Wzmacnianie więzi rodzinnych, inicjowanie transformacji z Kubą

Niosąc Dobrą Nowinę i poznając Jezusa

Przez Pata McCaughana
Opublikowano 28 listopada 2018

Kościół episkopalny na Kubie odbył doroczny Synod Generalny w Hawanie w dniach 21-23 lutego 2014 r. i przyjął trzyletni plan strategiczny. Zdjęcie: Lynette Wilson/Episcopal News Service

[Biskupiego Serwisu Informacyjnego] Teraz, gdy diecezja kubańska jest oficjalnie ponownie podporządkowana Kościołowi Episkopalnemu, kubański biskup Griselda Delgado Del Carpio ma wielkie marzenia o wzmocnieniu więzi rodzinnych i zapoczątkowaniu przemian.

Na początek Delgado chce, aby „wszyscy wiedzieli, jak bardzo cieszę się z powrotu do rodziny” i ma nadzieję rozszerzyć na inne diecezje i kongregacje mosty, które zbudowała z diecezją Florydy w ciągu ostatnich trzech dekad.

„Przez 30 lat nauczyliśmy się kochać siebie nawzajem, pracować razem, szanować się nawzajem i dzielić darami, które każda wspólnota ma do zaoferowania drugiej” interpretator.

„Dla nas partnerstwo oznacza, że ​​dwie społeczności współpracują ze sobą, otrzymując, dając i doceniając wzajemną podróż w tym procesie oraz doceniając wzajemne dary”.

Po 52 latach separacji, 79. Konwencja Generalna, która odbyła się w dniach 5-13 lipca 2018 r. w Austin w Teksasie, zatwierdziła ponowne zjednoczenie z Kościołem Episkopalnym na Kubie.

Rozdzielczość A238 wezwał „diecezje, zgromadzenia i członków Kościoła Episkopalnego do zapoznania się z posługami La Iglesia Episkopatu Kuby” i pracować w harmonii i towarzystwie na rzecz ewangelizacji, wzajemnego zrozumienia i pełnego wyrażenia misji Boga, a także rozważyć sposoby bycia w partnerstwie.

Biskup Griselda – jak jest pieszczotliwie nazywana – ma nadzieję żyć pełniej i głębiej duchem rezolucji, tworząc partnerstwa i pogłębiając relacje z rodzeństwem diecezji Kuby w USA. Jej celem jest zapoczątkowanie przemian poprzez skupienie się na budowaniu wspólnoty poprzez odbudowę kościołów i ma nadzieję zapewnić emerytury duchownym diecezjalnym.

Diecezja kubańska obejmuje 46 kongregacji i pięć małych misji, które „stają się, rosną i zaczynają rosnąć” – powiedziała. Każdy z nich stoi przed innymi wyzwaniami, ale „każde można wypracować indywidualnie” – powiedział z przekonaniem Delgado.

„Najważniejsze jest, aby móc nadal nieść Dobrą Nowinę ludziom” – powiedziała – „za pomocą ewangelizacyjnego narzędzia miłości i poznania Jezusa.

- Możemy się od siebie wiele nauczyć - dodała. „Chcemy to wszystko zrobić, potwierdzając jednocześnie tożsamość mieszkańców Kuby. To właśnie Kubańczycy mają do zaoferowania światu – swoje własne doświadczenie i drogę wiary w Kościele”.

Ewangelizacja: Czysta woda, gorące posiłki, ogrody

Chip Weismiller niedawno wrócił z pomocy przy instalacji systemu filtracji wody Kościół episkopalny Santa Cruz del Norte niedaleko Hawany, wraz z innymi z Kościół św. Łukasza w Darien w stanie Connecticut iz Christ Church w Bronxville w stanie Nowy Jork.

Członkowie kościoła episkopalnego św. Łukasza w Darien w stanie Connecticut i Christ Church w Bronxville w stanie Nowy Jork dołączają do swoich kubańskich odpowiedników, aby pomóc w montażu i instalacji systemów filtracji wody w kościele Santa Cruz del Norte. Zdjęcie: Stuart Weismiller

Oznacza to czystą wodę nie tylko dla kościoła, ale dla całej społeczności. „Spodziewają się, że 100 osób dziennie przyjdzie tam po świeżą wodę” – powiedział.

Według Pata Cage'a, który pomagał w utworzeniu kościoła, jest to model szybkiego rozpoczynania duszpasterstw na obszarach o rozpadającej się infrastrukturze i gdzie od kilku pokoleń społeczeństwo nie aprobowało kościoła Przyjaciół Kościoła Episkopalnego Kuby, na prośbę Delgado.

Organizacja wolontariuszy z siedzibą w USA została utworzona, aby pomóc Delgado i diecezji kubańskiej w „realizacji ich transformacyjnej wizji stworzenia kościoła, który zjednoczony w różnorodności celebruje, głosi, naucza, służy i dzieli się miłością Boga”, według Cage'a .

