Kubański kościół świętuje 110 lat, ostatni synod przed reintegracją Kościoła episkopalnego

przez Lynette Wilson
Opublikowano 8 marca 2019 r

Duchowieństwo i goście Kościoła episkopalnego Kuby gromadzą się z biskupem Griseldą Delgado del Carpio przed Katedrą Świętej Trójcy w Hawanie po Eucharystii zamykającej 3. Synod Generalny 110 marca. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

[Episkopalny Serwis Informacyjny – Hawana, Kuba] Kościół Episkopalny Kuby niedawno obchodził swoją 110-letnią historię podczas ostatniego synodu jako autonomiczna diecezja w oczekiwaniu na oficjalną reintegrację z Kościołem Episkopalnym z siedzibą w USA w 2020 roku.

„Przez 50 lat Kościół Episkopalny był izolowany” – powiedziała kubańska biskup Griselda Delgado del Carpio na zakończenie Synodu Generalnego, który odbył się w dniach 28 lutego – 3 marca w Katedrze Świętej Trójcy w Hawanie. Reintegracja, powiedziała, „jest sposobem na bycie częścią dużej rodziny”.

Silne przywództwo Delgado przyczyniło się do reintegracji, powiedział arcybiskup Fred Hiltz z Anglikańskiego Kościoła Kanady, który służy jako przewodniczący Rady Metropolitalnej Kuby. Rada nadzorowała kubański kościół od czasu jego oddzielenia od Kościoła episkopalnego pod koniec lat 1960.

Biskup Kuby Griselda Delgado del Carpio i arcybiskup Fred Hiltz z anglikańskiego kościoła Kanady stoją przed katedrą Świętej Trójcy w Hawanie po Eucharystii otwierającej 110. Synod Generalny, 28 lutego. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

„Mam na myśli każde słowo, kiedy mówię, że jest wizjonerką, ciężko pracuje” — powiedział Hiltz w wywiadzie dla Episcopal News Service. „Zrobi wszystko, aby promować zainteresowanie, dobre samopoczucie i zdolność zasobów do wspierania posługi tego kościoła. Jest niezłomna, wytrwała i nie zawsze było jej łatwo.

„Nie wszyscy byli zachwyceni pomysłem powrotu do Kościoła Episkopalnego, ale ona po prostu konsekwentnie brnęła naprzód, pracowała z duchowieństwem, świeckimi. Obserwowałem, jak przygotowywała się do zeszłorocznego specjalnego synodu, aby zdecydować, do której prowincji będą należeć, i właśnie w ten ostrożny sposób zadbała o to, by w całym kościele na Kubie była rozmowa. Przybyli na synod z decyzją i to jest ogromna zasługa jej stylu – zorganizowanego i skupionego, duchowo skoncentrowanego przywództwa”.

Diecezja Kuby ma dołączyć do Prowincji II, która obejmuje diecezje Nowego Jorku i New Jersey w Stanach Zjednoczonych, Konwokację Kościołów Episkopalnych Europy, Haiti i Wyspy Dziewicze.

Reintegracja Kościoła kubańskiego z Kościołem episkopalnym była jednym z wielu tematów omawianych podczas synodu, który zgromadził duchownych i świeckich z całej wyspy.

„Jesteśmy naprawdę bardzo szczęśliwi mogąc powitać kościół na Kubie z powrotem w Kościele episkopalnym; tak wiele możemy się nauczyć z ich kreatywnego podejścia do posługi i misji” — powiedział wielebny Charles Robertson, kanonik do biskupa przewodniczącego ds. posługi poza Kościołem Episkopalnym.

Izba Biskupów 10 lipca 2018 r. Jednogłośnie przegłosowała ponowne przyjęcie kubańskiego kościoła jako diecezji, za zgodą Deputowanych Izby. Działania 79. Konwentu Generalnego przyspieszyły proces reintegracji, zapoczątkowany cztery lata temu.

Kuba Biskup Griselda Delgado del Carpio prowadzi recesję po Eucharystii 28 lutego otwierającej 110. Synod Generalny Kościoła Episkopalnego Kuby. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

W marcu 2015 roku, dwa miesiące po tym, jak Stany Zjednoczone i Kuba zgodziły się na przywrócenie stosunków dyplomatycznych po 54 latach przerwy, synod Kościoła episkopalnego Kuby za 39 do 33 na rzecz powrotu do dawnej przynależności kościoła do Kościoła episkopalnego. Tego lata, 78. Konwencja Generalna nazywa o zacieśnienie stosunków z kościołem kubańskim i zniesienie trwającego od dziesięcioleci embarga gospodarczego Stanów Zjednoczonych na Kubę.

