Biskupi jednogłośnie głosują za przyjęciem Kuby jako diecezji

przez Lynette Wilson
Opublikowano 10 lip 2018
Curry, Griselda i Gray-Reeves

Biskup Michael Curry i biskup Mary Gray-Reeves z diecezji El Camino Real gratulują biskupowi Griseldzie Delgado del Carpio z Kuby po jednomyślnym głosowaniu w Izbie Biskupów 10 lipca w sprawie powitania Kuby z powrotem w Kościele Episkopalnym. Zdjęcie: David Paulsen/Episcopal News Service

[Episkopalny serwis informacyjny – Austin, Teksas] Izba Biskupów Kościoła Episkopalnego głosowała jednogłośnie 10 lipca za przyjęciem – lub wręcz ponownym przyjęciem – Kościoła Episkopalnego Kuby jako diecezji Kościoła Episkopalnego. Diecezja Kuby stanie się częścią Prowincji II.

„Czuję tchnienie Ducha Świętego. Dziękuję wszystkim za wsparcie w tej chwili, ale tak naprawdę za wsparcie przez te wszystkie lata” – powiedział biskup Kuby Griselda Delgado del Carpio po hiszpańsku przez tłumacza. Poświęciła chwilę, by przypomnieć sobie minione pokolenia, które tęskniły za ponownym zjednoczeniem, „ci, którzy cierpieli, ale zawsze mieli nadzieję, że wrócimy do kościoła”.

Delgado otrzymała owację na stojąco i wiele uścisków padło, gdy przewodniczący biskup Michael Curry poprosił ją o zajęcie miejsca przy stole nr 7.

Zjednoczenie szło długo. W odpowiedzi na ówczesną geopolitykę, Izba Biskupów w 1966 jednostronnie głosowała za oddzieleniem się od Kościoła Episkopalnego na Kubie.

Biskup Kuby

Biskup Zachodniej Północnej Karoliny José McLoughlin eskortuje Kubę Biskup Griselda Delgado del Carpio przed Dom Biskupów po głosowaniu za przyjęciem diecezji Kuby do Kościoła Episkopalnego. Zdjęcie: David Paulsen/Episcopal News Service

Dom Biskupów „wbił Kubę w serce, a ona odmówiła śmierci” – powiedział emerytowany biskup południowo-wschodniej Florydy Leo Frade, Kubańczyk, który miał 23 lata, kiedy dom głosował za wydaleniem Kuby.

„Izba Deputowanych nic nie zrobiła, Izba Biskupów działała. … To była niekonstytucyjna akcja Izby Biskupów, która nie miała władzy, by nas wyrzucić” – powiedział zapłakany Frade. „Jako Kubańczycy, Kubańczycy odmawiają śmierci. Rzeczywistość jest taka, że ​​Kościół Kuby wciąż żyje i należy tutaj”.

Na początku 79. Konwencji Generalnej, Komitet Kościoła Episkopalnego na Kubie zmagał się z konstytucyjnymi i kanonicznymi pytaniami dotyczącymi tego, czy konwencja może działać teraz, aby przyjąć Kubę, czy też wymagałaby zmiany konstytucji w dwóch kolejnych konwencjach.

Ostatecznie konwencja zachowywała się podobnie jak w 2003 roku, kiedy to… ponownie przyjął diecezję Portoryko do Kościoła Episkopalnego. Diecezja Portoryko była od 1979 r. diecezją pozaprowincjalną pod zwierzchnictwem Prowincji IX. W latach siedemdziesiątych oczekiwano, że Portoryko, Kuba i inne diecezje na Karaibach utworzą własną prowincję, ale nigdy do tego nie doszło.

Dawniej misjonarz dzielnica, Kościół Episkopalny Kuby funkcjonował jako autonomiczna diecezja Wspólnoty Anglikańskiej pod zwierzchnictwem Rady Metropolitalnej Kuby od czasu oddzielenia się od Kościoła Episkopalnego z siedzibą w USA w 1967 roku.