„Sposób, w jaki biskup Griselda próbuje odbudować wspólnotę kościelną, polega na zaspokajaniu podstawowych potrzeb ludzi” — mówi Cage, członek St. Luke's Darien, który również odwiedził Kubę.

Wielebny Yamily Bass-Choate, wikariusz parafii św Pomnik Iglesii w San Andres, Yonkers w stanie Nowy Jork, powiedziała, że ​​jej kongregacja wraz z członkami Christ Church w Bronxville nawiązała współpracę z diecezją kubańską, zabierając grupy nastolatków na Kubę, aby poznali kulturę i ludzi oraz pomagali w zakładaniu systemów filtracji wody.

„Zainstalowaliśmy około 26 systemów filtracji wody, odkąd zaczęliśmy kilka lat temu, a także przeszkoliliśmy tam ludzi, aby to robili” – powiedział ENS Bass-Choate.

„Biskup Griselda ma wspaniałą wizję dla diecezji” — powiedział Michael Pollack, parafianin Christ Church, który niedawno wrócił z ósmej wizyty na Kubie, aby pomagać przy systemach wodnych.

Ciągle wraca, bo „Kuba to szczególne miejsce. Ludzie są cudownie ciepli. Ich radość życia i dobroć w nim jest namacalna. To było tuż przed wszystkim, tam. Istnieje prawdziwe poczucie, że „jesteśmy w tym razem i musimy sobie nawzajem pomagać” – powiedział.

Wizja Delgado zrodziła się podczas jej posługi kapłańskiej w Iglesia Santa María Virgen w Itabo, kongregacji, której służyła przez około 25 lat, zanim została wybrana na biskupa.

We współpracy z kościołami w diecezji Floryda instalacja systemu filtracji wody zapoczątkowała transformację.

„Do jej kościoła w Itabo ludzie przyjeżdżają z odległości dosłownie stu mil na koniach i bryczkach po czystą wodę pitną” – powiedział Cage. „Można sobie wyobrazić wpływ czystej wody pitnej na społeczność z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia; choroby znacznie się zmniejszyły”.

Iglesia Santa María Virgen, położona na obszarach wiejskich około 122 mil od Hawany, ma teraz również ogród, w którym uprawia się fasolę, kukurydzę i kawę, a docelowo planuje dodać kurczaki i świnie. „Produkty rolne [z ogrodu] są sprzedawane społeczności po bardzo niskich cenach. Pod koniec każdego sezonu nasiona są rozdawane społeczności” – powiedział Cage.

W rezultacie rośnie liczba ogrodów wokół całej społeczności Itabo, podobnie jak frekwencja w kościołach. „To zaspokajanie potrzeb, okazywanie współczucia i miłości oraz wprowadzanie kościoła do społeczności” – powiedział Cage.

Ponadto Delgado był w stanie wzmocnić niestabilny obiekt kościelny i wznieść mieszkanie w stylu akademika dla gości w Itabo, powiedział Pollack. Generator biogazu wykorzystuje odpady ze świń do produkcji gazu kuchennego, a rozwój ogrodów był niezwykle ważny, powiedział Pollack, „ponieważ wyjaśniono mi, że wcześniej żywność musiała być importowana”.

Dodał: „Wizja biskupa Griseldy jest trwała. Nie można zaprzeczyć temu, czego dokonała, biorąc pod uwagę okoliczności na Kubie i sytuację historyczną”.

Cage powiedział, że organizacja Friends of the Episcopal Church of Cuba ma nadzieję na ułatwienie podobnych partnerstw między dodatkowymi kościołami amerykańskimi i kubańskimi.

Partnerstwa: transformacyjna, „relacyjna” służba

Wspólne jedzenie, wspólna modlitwa, odwiedzanie chorych w ich domach i modlenie się za nich były dla Stuarta Weismillera równie silne, jak obserwowanie młodej dziewczyny, która popija swoje pierwsze krople czystej wody dla swojego męża, Chipa, w dniach 6-13 listopada. 2018, wycieczka.

Członkowie St. Luke's, Darien, Connecticut i Christ Church, Bronxville, Nowy Jork, dołączyli do swoich kubańskich odpowiedników na posiłki, nabożeństwa i wizyty duszpasterskie, aby modlić się za chorych w ich domach, rozwijając relacje i wzmacniając więzi rodzinne. Zdjęcie: Stuart Weismiller

Była to druga podróż do Santa Cruz del Norte dla pary, członków St. Luke's, Darien, którzy traktują to jako czystą ewangelizację, a nie duszpasterstwo „projektowe”. „Chcemy mieć kontakt z ludźmi. Uczestnictwo we wszystkich częściach nabożeństw było dla nas bardzo ważne. Niektórzy członkowie naszej grupy czytają lekcje. Jedliśmy razem. Przytulaliśmy się” – mówi Chip Weismiller.

Powiedział, że wizja Delgado jest zrównoważona i transformacyjna, ponieważ „jednym ze sposobów przyciągania ludzi do kościoła jest zapewnienie kochającego, akceptującego środowiska, a zanim cokolwiek głosisz, zachowujesz się w czynach i działaniach”.