Ks. John Kafwanka, dyrektor misyjny Wspólnoty Anglikańskiej, wygłasza prezentację na temat znaczenia przygotowania chrześcijan do posługi w ich codziennym życiu. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

Kościół episkopalny Kuby wywodzi się z anglikańskiej obecności, która rozpoczęła się na wyspie w 1871 r. W 1901 r. stał się dystryktem misyjnym Kościoła episkopalnego. Oba kościoły rozdzieliły się w latach 1960. XX wieku, po przejęciu władzy przez Fidela Castro po rewolucji kubańskiej w 1959 r. I rozpadzie stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami. Kościół episkopalny Kuby funkcjonuje jako autonomiczna diecezja Wspólnoty Anglikańskiej pod zwierzchnictwem Rady Metropolitalnej Kuby od czasu separacji w 1967 r. Radzie Metropolitalnej przewodniczą zwierzchnicy kościołów anglikańskich Kanady i Indii Zachodnich oraz Kościoła Episkopalnego.

Synod był ostatnim razem, kiedy Hiltz, który przez 12 lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Metropolitalnej i ma przejść na emeryturę jeszcze w tym roku, wziął w nim udział.

„Ten synod jest dla mnie trochę emocjonalny. To mój ostatni synod tutaj jako prymasa Kanady i przewodniczącego Rady Metropolitalnej” – powiedział.

„To mieszane uczucia – wielka radość, że sprawy zaszły tak daleko. Czułbym się naprawdę niezręcznie, kończąc mój czas jako przewodniczący Rady Metropolitalnej, gdyby sprawy nie były tak zaawansowane, jeśli chodzi o reintegrację” – powiedział Hiltz. „Wspaniale było obserwować, jak ten proces rozwija się od 2015 roku. Jestem naprawdę szczęśliwy, widząc, jak dochodzi do skutku i myślę, że na przyszłorocznym synodzie będzie obecny ich biskup przewodniczący, ponieważ czasami mówili o mnie jako o swoim prymasie. I chyba ze wszystkich intencji i celów byłem.

W oczekiwaniu na dostosowanie konstytucji i kanonów kubańskiego i amerykańskiego Kościoła episkopalnego oraz zatwierdzenie przez Radę Wykonawczą Kościoła Episkopalnego, w marcu przyszłego roku diecezja kubańska zorganizuje swoją pierwszą konwencję wraz z uroczystością i wizytą Przewodniczącego Biskupa Michaela Curry'ego.

Wielebny Charles Robertson, kanonik przewodniczącego biskupa ds. posługi poza Kościołem Episkopalnym, wygłosił 2 marca prezentację na temat kolejnych etapów procesu reintegracji podczas 110. Synodu Generalnego. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

„Jesteśmy głęboko wdzięczni arcybiskupowi Hiltzowi, Radzie Metropolitalnej (Kuby) i Kościołowi Anglikańskiemu Kanady za lata wiernego partnerstwa i wsparcia dla kościoła na Kubie” — powiedział Robertson.

Delgada był zainstalowany w listopadzie 2010 r. Wcześniej biskup Miguel Tamayo z anglikańskiego kościoła Urugwaju służył kościołowi jako biskup tymczasowy przez sześć lat, dzieląc swój czas między Montevideo i Hawanę. Biskupi z Puerto Rico i Republiki Dominikańskiej również służyli w tej roli; zarówno Puerto Rico, jak i Republika Dominikany są diecezjami Kościoła episkopalnego w prowincji IX.

27 lutego Kościół episkopalny ogłosił akcja zbierania funduszy emerytalnych dla emerytowanych i czynnych duchownych w Kościele Episkopalnym Kuby. Średnia pensja księdza na Kubie wynosi 55 dolarów miesięcznie; rząd kubański nie uznaje zatrudnienia religijnego, przez co duchowni nie kwalifikują się do państwowych emerytur ani ubezpieczeń społecznych. W ciągu ostatnich 50 lat duchowni musieli zrezygnować z emerytur. Ustanowienie systemu emerytalnego zapewnia pewne bezpieczeństwo duchownym, którzy mogą teraz polegać na Kościele aż do późnej starości, powiedział Delgado.

Kubański kościół ma 23 duchownych, którzy służą 10,000 46 episkopalian w 800,000 kongregacjach i misjach na całej wyspie. W momencie oficjalnego ogłoszenia Kościół Episkopalny zebrał już ponad połowę docelowej jednorazowej kwoty XNUMX XNUMX USD. Pieniądze, które mają być zarządzane przez Kościelny Fundusz Emerytalny, rekompensują brak składek podczas separacji i są odpowiedzią na niesprawiedliwość.

„Jest to część dzieła pojednania, które łączy nas ponad historycznymi podziałami. To nie jest tylko zbieranie funduszy; to podążanie za Jezusem i odnajdywanie drogi powrotnej do siebie” – powiedział Curry komunikat prasowy.

Podczas lutowego spotkania Rady Wykonawczej kościoła Curry odniósł się do kampanii emerytalnej i powrotu Kościoła Kuby do Kościoła episkopalnego jako aktu „pojednania bez względu na to, co zrobią nasze rządy”. Administracja Obamy próbowała otworzyć stosunki między rządami USA i Kuby; przed wyborem prezydenta Donalda Trumpa ograniczenia w podróżowaniu nałożone na obywateli amerykańskich zostały złagodzone. W 2017 roku Trump przywrócił ograniczenia.

– Lynette Wilson jest reporterką i redaktorką naczelną Episcopal News Service.


Tagi