Biskup New Jersey William „Chip” Stokes, przewodniczący Komitetu Kościoła Episkopalnego na Kubie, wywarł wrażenie na biskupach, że mają pilną adopcję Rozdzielczość A238 z późniejszymi zmianami.

„Rząd Kuby jest w czasach mniej restrykcyjnych wobec kościołów”, powiedział, dodając, że polityka USA jest nieprzewidywalna.

A238 określa warunki ponownego zjednoczenia; teraz przenosi się do Izby Deputowanych.

Izba Biskupów podjęła akcję w 1966 r. w odpowiedzi na skutki rewolucji kubańskiej i reakcję Stanów Zjednoczonych. Rewolucja kubańska, kierowana przez Fidela Castro, rozpoczęła się w 1953 r. i trwała do czasu, gdy prezydent Fulgencio Batista został odsunięty od władzy w 1959 r. Antykomunistyczny, autorytarny rząd Batisty został zastąpiony państwem socjalistycznym, które w 1965 r. sprzymierzyło się z partią komunistyczną.

W 1961 roku szkoły biskupie na Kubie zostały zamknięte i przywłaszczone, a wielu duchownych i ich rodzin zostało przesiedlonych. Niektórzy pozostali na Kubie; niektórzy albo wrócili, albo wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Niektórzy duchowni, którzy pozostali na Kubie, zostali uwięzieni, straceni lub zaginęli. Budynki kościelne zostały zamknięte i niszczeją. Kościół był spolaryzowany politycznie, a jego duchowni i świeccy przywódcy ucierpieli. Ale kościół trwał nadal w salonach babć, które w swoich domach prowadziły nabożeństwa modlitewne i studia biblijne. Za ich pośrednictwem przekazywana jest historia bólu i wiary.

Episkopalny Kościół Kuby ma swoje początki w anglikańskiej obecności, która rozpoczęła się w 1871 roku. Obecnie istnieje około 46 zborów i misji obsługujących 10,000 1960 członków i szersze społeczności. W latach 1998. rząd Castro zaczął rozprawiać się z religią, więziąc przywódców religijnych i wierzących, i to dopiero w XNUMX roku papieża Jana Pawła II odwiedzić na Kubę, pierwszą w historii wizytę rzymskokatolickiego papieża na wyspie, że rząd rozpoczął powrót do tolerancji religii.

– Lynette Wilson jest reporterką i redaktorką naczelną Episcopal News Service.


Tagi


Komentarze (13)

 1. Antoniego Cena mówi:

  Brawo! Brawo! To bardzo zachęcające słyszeć, że Kuba podąża za Portoryko z powrotem do Kościoła Episkopalnego. Gracias, Obispo Frade y otros za staranność z projektu este.

  Cóż, tak naprawdę nie możemy winić Izby Biskupów za ich działania w 1966 roku, ponieważ tamta epoka McCartyzmu uczyniła niemal przestępstwem kryminalnym, aby jakakolwiek osoba lub jakakolwiek instytucja była „miękka” wobec komunizmu. Cóż, oto jesteśmy, robimy interesy z Chinami, Rosją i Wietnamem, jakby nigdy nie było zimnej wojny. Nieustannie pomagajmy światu w poszukiwaniu rozwiązań (np. Palestyna/Izrael, Korea Północna/Południowa, Demokraci/Republikanie) i uczmy się na naszych błędach z przeszłości.

  1. Charles Pierce mówi:

   Powrót Kuby jako diecezji to bardzo dobra rzecz. Obecny rząd jest nadal bardzo autokratyczny i autorytarny, każdy kontakt między ludźmi może jedynie wzmocnić Kościół na Kubie i osłabić rząd komunistyczny. Kuba Waga.