Roger Martin, inny członek St. Luke's na wycieczce, zgodził się. Powiedział, że kościół Delgado „jest wzorem tego, co można zrobić”.

Według Martina, partnerstwo między kościołami św. Łukasza i kościoła Santa Cruz del Norte rozrosło się i rozkwitło. Dodatek niedzielnego wieczornego posiłku zaczął budować społeczność, a darowizna sprzętu baseballowego pozwoliła rektorowi, wielebnemu Frankowi Fernandezowi Trianie, na zorganizowanie drużyn młodych ludzi, a także przyprowadzenie ich do kościoła.

„Wspaniałą rzeczą na Kubie jest to, że ludzie chodzący do kościołów episkopalnych są młodzi. Ich rodzice mogą nie chodzić do kościoła, ale to robią” – powiedział Martin. Wciąż pojawiają się inne możliwości. „Z powodu huraganów [szczególnie Irmy] dach kościoła jest niestabilny” — powiedział Martin, który w latach 1980–1986 był prodziekanem Divinity School na Harvardzie. „Naszym planem jest pomóc im w odbudowie dachu kościół i każ go pomalować i naprawić. W miarę posuwania się naprzód będzie wiele rzeczy do zrobienia, aby naprawdę ulepszyć kościół”.

Dodał: „Uczyłem misji na Harvardzie. Nie uważam tego za misję. Postrzegam to jako pracę z ludźmi, którzy mogą nas wiele nauczyć o Kościele”.

Wielkie wyzwania, większe marzenia: Odpoczynek, emerytury dla duchownych

Wizja Delgado obejmuje również pomoc i wsparcie dla kubańskich duchownych, którzy „nie mają emerytur państwowych ani równoważnego zabezpieczenia społecznego, ponieważ ich służba nie jest uznawana za zatrudnienie” – powiedziała była przewodnicząca biskup Katharine Jefferts Schori, obecnie asystująca biskupowi w diecezji San Diego .

„Podczas Generalnej Konwencji zeszłego lata, podczas naszej rozmowy o Kubie w Izbie Biskupów, wezwałem Izbę, aby poprosiła swoich kongregantów o ofiarowanie 0.50 dolara na pomoc w finansowaniu emerytur kubańskiego duchowieństwa” – powiedział Jefferts Schori.

„Całkowite zapotrzebowanie wynosi około 800,000 0.50 USD, co daje około XNUMX USD na episkopalnego” – powiedziała w niedawnym e-mailu do ENS. „Kilka osób już odpowiedziało, a niektóre diecezje wysłały więcej. Skarbnik Krajowego i Zagranicznego Towarzystwa Misyjnego utworzył specjalny fundusz na przyjmowanie datków, a każdy diecezjalny urzędnik finansowy może zapytać Kurta Barnesa o szczegóły”.

Powiedziała, że ​​emerytowani kubańscy duchowni często „żyją w nędzy, uzależnieni od członków rodziny lub własnych skromnych oszczędności na utrzymanie. Niektórzy duchowni na Kubie, którzy służyli na Kubie, zanim ta diecezja została opuszczona w 1965 r., otrzymują niewielkie emerytury z CPG [Kościelna Grupa Emerytalna], ale do ostatnich kilku lat bardzo trudno było wysłać te ograniczone fundusze z USA”.

Kilka diecezji, w tym San Diego, Arkansas, Luizjana, Nowy Jork, Vermont i Utah, odpowiedziało, wzywając swoje kongregacje do wsparcia wysiłków. Skarbnik Kościoła Episkopalnego N. Kurt Barnes odmówił jednak komentarza na temat dotychczas zebranych kwot.

„To dopiero niedawno się zaczęło; i nie sądzę, abyśmy mogli podać bieżące sumy” – powiedział ENS w e-mailu. „Założyliśmy jednak konto powiernicze, aby otrzymywać i przechowywać fundusze”.

Jefferts Schori dodał, że Kościół w USA może się wiele nauczyć od swojego kubańskiego rodzeństwa.

„Są bardzo przedsiębiorczy i z pasją skupiają się na pomocy swoim sąsiadom” – powiedziała ENS w e-mailu. Ponadto Delgado „pomógł w opracowaniu krok po kroku za diecezję, która zaczyna przynosić obfite owoce – w zakresie formacji, odpowiedzialności, partnerstwa i duszpasterstwa. Zachęcam każdego zainteresowanego do odwiedzenia, dowiedzenia się więcej i zbudowania długoterminowej relacji opartej na wzajemności.

„Nasi bracia i siostry w Chrystusie na Kubie mają wiele do pokazania, nauczania i zaoferowania” — powiedział Jefferts Schori. „To, czego nie mają, to wiele dolarów. Pomyśl o tym jak o zbiórce Pawła na rzecz ubogich w Jerozolimie. Powitaliśmy diecezję kubańską z powrotem w Kościele Episkopalnym – jest to sposób na zniwelowanie przepaści między Stanami Zjednoczonymi a Kubą”.

– Wielebny Pat McCaughan jest korespondentem Episcopal News Service.


Tagi