez każdego prezydenta USA od momentu podpisania ustawy Helmsa-Burtona przez prezydenta Billa Clintona w 1996 roku.

Urzędnicy administracji Trumpa argumentują, że zakończenie zrzeczenia się tytułu III wywrze presję na rząd kubański w kwestii poparcia dla walczącego prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, który ogłosił tę zmianę w zeszłym tygodniu, nazwał Kubę, Wenezuelę i Nikaraguę „trojką tyranii”.

„Stany Zjednoczone nie mogą się doczekać, aby zobaczyć, jak upada każdy zakątek tego paskudnego trójkąta terroru” – Bolton powiedział w swoim ogłoszeniu z 17 kwietnia.

To ostrzejsze stanowisko wobec Kuby pojawiło się po byłym prezydencie Baracku Obamie dążył do poprawy stosunków z krajem wyspiarskim. Obama, który w 2016 roku został pierwszym prezydentem USA, który odwiedził komunistyczną Kubę, nadzorował złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu i przywrócenie stosunków dyplomatycznych. Stany Zjednoczone ponownie otworzyły swoją ambasadę w Hawanie, a Kuba ponownie otworzyła swoją ambasadę w Waszyngtonie

W 2015 r. Walny Zjazd przyjął rezolucję, w której pochwalił takie przykłady postępu i wzywając do całkowitego zakończenia embarga przeciwko Kubie. Ponadto polecił Biuru ds. Stosunków z Rządem „działanie na rzecz zniesienia aspektów embarga, które utrudniają współpracę Kościoła Episkopalnego z Kościołem Episkopalnym na Kubie”.

Kuba Biskup Griselda Delgado del Carpio prowadzi recesję po Eucharystii 28 lutego otwierającej 110. Synod Generalny Kościoła Episkopalnego Kuby. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Trzy lata później, w lipcu 2018 r., uchwałę przyjął Walny Zjazd który ponownie przyjął diecezję Kuby, a bp Griselda Delgado del Carpio zajęła swoje miejsce w Izbie Biskupiej.

Odwilż w stosunkach między obydwoma krajami jest jednak wątpliwa, odkąd prezydent Donald Trump objął urząd w 2017 roku, deklarując odwrócenie polityki Obamy wobec Kuby. Ogłoszenie administracji Trumpa w tym miesiącu wywołało alarm w związku z perspektywą bałaganu prawnego usidlenia firm z krajów, które nie mają embarga na Kubę, od Unii Europejskiej po Kanadę. Niektórzy kwestionowali również, czy ta zmiana polityki USA będzie skuteczna w wywieraniu presji na Maduro.

„Jak można dopuścić pozwy przeciwko krajowi takiemu jak Kanada, który wspiera wysiłki w Wenezueli i utrzymuje Kanadę jako sojusznika?” Pedro Freyre, prawnik z Miami, który doradza amerykańskim firmom, powiedział Miami Herald.

Biuro ds. Relacji z Rządem w swoim oświadczeniu podkreśliło również potencjalny koszt ludzki takich zmian polityki.

„Uchwalenie tytułu III spowoduje dalsze pogorszenie stosunków między USA a Kubą i zaszkodzi kubańskiemu narodowi i gospodarce” – podało biuro. „Dlatego ponawiamy nasze wezwanie do zniesienia embarga i potwierdzamy nasze zaangażowanie we wzmacnianie stosunków między narodem kubańskim i amerykańskim”.

Anglikańska obecność na Kubie datuje się na rok 1871. W 1966 r. Dom Biskupów Kościoła Episkopalnego wydalił diecezję kubańską w odpowiedzi na rewolucję kubańską i politykę Stanów Zjednoczonych. Szkoły biskupie na Kubie zostały zamknięte i przywłaszczone, a wielu duchownych i ich rodzin zostało przesiedlonych.

Readmisja diecezji w 2018 r. była możliwa częściowo dzięki temu, że rząd kubański złagodził restrykcje wobec kościołów. Tymczasem polityka rządu USA stała się mniej przewidywalna za Trumpa, przywódcy kościoła powiedzieli.

Episkopalny Kościół Kuby ma dziś 46 zborów obsługujących około 10,000 XNUMX członków i ich wspólnot. Jego reintegracja z Kościołem Episkopalnym to: oczekuje się, że zostanie ukończony do 2020 r..

– David Paulsen jest redaktorem i reporterem Episcopal News Service. Można do niego dotrzeć w dpaulsen@episcopalchurch.org.


Tagi