 2. Michaela Norrisa mówi:

  Que bueno! Kościół na Kubie może wiele nauczyć resztę z nas o zaangażowaniu i wytrwałości. Bienvenidos, herman@s cuban@s.

 3. Minnie Steele mówi:

  Jako pierwszy deputowany świecki, który uczestniczył w przesłuchaniach i opracowywał strategię z innymi posłami, jestem zachwycony iz niecierpliwością czekam na zgodę Izby Deputowanych. Witaj w domu Kubie!

 4. Jona Spanglera mówi:

  Naprawa nieuzasadnionej akcji Domu Biskupiego z 1966 r. była już dawno spóźniona. ¡Gracias a Dîos!

 5. Shane'a Patricka Connolly'ego mówi:

  To wspaniałe, że nasi kubańscy bracia i siostry mogą powrócić do wspólnoty z Kościołem Episkopalnym. Mimo to uważam, że konstrukcja tego zdania jest dość dziwna: „Antykomunistyczny, autorytarny rząd Batisty został zastąpiony państwem socjalistycznym, które w 1965 roku sprzymierzyło się z partią komunistyczną”. Bardziej trafne byłoby stwierdzenie, że zostało zastąpione przez autorytarne państwo socjalistyczne (lub stalinowskie), które później sprzymierzyło się z Sowiecką Partią Komunistyczną. Chociaż artykuł wskazuje na zło morderczego i represyjnego reżimu Castro, to zdanie wydaje się być skonstruowane w celu bagatelizowania zła jego reżimu – zwłaszcza w czasach, gdy niektórzy na lewicy politycznej – w tym niektórzy nasi bracia i siostry biskupi – gloryfikują rzekome zalety socjalizmu.

 6. ¡Por fin la injusticia hecha pl 1966 ha sido anulada! ¡Gracias a Dios!

 7. Jeana Filsa mówi:

  Estoy muy contento por el esfuerzo de la cámara de los obispos y por los de la obispa de Cuba 🇨🇺 con quien tuve el privilegio de trabajar mientras estudiando en Cuba. Que Dios les bendiga siempre.

 8. Charmaine Kathmann mówi:

  Gracias a Dios. Alleluja!

 9. Charmaine Kathmann mówi:

  Alleluja! Gracias a Dios.

 10. Flory’ego Dunigana mówi:

  Bardzo radosne powitanie z powrotem moich sióstr i braci z mojej ojczyzny. Dzięki Bogu!

 11. Ks. James M. Bimbi mówi:

  Czy ktoś mógłby mi pomóc i wyjaśnić dokładnie, dlaczego Dom Biskupów podjął w 1966 r. akcję oddzielenia Kuby od Kościoła Episkopalnego? Proszę, nie podawaj mi ogólników o antykomunizmie ani ogólnikowych stwierdzeń o bezduszności. Czy ktoś może podać, jakie były faktyczne argumenty? Oczywiście, gdyby ich nie było, pomocna byłaby jakaś dokumentacja.

 12. Paulette Hammond mówi:

  Odwiedziłem Kubę w 1995 roku pod auspicjami Pastorów Pokoju. Nasz Diecezjalny Komitet ds. Pokoju i Sprawiedliwości został zaproszony przez ówczesnego anglikańskiego biskupa Kuby i zatrzymaliśmy się w Katedrze. Dowiedzieliśmy się, że Fidel nie był wtedy taki surowy dla niektórych kościołów na Kubie. Na przykład okazało się, że Pastors for Peace i Kościół Anglikański otrzymali specjalne łaski od rządu (np. benzyna do furgonetki, którą jechaliśmy, przekazana przez diecezję południowej Florydy). Życie w tym „czasie specjalnym” po rozpadzie Związku Radzieckiego było bardzo ciężkie, ale z radością informuję, że teraz, po powrocie z podróży w zeszłym roku, życie jest znacznie lepsze. Cieszę się, że znów są częścią nas! Dziękuję, Konwent Generalny!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.